Logo Hebrew

בנובמבר 2010 ביצעה קבוצת דוראד אנרגיה את הסגירה הפיננסית למימון הפרויקט, כאשר בחודש מרץ 2011 החל הקבלן הראשי, חברת Wood Group האמריקאית בביצוע הפרויקט הראשון שלה בישראל - בניית תחנת כוח, עבור קבוצת דוראד, לייצור חשמל על בסיס גז טבעי, תחנה שתוכננה ונועדה להיות התחנה הפרטית הגדולה בישראל, על קרקע ליד אשקלון, שבבעלות חברת קצא"א (חברת קו צינור אילת אשקלון בע"מ) הממשלתית.

תחנת דוראד משתרעת על פני כ 70 דונמים ליד אשקלון והוקמה בעלות של קרוב ל 5 מיליארד ₪ (1.1 מיליארד דולר). בתחנה הותקנו 12 טורבינות גז סילוניות של ג'נרל אלקטריק שמוסקות בגז טבעי ממאגר תמר ועוד שתי טורבינות קיטור שמפיקות סה"כ הספק של כ- 800 מגה וואט, בשיטת מחזור משולב (מחז"מ). שיטת המחזור המשולב משתמשת בחום השיורי שנפלט מתהליך הבערה בטורבינה/טורבינות הגז לייצור קיטור המניע טורבינה נוספת, טורבינת קיטור, ולמעשה שיטה זו יוצרת חסכון בניצול הדלק והתוצאה היא הגדלת כושר הייצור ללא שריפת דלקים נוספים וללא פליטה של מזהמים נוספים.

Dorad Projectבתחנת הכוח דוראד, כל 6 טורבינות גז סילוניות, מניעות, בשיטת המחזור המשולב, טורבינת קיטור אחת, לכן מדובר בשתי יחידות ייצור (6 טורבינות גז וטורבינת קיטור, בכל יחידה) המעניקות גמישות תפעולית רבה (התאמה של הייצור לביקוש משתנה) ואפשרות להמשיך לייצר עם יחידה אחת במקרה שיש תקלה ביחדה האחרת (ניהול סיכונים- אמרנו?) , אך עם זאת, נצילות נמוכה יותר, בעת הפעלת תחנת הכוח בתפוקתה המירבית (כ 840 מגה וואט) יחסית לתחנות כוח בעלות יחידות ייצור גדולות יותר, שאינן מפוצלות כנ"ל.

היתרונות העיקריים של ייצור חשמל באמצעות טורבינות גז, הם:

1. זיהום אוויר קטן יותר יחסית לייצור חשמל על בסיס דלקים אחרים כגון פחם, סולר (טורבינות גז סילוניות למשל יודעות לעבוד גם על בסיס סולר) ומזוט (המזוט נחשב למזהם ביותר וכיום נצטרך בהיקפים קטנים והולכים בתחנות הכוח בישראל). גז טבעי כמעט ואינו מכיל חומרים מזהמים ולכן תהליך שרפתו נקי יותר.

2. ייתור הצורך בהקמת תחנת כוח ליד הים, שכן ייצור חשמל על בסיס גז טבעי משתמש בקירור אוויר ולא בקירור מים.

3. נדרש שטח קרקע קטן יותר יחסית לתחנות הכוח הקיטוריות, שפועלות על בסיס פחם (ו/או מזוט, בכמויות קטנות והלכות, לעיתים רק כעתודת מלאי).

4. הייצור באמצעות גז טבעי זול יותר זול יותר מהייצור באמצעות דלקים אחרים. הן בעקבות מחירו (גז טבעי זול יותר יחסית לדלק נוזלי אחר, כגון סולר או מזוט), הן בעקבות טכנולוגיית המחזור המשולב, בייצור בעזרת גז טבעי, המגדילה את נפח הייצור, באמצעות החום הנפלט, מבלי לשרוף דלקים נוספים והן בגין עלות הקמת תחנות כוח על בסיס גז, שזולה משמעותית מהקמת תחנת כוח פחמית ויכולה לקחת, מבחינת משך ההקמה, עד חצי המזמן של הקמת תחנת כוח פחמית.

5. אין צורך בהקמת ארובות גבוהות כמו הארובות של התחנות הקיטוריות (שמייצרות על בסיס פחם ומזוט), אז המפגע הנופי קטן יותר.photo of dorad station2

עובדה מעניינת היא שעם סיום הקמתה נחשבה תחנת הכוח של קבוצת דוראד לתחנה הפרטית הגדולה בישראל, מבחינת נפח הייצור, אך תחנת הכוח הפרטית בתל צפית, בבעלות דליה אנרגיות כוח, שהוקמה כשנה אחרי תחנת הכוח של קבוצת דוראד וגם בהקמתה פי.אמ.טים בע"מ תמכה בעבודת PMO, נחשבת כיום לתחנה הפרטית הגדולה בישראל, מבחינת ההספק, בהפרש קטן.

קבוצת דוראד אינה חברה ציבורית ולכן אינה מחויבת בפרסום דוחות כספיים לציבור אך מכיוון שקבוצת א. דורי הינה חברה ציבורית ואחת מהמחזיקות בבעלות על קבוצת דוראד, באמצעות א. דורי תשתיות אנרגיה, אזי ישנו מידע כספי החשוף לציבורי, כולל דוחות של הכנסות ורווחים מתחנת הכוח, מאז החלה התחנה לפעול ועד מועד כתיבת מאמר זה, התוצאות הכספיות של דוראד הם של רווחיות, כולל החזר ראשון של הלוואת בעלים בסך של כ 350 מיליון ₪ (מתוכם כ 204 מיליון ₪ בריבית והפרשי הצמדה).

המימון להקמת תחנת כוח זו בוצע כולו ע"י קבוצת דוראד אנרגיה, בעזרת הסכמי מימון, שכללו את בנק הפועלים.

קבוצת דוראד בנויה מהגופים הבאים:

 37.5% מהמניות מוחזקות ע"י קצא"א.

 25% מהמניות מוחזקות ע"י חברת זורלו התורכית.

 18.75% מהמניות מוחזקות ע"י קבוצת עמוס לוזון יחד עם אלומיי קפיטל שבבעלות שלמה נחמה, באמצעות החברה המשותפת א. דורי תשתיות אנרגיה.

 18.75% מהמניות מוחזקות ע"י אדלקום שבבעלות אורי אדלסבורג.

הקמת תחנת הכוח הסתיימה במאי 2014, עוד טרם הקמת תחנת הכוח חתמה קבוצת דוראד על הסכמים לאספקת חשמל לאסם, מקורות, משרד הביטחון, כתר פלסטיק ותנובה.

המודל הפיננסי הוא שקבוצת דוראד מספקת חשמל לצרכנים גדולים במחיר שנמוך בכ7% מהמחיר של חברת חשמל, ומשתמשת לשם כך ברשת החשמל של חברת חשמל, כאשר קבוצת דוראד משלמת לחברת חשמל על השימוש ברשת וכן על גיבוי של חברת חשמל במקרה של תקלה בתחנת הכוח.

אז...כיצד פי.אמ.טים בע"מ, השתלבה בפרויקט?

פי.אמ.טים בע"מ סיפקה שרותי PMO למספר קבלני ביצוע, במהלך ההקמה, שירותינו כללו, תכנון ובקרה של התקנות באמצעות תוכניות עבודה (לוחות זמנים, על בסיס Microsoft Project), ניהול סיכונים, דוחות סטאטוס והתקדמות שוטפים, הכנת מצגות לוועדות היגוי, תכתובות מטעם קבלני הביצוע, לקוחותינו בפרויקט זה, עם הקבלן הראשי ועוד.

בימים אלו התפרסם בכלי התקשורת שישנו סכסוך בעלים בדוראד, כאשר א. דורי תשתיות אנרגיה טענה נגד אדלקום והגישה בקשה לאישור תביעה נגזרת, שחברות אדלקום וזורלו התורכית, יחד עם חברת Wood Group האמריקאית, הקבלן הראשי, ניפחו כביכול את סכום חוזה ההקמה, תוך קבלת חלק מההפרש של "ניפוח" זה כביכול (כחצי מיליארד ₪ ) באמצעות חשבון נאמנות שרשומה באיי הבתולה. אדלקום כפרה בטענה הנ"ל.

מאמר זה נכתב ע"י
       דן ברזילי,Dan Barzilay CEOMEng ,BSc ,PMP
       מנכ"ל ומנהל פרויקטים

 

* הנתונים במאמר זה הם על פי מידע שפורסם בכלי התקשורת.

 

חיפוש באתר

צור קשר

 1. שם מלא: *
 2. דואר אלקטרוני: *
 3. טלפון: *
 4. מתעניין ב:
  Invalid Input
 5. הודעה:
  Please let us know your message.
 6. אנטי-ספאם *
  Invalid Input
 7. לתקנון השימוש ומדיניות הפרטיות*נא לאשר את התקנון

המלצות

דן שלום רב,
רצינו להודות אישית על הקורס המלמד והמועיל.
עשית לנו "סדר" בשימוש מושכל בכלי ה MS PROJECT  וכיצד ניתן לרתום אותו לטובתנו ולא אותנו לטובתו...
תודה על המקצועיות המרשימה, על הידע הרב ועל העצות החשובות.
אין דומה לימוד כלי מסוג זה ממומחה תוכן עם ניסיון רב שעוסק באופן פעיל בניהול הפרויקטים, ללימוד קורס "בית ספר"
סטנדרטי.
אין ספק שהבחירה בך להעברת הקורס הייתה בחירה מוצלחת ביותר.
אנחנו מצפים בסקרנות לבחון את עצמנו במבחן המעשה בשטח.
בוודאי נמשיך להיות בקשר עם התקדמות היישום בפועל.
תודה ובהערכה רבה,

אהרון וייס , מנהל הנדסה

חברת ריאון מקבוצת פלסאון

 דן ויניב שלום ,
תודה רבה על הדרכת פרוג'קט. הייתה הדרכה ממש מצוינת!

אוהד טרסיק , חוקר בכיר

INTER LAB , MERCK GROUP

"[...] כולם התאפיינו במקצוענות, בחיוך, במענה מהיר, במוסר עבודה ובהחלט חשנו שיפור משמעותי וקיבלנו ערך מוסף גבוה ביותר משירותכם!"

ורוניקה לויפרמן

מנהלת מחלקת PMO והשקת מוצרים גלובאלית תרו תעשיות רוקחות

״תודה על עזרתכם בהדרכת מנהלי הפרויקטים שלנו ובתמיכה ושיפור תוכניות ניהול הפרויקטים שלנו.״

רון מן

מנהל פרויקטים AccuBeat

״[...] תוך זמן קצר מאוד הצליחה P.M.Team לבנות את לוח הזמנים המורכב של פרויקט צפית... אין ספק שמקצועיות מערך ה PMO - של P.M.Team תרם רבות לניהול הפרויקטים.״! "

אלון חדד

מנהל פרויקטים , כור מתכת

״ברצוננו לציין את המסירות של הצוותים, המקצוענות, הזמינות, האדיבות ואת יכולתו של מנכ״ל פי.אם.טים, מר דן ברזילי, לשבץ את הצוותים ואת האנשים המתאימים"

אלי ביטון

סמנכ״ל ביצוע חמו אהרון בע״מ

"זו השנה הרביעית בה אנו עובדים יחדיו ומסתייעים בשירותי P.M.Team. מערך ניהול הפרויקטים שהקמתם מסייע רבות לניהול הפרויקטים, תפעול ומשימות, בהתייחס לכל פרויקטי ה -IT של קבוצת Johnson and Johnson"

סער אדמוני, PMP

מנהל פרויקטי IT Omrix

״לאורך כל הדרך התאפיינתם במקצועיות, אדיבות, מהירות תגובה ואכפתיות. התכנון הניהול והבקרה שביצעתם בהתייחס ליותר מ-25 פרויקטים באתרים שונים תרמו רבות להצלחת הפרויקטים ורווחיותם״ 

אורי כהן

מנכ״ל אפקון

"ברצוני להודות על הטמעה מוצלחת של תוכנת הקלריזן שביצעה קבוצת P.M. TEAM. חברה נבדקת לא רק כאשר המסלול רץ וחלק, אלא כיצד היא מתמודדת עם אתגרים, והם אכן עמדו בכך"

שגיב עמית

מהנדס ב- CONCEPT

 ״...פרויקט שדרוג מערכת ה Project Server. מתחילת התהליך צוות הפרויקט מטעם P.M. Team שידר מקצועיות, אחריות ומחויבות לפרויקט. תכונות אלו היו קריטיות להצלחת הפרויקט למרות הקשיים שנתקלו בהם במהלך הדרך."

ודים בייגל, PMP

מנהל צוות ה PMO, אגף מערכות מידע, חברת הפניקס

"שירותי ניהול הפרויקטים של חברת P.M. TEAM היו מצוינים. עבודתו של דן התאפיינה בהשתלבות מהירה, מקצוענות, יצירתיות, יחסי אנוש מצוינים ובתוצאות מעולות."

ערן ברגיל

מנהל פרויקטים בכיר, MICRON

"תוך זמן קצר ביותר הצליחה P.M. TEAM לבסס תהליכים מסודרים לתכנון ובקרת פרויקטים, להקים מערך EPM ולשפר משמעותית את תהליכי ניהול הפרויקטים. פעילותה התאפיינה בערך מוסף מוחשי, פרקטי תוך שמירה על מקצוענות ונועם הליכות."

רותם רגב

מנהל פרויקטים, SIEMENS

 ״למרות שהשתלבתם בפרויקטים לאחר תחילתם, הצלחתם להתארגן בזריזות ולהקים מערך PMO מוצלח ויעיל בפרק זמן קצר ביותר. השירות שסיפקתם אופיין במקצוענות, חיוך, זמן תגובה מהיר ומסירות רבה.״

דני סוויסה

מנהל תפעול באל-מור חשמל

"דן תרם רבות להטמעת מערכת כנ"ף...כל זאת תוך חדוות עשייה, התלהבות ויצירת יחסי יחסי עבודה מצוינים עם המפקדים, החיילים והעמיתים שאיתם עבד."

אהוד קאוף

סא"ל, רע"ן תבל, צה"ל

"עבודת החברה אופיינה בחריצות, מקצועיות, יחסי אנוש מעולים ומעל לכל מחויבות, "ראש גדול" ומענה יעיל ומהיר לכל צורך שעלה ובכך סייעה לי לנהל את הפרויקטים המורכבים והמאתגרים שבתחום אחריותי."

רון חביב

ניהול ופיקוח פרויקטים

״התרשמתי שחברת פי. אמ. טים בע״מ, מספקת שירותי PMO, הדרכה וייעוץ בתחום ניהול הפרויקטים ברמת מומחיות גבוהה ומפגינה נסיון רב ומסירות רבה בתמיכה בתהליכי תכנון ובקרת הפרויקטים ובהכשרת מנהלי פרויקטים.״

ודים בייגל PMP

תכנון ובקרה בסימנס

״במהלך עבודתי עם P.M.Team נוכחתי ביחסי אנוש המעולים, במקצועיות הרבה והידע המקצועי רחב ההיקף בתחומי ניהול הפרויקטים יחד עם יכולת נדירה לחבר בין מתודולוגיות ניהול פרויקטים ליישומי תוכנה לצורך ניהול הפרויקטים עצמם.״

רחל הדס

מנהלת מוצר בקלריזן

"... שירותי PMO מקצועיים והסיוע הרב שאתה והצוות שלך מפי.אמ.טים סיפקתם לנו, הן בתכנון ובקרה של תכניות העבודה ב MS-Project והן בתכנון, בקרה וניהול של סיכונים בפרויקטים של כדורי הנדסה״

אורי בן ציון

מנכ״ל כדורי הנדסה בע״מ

" היי דן ,  בפרויקט זה נעזרנו בשירותכם ליצירת לו"ז לפרויקט בנייה מורכב ב- MSP. הזמינות, המקצועיות והמהירות שבה בוצעה העבודה היו נהדרים, יישר כוח "

קובי בנישו, מנהל פרויקטים

סטלה פרויקטים בע"מ 

 

Senior Course for the construction of infrastructure projects
Course project management information systems projects
pmp

לקוחות החברה

"כשיוצאים מגיעים למקומות נפלאים"
ד"ר סוס