Logo Hebrew

ניהול בעלי עניין בפרויקט - לא שכחת מישהו ?

בפרויקט טיפוסי, על מנהל הפרויקט לבצע משימות רבות במספר תחומים. באופן טבעי ההשקעה המרבית מתבצעת בשטחי הידע המרכזיים, הנקראים גם משולש הזהב - לו״ז תכולה ותקציב.

ישנו עוד שטח ידע נוסף, שדורש לא מעט תשומת לב ומיומנויות בין אישיות שנקרא ניהול בעלי עניין.

 עד גרסה 4 של ספר ה® PMBOK, נכלל נושא ניהול בעלי עניין כחלק משטח הידע של תקשורת בפרויקט. החל מגרסה 5, קיבל הנושא את מקומו הראוי והתווסף כשטח ידע בפני עצמו. מדוע ?

כדי לענות על שאלה זו, נגדיר קודם כל מיהו בעל עניין בפרויקט.

matrix for stakeholder managementבעל עניין בפרויקט הנו אדם, קבוצה או ארגון אשר:

- מעורב/ים בצורה אקטיבית בפרויקט

- בעל/י אינטרס חיובי/שלילי שיכולים להשפיע על ביצועי הפרויקט והשלמתו

- מושפע/ים או בעל/י יכולת השפעה על הפרויקט, תוצריו או על חברי צוות הפרויקט

כמה פעמים קרה לכם שהייתם בטוחים שזיהיתם את כל בעלי העניין אבל בסופו של דבר הבנתם שפספסתם כמה מהם ואפילו מרכזיים ? כאלה שבלי לשים לב במקרה הטוב לא תרמו לפרויקט ובמקרה הגרוע אף הזיקו לפרויקט שלכם ?

אז מה עושים כדי לא לפספס את הגורמים שיעזרו לכם בפרויקט ואיך לתקשר מולם את הפרויקט ולשמור אותם כבעלי אינטרס שיעזרו בקידום הפרויקט ?

להלן מס׳ טיפים לביצוע מוצלח של ניהול בעלי העניין בפרויקט:

קרא עוד...

ניהול שינויים בפרויקט

פרויקטים חיים בעולם של אי ודאות, לפיכך ניהול שינויים הוא כלי משמעותי להצלחת הפרויקט, כאשר ניהול שינויים קלוקל או אי ניהול שינויים עלול לגרום לפרויקט להפוך הפסדי או ליצור חריגה ממטרות הפרויקט, לפחות במונחי תכולת עבודה, לו"ז ותקציב ואילו ניהול שינויים מוצלח עשוי לאפשר לנו למקסם הזדמנויות ולהעלות את רווחיות הפרויקט ולמעשה לסייע לפרויקט לעמוד במטרותיו.

בקיצור- מטרתנו היא לנהל שינויים במקום שהשינויים ינהלו אותנו, מאמר זה יציג, על קצה המזלג, 5 שלבים, שאני ממליץ לבצע, לשם יישום תהליך ניהול שינויים יעיל.

Change Chart

קרא עוד...

מהנדס או אדריכל לניהול פרויקט בינוי?

בימים אלו (ספטמבר 2016) התעדכנו בכלי התקשורת, לצערנו, על התמוטטות חניון ברחוב הברזל, ת"א ועל המחיר הכבד של שישה הרוגים וכ 24 פצועים.

קצת על הפרויקט

מדובר בפרויקט בהיקף של כ64 מיליון שקלים בו זכתה אפריקה ישראל, שהפעילה את דניה סיבוס לצורך הביצוע, שגם היא הפעילה, בתורה, כמקובל במקומותינו, סדרה של קבלני משנה.

קרא עוד...

תחנת הכוח הפרטית של קבוצת דוראד, באשקלון

בנובמבר 2010 ביצעה קבוצת דוראד אנרגיה את הסגירה הפיננסית למימון הפרויקט, כאשר בחודש מרץ 2011 החל הקבלן הראשי, חברת Wood Group האמריקאית בביצוע הפרויקט הראשון שלה בישראל - בניית תחנת כוח, עבור קבוצת דוראד, לייצור חשמל על בסיס גז טבעי, תחנה שתוכננה ונועדה להיות התחנה הפרטית הגדולה בישראל, על קרקע ליד אשקלון, שבבעלות חברת קצא"א (חברת קו צינור אילת אשקלון בע"מ) הממשלתית.

קרא עוד...

טיפים לבדיקת תוכנית פרויקט בMS Project

האם לפעמים אתם מרגישים "עבד" של תוכנת Microsoft Project? האם תחזוק התכנית מייגע אותך? פסח הגיע, והחלטנו ל"שחרר" אותך מעבדות תחזוק ה MS Project, להלן טיפים שיעזרו לך לבדוק את הקובץ שלך ולהתחיל לעבוד בצורה יעילה וזריזה.
לפני התחלת עבודה, יש להגדיר את הנושאים הבאים:
1. שהקובץ במצב של תזמון אוטומטי.
2. שלוח השנה מוגדר בכל המקומות הרלוונטיים.

קרא עוד...

כנס ® PMI ישראל 2016

הכנס השנתי ה-20 של ® PMI- יתקיים ביום רביעי, 8 יוני 2016 מלון דיוויד אינטרקונטיננטל, תל אביב. ארגון ה-® PMI הוא מלכ"ר המתמחה בתחום ניהול פרויקטים, שהוקם בשנת 1969 בארה"ב על ידי צוות עובדים של התעשייה האווירית האמריקאית ומטרתו העיקרית היא לשפר את הידע בניהול פרויקטים.
הכנס יסקור מגמות בתחום ניהול פרויקטים, בעזרת הרצאות, סדנאות ויישומים מעניינים וכמו כן יעניק פרס לפרויקט השנה, POY-Project Of the Year. חברת P.M.Team היא נותנת החסות לפרויקטים המנצחים, ב 2 קטגוריות: ניהול טכנולוגי – פרויקטים טכנולוגים ומערכות מידע ומנהיגות – פרויקטים בתחום החינוך והתרומה לקהילה. הפרס מטעם חברת P.M.Team Ltd לזוכים בקטגוריות אלו יהיה השתתפות בקורס יוקרתי וייחודי של ניהול פרויקטים מתקדם והכנה למבחן ה®PMP, של חברת P.M.Team Ltd שייפתח ב 24/06/2016.

קרא עוד...

צוות פרויקט אפקטיבי

בסימן פורים, עם מסכות ותחפושות נעסוק החודש במודל המשמש ככלי אבחוני בהתייחס לשלב ההתפתחותי בו מצוי צוות הפרויקט, שאחד השלבים המתוארים בו, הוא "הסרת מסכות" והתחלה של גילוי צדדים אחרים, כאשר חברי הצוות כבר אינם מהוססים או זהירים. תיאוריה זו (1977) Tuckman, מאפשרת לאבחן את הצוות בפרויקט כאשר בהמשך יעזור לעצב אותו לכדי צוות אפקטיבי.

קרא עוד...

סיפור לקוח - הקמת תחנת כוח צפית

קצת היסטוריה

ב7.4.2010 הוכרזה התוכנית להקמת תחנת כוח פרטית במועצה האזורית יואב, בתל צפית (ממזרח לקריית מלאכי, ליד יער חרובית) כתוכנית לתשתית לאומית (מספר תוכנית - תת"ל 29/א), תוכנית זו אושרה ע"י הממשלה ב3.11.2014.

ב2015 נחתם הסכם לליווי פיננסי ומימון של הקמת תחנת כח פרטית לייצור חשמל על בסיס גז טבעי ממאגר תמר (ובסולר כמקור משני), זו תחנה בבעלות דליה-אנרגיות כח בע"מ, שאמורה לספק עד 870 מגה-ואט (כ 7-10 אחוז מתצרוכת החשמל בישראל !) ולכן הינה תחנת הכוח הפרטית הגדולה בישראל, נכון למועד כתיבת מאמר זה.

קרא עוד...

MS-Project - סוגי פעילויות

רבים שואלים אותי מה ההבדל בין עבודה (Work) לבין משך (Duration) ומה זה בכלל Fixed Units או מתי עליהם להשתמש בכל אחת מהאפשרויות האלה? תוכנת ה- Project מאפשרת צורות רבות של עבודה והגדרות ובין היתר את האפשרות לקבוע את סוג המשימה (Task Type). על מנת להסביר כיצד עובד מנגנון העבודה ב- MS Project יש צורך להתחיל במספר הגדרות.

קרא עוד...

Clarizen - ה- Waze של עולם הפרויקטים

כאשר Waze, תוכנת הניווט, יצאה בשנת 2009, לא היה כזה ברור מדוע יש בה צורך. באותה התקופה היו שפע של מכשירי ניווט אישיים, שהיו כמובן הרבה יותר יעילים מאשר מפות נייר, לכן לא היה ברור מדוע יש צורך בעוד מכשיר שגם דורש חיבור מתמיד לרשת האינטרנט. היום, Waze היא תוכנת הניווט השיתופית הגדולה בעולם ורבים מאתנו הם משתמשים קבועים של התוכנה, אפילו שאנחנו נוסעים בדרך אותה אנחנו מכירים: בדרך לעבודה, בדרך הביתה או בדרך לחברים ומשפחה.

קרא עוד...

כנס רז החמישי ,של עמותת ה-PMI ישראל

איך נולד הכנס?
פרופ' צבי רז ייסד בשנת 1995 את PMI Israel, הסניף הישראלי של העמותה העולמית לניהול פרויקטים הPMI , Project Management Institute, כיהן כנשיאה הראשון של העמותה והיה גם הראשון שתרגם לעברית את הספר המפורסם ביותר של ארגון ה®PMI " מדריך גוף הידע לניהול פרויקטים", ®Project Management Body Of knowledge-PMBOK.

קרא עוד...

MS-Project Tips and Tricks: אייקון אבן דרך מותאם אישית

רוצים לדעת איך לבצע התאמות מיוחדות אצלכם בקובץ הפרויקט ב- Ms-Project? אנחנו כאן בשבילכם. הפעם נשתף אתכם באפשרות כיצד ניתן לייצג את אבני הדרך בפרויקט על ידי תמונה שלא קיימת באפשרויות התוכנה ומאפשרת מגוון ויזואלי הרבה יותר רחב.

קרא עוד...

MS-Project Tips and Tricks: פורמט של תצוגת הגאנט על בסיס שם המשאב המשויך למשימה

לעיתים אנחנו רוצים להדגיש מידע מסויים בין אוקיינוס המידע שיש לנו בקובץ הפרויקט, לדוגמא: פעילויות מאחרות אן כאלה שחרגו מתקציב. הפעם נשתף אתכם באפשרות כיצד ניתן לבצע פורמט של תרשים הגאנט על פי המשאב אשר משוייך לפעילות.

קרא עוד...

לו שמע השר על שיטת Pre-Mortem

בתאריך 10/12/2013 כתב שר התחבורה מר ישראל כץ בעמוד הפייסבוק שלו כי הוא כי הוא בדרכו לחנוך את מחלף דרור החדש, שהיה צפוי להיפתח מספר ימים לאחר מכן: "היה קשה לדמיין את התוצאה הסופית והנה היום המחלף עומד על תילו". מספר ימים לאחר מכן הכבישים קרסו, שקעו, התעוותו ונוצרו כפלי קרקע אשר גרמו לדחיית פתיחת המחלף ולהשקעה כספית נוספת מעבר לתקציב 320 מיליון ₪ (לקריאת כתבה בנושא מן התקשורת). לו רק השר ו/או אנשי התכנון והביצוע היו שומעים על שיטת Pre-Mortem.

קרא עוד...

כיצד לקצר את לו"ז הפרויקט

בעולם ניהול הפרויקטים, התרחיש שבו תאריך היעד לסיום הפרויקט הולך ומתקרב ויחד עם זאת, מתחוור לנו, כמנהלי פרויקטים ואנשי PMO שמנתחים את הנתיב הקריטי  ומעדכנים את לו"ז הפרויקט בשוטף, שלנוכח עיכובים שהיו, הפתעות כאלו ואחרות או "סתם" תכנון לא יסודי ולא איכותי דיו של הלו"ז, עלינו "לכווץ" את לוחות הזמנים (לבצע Schedule Compression ) - הינו תרחיש נפוץ ולעיתים הכרחי.
מדריך גוף הידע בניהול פרויקטים (הPMBOK® Guide של ארגון ה®PMI ) מציג לנו שתי שיטות לקיצור לוחות זמנים של פרויקט, במאמר זה נסביר את השיטות, "נוריד" את השיטות הללו לרמת השטח ונמחיש אותן.

קרא עוד...

9 כלים למנהל הפרויקט

מנהל הפרויקט הוא בעל עניין מרכזי וגורם מהותי להצלחת הפרויקט. בקיאות והבנה של תהליכי ניהול פרויקטים, כמו גם מושגים וכלים של ניהול פרויקטים, מצד מנהל הפרויקט וצוות הפרויקט, יכולים לסייע רבות בניהול ותפעול יעיל ו"חלק" של הפרויקט וכמובן לתרום להצלחת הפרויקט. מאמר זה יסקור בקצרה 9 כלים מרכזיים לשימוש מנהל פרויקט.

קרא עוד...

פרויקט הרכבת הקלה – מסמך יזום

לאחרונה החלו העבודות להקמת הרכבת הקלה בתל אביב ואזור המרכז. מי זוכר את הפרסומים הראשונים של שנות ה-2000 על בואה של הרכבת הקלה? מי זוכר מתי הרעיון עלה בכלל על הפרק (אמצע שנות ה-30)? חיפוש ברשת מעלה מידע ופרטים רבים לגבי הפרויקט: היסטוריה, התגלגלות הרעיון, החלטות ממשלה, אישורים וביטולים, קווים ועוד. לעומת זאת, מידע אותו היינו מצפים לראות עבור ניהול פרויקט הקמת הרכבת הקלה ולא ניתן למצוא הינו מסמך היזום של הפרויקט. מסמך היזום הוא אחד מאבני הדרך המרכזיות של פרויקט, במיוחד בפרויקט מורכב, ארוך טווח ועתיר תקציב.

קרא עוד...

שינוי שיטת דיווח PDU לשמירת תוקף הסמכת ה-PMP

מוסמך ®PMP, שים לב ! החל מתאריך 1/12/2015 ארגון ה- ®PMI משנה את שיטת הצבירה של נקודות ה- PDU לטובת שימור הסמכת ה-®PMP. מדוע? הסיבה העיקרית היא שינוי בסביבה העסקית והתפתחות במקצוע ניהול הפרויקטים ובהתאם לכך הצורך לאפשר למוסמכי PMP לגדול ולפתח כישורים חדשים ויכולת הובלת פרויקטים. סיבות נוספות הן מתן האפשרות לארגונים למצוא את העובדים בעלי הכישורים הנכונים, וכן הגדלת הערך, הרלוונטיות והאמינות של המוסמכים. לצורך כך, הגדיר ארגון ה- ®PMI את משולש הכישורים החדש (PMI Talent Triangle), אשר כולל בתוכו את הכישורים הבאים:

קרא עוד...

מבחן הסמכת ה-PMP ישתנה

החל מתאריך 11 לינואר 2016 (כולל) ואילך ארגון ה®PMI ישתמש במבחן חדש לצורך הסמכת ה®PMP, יהיה ניתן להיבחן במבחן ה"ישן" רק עד תאריך ה10 לינואר 2016 (כולל).
השינוי יתבצע בעקבות התפתחות בהגדרת תפקידו של מנהל הפרויקט. ארגון ה®PMI מבצע מחקר הגדרת תפקיד, הנקרא RDS - Rule Delineation Study , כל 3-5 שנים, על מנת לבדוק התפתחות תפקידים לגביהם מציע ה®PMI מבחני הסמכה. המחקרים מתבצעים ע"י צוות משימה של מומחים ובשימוש בשאלונים הנענים בתפוצה של אלפי משיבים.

קרא עוד...

בקרת פרויקט אפקטיבית – שדה נוסחה מותאם אישית ב- MS-Project

במאמר הקודם שיתפנו אתכם בטיפים היכולים לעזור לבקרת פרויקט בדרך קלה ויעילה. הפעם נראה איך ניתן לקחת את אותם טיפים, להשתמש בתכונות מובנות של תוכנת ה-2013 MS-Project, וליצור כלים חדשים לבקרה ושליטה בפרויקט. הפעם נבנה שדה חדש, מבוסס נוסחה, אשר יראה לנו אינדיקציה גראפית האם פעילות עומדת בזמן או מאחרת מול תכנית הבסיס.

קרא עוד...

טיפים לבקרת פרויקט קלה ואפקטיבית ב- MS-Project

אתה מנהל לוח זמנים לפרויקט מורכב. לוח הזמנים מכיל מאות עד אלפי שורות ומנוהל ב-MS-Project. אתה לא מוצא את הידיים והרגליים ומרגיש את עצמך כעבד לתוכנת הניהול, כאשר היא שולטת בך במקום שאתה תשלוט בה בצורה יעילה. הטיפים הבאים יעזרו לך להשתלט על המצב!

קרא עוד...

הכנס השנתי של ® PMI ישראל

כנס ה-®PMI בישראל ,המיועד לארגונים, לעצמאים ולכל מי שעולם ניהול הפרויקטים יקר לו, מספק במה על מנת להציג חידושים בתחום ניהול הפרויקטים, לצפות ולהשתתף בניתוח מקרים של פרויקטים, להשתתף בהרצאות ודיונים בתחום ניהול הפרויקטים, להציג תוכנות ניהול פרויקטים, להציע שירותים בתחום ניהול פרויקטים ובכלל לקדם את תחום ניהול הפרויקטים בישראל.

קרא עוד...

סיפור לקוח-הקמת הארובה הרביעית באורות רבין

חברת פי.אמ.טים נבחרה ב2014, בקונצנזוס של חברת חשמל (מזמין הפרויקט והלקוח הסופי) ושל קבלני הביצוע המובילים-חברת Commonwealth Dynamics Inc. האמריקאית (שכינויה CDI והינה הקבלן הראשי), חברת חמו אהרון (מערכות צנרת) וחברת כור מתכת (צנרת וקונסטרוקציות מתכת) להקים מערך תכנון ובקרה ולספק שירותי PMO לפרויקט הירוק של הקמת הארובה הרביעית בתחנת הכוח אורות רבין בחדרה, לצורך תכנון ובקרה של תכולות העבודה ולוחות הזמנים בפרויקט ייחודי ומאתגר זה. למעשה "נכנסנו לתמונה" לאחר גמר שלב הבטון (יציקת מבנה הארובה, שבוצע ע"י חברת שיכון ובינוי - סולל בונה תשתיות).

קרא עוד...

עבודה בסביבה מרובת פרויקטים

עבודת תכנון ובקרת פרויקטים (PMO) בסביבה מרובת פרויקטים הינה משימה לא פשוטה ולעיתים אף מורכבת.
כיצד עליי לעקוב אחר המתבצע בפרויקטים? כיצד ניתן למדוד עמידה בלוחות הזמנים של כל הפרויקטים במקביל וביצוע כל תכולות העבודה? האם הכמות הגדולה של הפרויקטים אמורה לפגום באיכות התכנון והבקרה בכל פרויקט ופרויקט?
אלו רק חלק מהשאלות הרבות שעומדות בפני PMO ומנהל לוחות זמנים בסביבת עבודה מרובת פרויקטים.

קרא עוד...

תכנון פרויקט ב- 4 צעדים

פרויקט חדש נכנס לארגון ויש צורך לבצע תכנון לבדיקת היתכנות ראשונית ואספקת מידע להנהלת החברה לצורך קבלת החלטות. אין לך הרבה זמן ויש דרישה לספק תוצאות ראשונות באופן מהיר אך גם איכותי. לעיתים אף יש צורך לבנות לו"ז למגה פרויקט תוך שבועיים. הגיע הזמן ללמוד תכנון מהיר ב- 4 שלבים לצורך הצגת לו"ז ראשוני (draft) לפרויקט.

קרא עוד...

PMO – מרעיון לפונקציה ארגונית

הארגון גדל, כמות הפרויקטים גדלה ואיתם הצורך בניהול יעיל ואיכותי יותר של הפרויקטים? פרויקטים רבים בארגון נכשלים ואין ניהול יעיל של הפורטפוליו הארגוני? הגיע הזמן לחשוב על הקמת משרד PMO!

קרא עוד...

דרכים לשימור הסמכת ה- ®PMP וצבירת נקודות PDUs

מזל טוב – עברת את מבחן ה- ®PMP. 

הידעת, שאם ברצונך לשמר את ההסמכה שלך, הנך נדרש לעמוד בתוכנית ההסמכה המתמשכת CCR - Continuing Certification Requirements, אשר תומכת בהתפתחות מקצועית באמצעות לימודים ונתינה בחזרה למקצוע. בתקופת מעגל ההסמכה שלך, שנמשך 3 שנים, עליך לצבור 60 נקודות פיתוח מקצועיות הידועות בשם  professional development units או בקיצור PDUs. ארגון ה-PMI® מציע מגוון רב של דרכים, מעבר לקורסים וסמינרים, לשימור ההסמכה שלך וצבירת נקודות.

קרא עוד...

ניהול סיכונים בפרויקטים - הלכה למעשה

כרעם ביום בהיר מינו אותך להוביל תהליך של ניהול סיכונים בפרויקט של החברה. לא התעסקת בתחום זה בעבר ואין לך מושג מה רוצים ממך. אל דאגה ! אנחנו כאן כדי לעזור ולהוביל אותך בתהליך. מאמר זה יפרט באופן מקוצר ופרקטי את הפעולות הבסיסיות שעליך לבצע, וייתן לך את הכלים הראשוניים לצורך ביצוע התהליך.

הגדרה

לפי ה-®PMBOK, סיכון הוא כל אירוע שכרוכה בו אי ודאות והתממשותו עלולה לגרום לנזק או תועלת לפרויקט, ולכן שים לב, שסיכון אינו חייב להיות שלילי. לאורך הפרויקט קיימים גם סיכונים חיוביים הנקראים הזדמנויות שאם נדע לנצל אותן, נוכל לקדם את מטרות הפרויקט. בהתאם לכך, מטרות ניהול סיכונים בפרויקטים הן להגדיל את ההסתברות וההשפעה של אירועים חיוביים ולהקטין את ההסתברות וההשפעה של אירועים שליליים בפרויקט.

במאמר זה, נתייחס רק לסיכונים שליליים.

קרא עוד...

®PMBOK מהדורה 5 - מה התחדש?

הקדמה

שנים רבות חלפו מאז פורסם (1983) מדריך ה-®PMBOK (Project Management Body Of Knowledge, גוף הידע בניהול פרויקטים) הראשון על ידי עמותת ה- ®PMI כ- White Paper והמהדורה הראשונה העולמית ראתה אור בשנת 1996.

מאז, מעדכנת העמותה את מתודולוגיית ניהול הפרויקטים (®PMBOK) אחת לארבע שנים בערך והנה, הגיעה זמנה של מהדורה 5.

ספר ה- ®PMBOK המכיל את רשימת המונחים, הפרקטיקה והקווים המנחים לניהול פרויקטים, טומן בחובו כמות רבה של מידע, לכן אנחנו כאן כדי לעזור לכם לראות את התמונה הכוללת בקלות ובמהירות.

אז מה חדש ב- ®PMBOK מהדורה 5?

קרא עוד...

חיפוש באתר

צור קשר

 1. שם מלא: *
 2. דואר אלקטרוני: *
 3. טלפון: *
 4. מתעניין ב:
  Invalid Input
 5. הודעה:
  Please let us know your message.
 6. אנטי-ספאם *
  Invalid Input
 7. לתקנון השימוש ומדיניות הפרטיות*נא לאשר את התקנון
Senior Course for the construction of infrastructure projects
Course project management information systems projects
pmp

לקוחות החברה

logoclarizen כור מתכת לוגוlogohafenixomrix ethiconlogokibutzrevivimlogomalamlogo inter hebmicronMobileyenetvisionnativeyisraelRSAsiemenstzahaluno4webshuvElielmoryitlogoBGUcocacolalogoheader misrad habitahonlogojb  Chemo Logo   Auto 3P LogoAFCON logoWeSEE logonewpharmStoreNext Logo 2

"כשיוצאים מגיעים למקומות נפלאים"
ד"ר סוס