Logo Hebrew

בסימן פורים, עם מסכות ותחפושות נעסוק החודש במודל המשמש ככלי אבחוני בהתייחס לשלב ההתפתחותי בו מצוי צוות הפרויקט, שאחד השלבים המתוארים בו, הוא "הסרת מסכות" והתחלה של גילוי צדדים אחרים, כאשר חברי הצוות כבר אינם מהוססים או זהירים. תיאוריה זו (1977) Tuckman, מאפשרת לאבחן את הצוות בפרויקט כאשר בהמשך יעזור לעצב אותו לכדי צוות אפקטיבי.

מעגל פיתוח צוותים מתחיל באבחונו:

Development teams circuit

על פי התיאוריה של טוקמן, קבוצה בעלת דינאמיקה בין חבריה עוברת מספר שלבי התפתחות :
1. Forming - שלב היווצרות
2. Storming – מאבק או סערה
3. Norming - יצירת נורמות
4. Performing- ביצוע אפקטיבי/ בגרות
5. Adjourning -פרידה/סיום

ניתן לראות את השלבים בתרשים הבא:

Tuckman Bruce Model small group development

המאפיינים עבור כל שלב:
Forming - הקבוצה נוצרת רשמית
תחושת ריחוק בין האנשים, יחסים מנומסים, אוירה חיובית על פני השטח. עמימות וניהול רושם איך אני בעיני האחר ("לבישת מסכות"), תלות במנהיג הפורמלי, אי וודאות שמתורגמת לחרדה ומתח.
ולכן השאלות אשר יעסיקו את חברי הצוות בשלב זה:
מה הן הציפיות ממני? מי עלי להיות כדי להתאים לצוות הזה? והאם יהיה לי מקום בצוות המתהווה?
מה הן המטרות של הצוות ולאן הוא הולך?
מי הוא המנהל ומה הן סמכויותיו?
Storming - סערהStorming Masks falling
"מסכות נופלות" ומתחילים לגלות צדדים אחרים של חברי צוות הפרויקט. ניגודי אינטרסים וקונפליקטים בנושאי משמעת ושליטה , אין תפוקות צוותיות.
חברי צוות הפרויקט מרגישים שיש צורך להשפיע על המתרחש בצוות, ולפעמים צורך זה מתורגם להתנהגות מנהיגותית ולעיתים להתנהגות תחרותית והשגיות. כמו כן, נבדקים גבולות אישיים, צוותיים וגבולות הסמכות. מופיעים ביטויים של התנגדות לסמכות (למנהל צוות הפרויקט), וקריאת תגר על כוחו וסמכותו. מופיעים קונפליקטים אשר מועצמים מעצם המאבק על כוח ושליטה.
Norming– גיבוש ועיצוב נורמות ותרבות לצוות
בניית נורמות, תלות הדדית והאחריות האישית גדלות, הקבוצה מתגבשת מחדש, נוצרת אוירה בינאישית חברית אשר הופכת לחלק מתרבות הצוות, התפוקות מתחיל לגדול, הקבוצה אפקטיבית. התלות במנהיג הפורמלי מתחילה לרדת, מתחילה להתפתח לכידות ואחדות בצוות. התנהגות חברי צוות הפרויקט מאופיינת במעורבות גבוהה ובהשתתפות פעילה במטלות, עולה תחושת הערך העצמי ותחושת הביטחון האישי שלהם בצוות הפרויקט.Effective project team
Performing - ביצוע אפקטיבי
רמת תפוקה גבוהה חברי צוות הפרויקט חשים סיפוק ועובדים טוב ביחד. אומנם, קיימת סכנת ניוון.
קיימת היכרות עמוקה בין חברי צוות הפרויקט והם מודעים ליכולות האישיות של כל אחד מהם.
Adjourning -פרידה/סיום
בשנת 1977, טוקמן בשיתוף עם מרי אן ג'נסן, הוסיף שלב חמישי ל -4 שלבים, Adjourning מכיוון שכרוך בהשלמת המשימה ופירוק הצוות.

בסיס תיאוריה זו מסייעת למנהלים/יועצים לזהות ולמקד באילו משלבי ההתפתחות הצוות מצוי, ואיך לעבוד נכון עם הצוות כדי שיוכל להגיע לשלב ה Performing. למשל אם הצוות נמצא בשלב Storming אשר לא הפנים את נורמות התמודדות עם קונפליקטים הצוות לא יוכל לעבור לשלב הבא- של צוות פרויקט אפקטיבי.
מה דעתך על השלבים האלה? שאלות, מחשבות, רעיונות? באיזה שלב נמצא צוות הפרויקט שלך?

Bibliography:

Bonebright, DA. (2010). 40 years of storming: A historical review of Tuckman's model of small group development". Human Resource Development International, 13(1), 111-120

Tuckman, Bruce W., & Jensen, Mary Ann C. (1977). 'Stages of small group development revisited', Group and Organizational Studies, 2, 419- 427.

כותבת המאמר:
יוליה זוזוק, MBA, BSc
PMO ומרצה
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
054-2309027
P.M.Team Ltd

חיפוש באתר

צור קשר

 1. שם מלא: *
 2. דואר אלקטרוני: *
 3. טלפון: *
 4. מתעניין ב:
  Invalid Input
 5. הודעה:
  Please let us know your message.
 6. אנטי-ספאם *
  Invalid Input
 7. לתקנון השימוש ומדיניות הפרטיות*נא לאשר את התקנון

המלצות

דן שלום רב,
רצינו להודות אישית על הקורס המלמד והמועיל.
עשית לנו "סדר" בשימוש מושכל בכלי ה MS PROJECT  וכיצד ניתן לרתום אותו לטובתנו ולא אותנו לטובתו...
תודה על המקצועיות המרשימה, על הידע הרב ועל העצות החשובות.
אין דומה לימוד כלי מסוג זה ממומחה תוכן עם ניסיון רב שעוסק באופן פעיל בניהול הפרויקטים, ללימוד קורס "בית ספר"
סטנדרטי.
אין ספק שהבחירה בך להעברת הקורס הייתה בחירה מוצלחת ביותר.
אנחנו מצפים בסקרנות לבחון את עצמנו במבחן המעשה בשטח.
בוודאי נמשיך להיות בקשר עם התקדמות היישום בפועל.
תודה ובהערכה רבה,

אהרון וייס , מנהל הנדסה

חברת ריאון מקבוצת פלסאון

 דן ויניב שלום ,
תודה רבה על הדרכת פרוג'קט. הייתה הדרכה ממש מצוינת!

אוהד טרסיק , חוקר בכיר

INTER LAB , MERCK GROUP

"[...] כולם התאפיינו במקצוענות, בחיוך, במענה מהיר, במוסר עבודה ובהחלט חשנו שיפור משמעותי וקיבלנו ערך מוסף גבוה ביותר משירותכם!"

ורוניקה לויפרמן

מנהלת מחלקת PMO והשקת מוצרים גלובאלית תרו תעשיות רוקחות

״תודה על עזרתכם בהדרכת מנהלי הפרויקטים שלנו ובתמיכה ושיפור תוכניות ניהול הפרויקטים שלנו.״

רון מן

מנהל פרויקטים AccuBeat

״[...] תוך זמן קצר מאוד הצליחה P.M.Team לבנות את לוח הזמנים המורכב של פרויקט צפית... אין ספק שמקצועיות מערך ה PMO - של P.M.Team תרם רבות לניהול הפרויקטים.״! "

אלון חדד

מנהל פרויקטים , כור מתכת

״ברצוננו לציין את המסירות של הצוותים, המקצוענות, הזמינות, האדיבות ואת יכולתו של מנכ״ל פי.אם.טים, מר דן ברזילי, לשבץ את הצוותים ואת האנשים המתאימים"

אלי ביטון

סמנכ״ל ביצוע חמו אהרון בע״מ

"זו השנה הרביעית בה אנו עובדים יחדיו ומסתייעים בשירותי P.M.Team. מערך ניהול הפרויקטים שהקמתם מסייע רבות לניהול הפרויקטים, תפעול ומשימות, בהתייחס לכל פרויקטי ה -IT של קבוצת Johnson and Johnson"

סער אדמוני, PMP

מנהל פרויקטי IT Omrix

״לאורך כל הדרך התאפיינתם במקצועיות, אדיבות, מהירות תגובה ואכפתיות. התכנון הניהול והבקרה שביצעתם בהתייחס ליותר מ-25 פרויקטים באתרים שונים תרמו רבות להצלחת הפרויקטים ורווחיותם״ 

אורי כהן

מנכ״ל אפקון

"ברצוני להודות על הטמעה מוצלחת של תוכנת הקלריזן שביצעה קבוצת P.M. TEAM. חברה נבדקת לא רק כאשר המסלול רץ וחלק, אלא כיצד היא מתמודדת עם אתגרים, והם אכן עמדו בכך"

שגיב עמית

מהנדס ב- CONCEPT

 ״...פרויקט שדרוג מערכת ה Project Server. מתחילת התהליך צוות הפרויקט מטעם P.M. Team שידר מקצועיות, אחריות ומחויבות לפרויקט. תכונות אלו היו קריטיות להצלחת הפרויקט למרות הקשיים שנתקלו בהם במהלך הדרך."

ודים בייגל, PMP

מנהל צוות ה PMO, אגף מערכות מידע, חברת הפניקס

"שירותי ניהול הפרויקטים של חברת P.M. TEAM היו מצוינים. עבודתו של דן התאפיינה בהשתלבות מהירה, מקצוענות, יצירתיות, יחסי אנוש מצוינים ובתוצאות מעולות."

ערן ברגיל

מנהל פרויקטים בכיר, MICRON

"תוך זמן קצר ביותר הצליחה P.M. TEAM לבסס תהליכים מסודרים לתכנון ובקרת פרויקטים, להקים מערך EPM ולשפר משמעותית את תהליכי ניהול הפרויקטים. פעילותה התאפיינה בערך מוסף מוחשי, פרקטי תוך שמירה על מקצוענות ונועם הליכות."

רותם רגב

מנהל פרויקטים, SIEMENS

 ״למרות שהשתלבתם בפרויקטים לאחר תחילתם, הצלחתם להתארגן בזריזות ולהקים מערך PMO מוצלח ויעיל בפרק זמן קצר ביותר. השירות שסיפקתם אופיין במקצוענות, חיוך, זמן תגובה מהיר ומסירות רבה.״

דני סוויסה

מנהל תפעול באל-מור חשמל

"דן תרם רבות להטמעת מערכת כנ"ף...כל זאת תוך חדוות עשייה, התלהבות ויצירת יחסי יחסי עבודה מצוינים עם המפקדים, החיילים והעמיתים שאיתם עבד."

אהוד קאוף

סא"ל, רע"ן תבל, צה"ל

"עבודת החברה אופיינה בחריצות, מקצועיות, יחסי אנוש מעולים ומעל לכל מחויבות, "ראש גדול" ומענה יעיל ומהיר לכל צורך שעלה ובכך סייעה לי לנהל את הפרויקטים המורכבים והמאתגרים שבתחום אחריותי."

רון חביב

ניהול ופיקוח פרויקטים

״התרשמתי שחברת פי. אמ. טים בע״מ, מספקת שירותי PMO, הדרכה וייעוץ בתחום ניהול הפרויקטים ברמת מומחיות גבוהה ומפגינה נסיון רב ומסירות רבה בתמיכה בתהליכי תכנון ובקרת הפרויקטים ובהכשרת מנהלי פרויקטים.״

ודים בייגל PMP

תכנון ובקרה בסימנס

״במהלך עבודתי עם P.M.Team נוכחתי ביחסי אנוש המעולים, במקצועיות הרבה והידע המקצועי רחב ההיקף בתחומי ניהול הפרויקטים יחד עם יכולת נדירה לחבר בין מתודולוגיות ניהול פרויקטים ליישומי תוכנה לצורך ניהול הפרויקטים עצמם.״

רחל הדס

מנהלת מוצר בקלריזן

"... שירותי PMO מקצועיים והסיוע הרב שאתה והצוות שלך מפי.אמ.טים סיפקתם לנו, הן בתכנון ובקרה של תכניות העבודה ב MS-Project והן בתכנון, בקרה וניהול של סיכונים בפרויקטים של כדורי הנדסה״

אורי בן ציון

מנכ״ל כדורי הנדסה בע״מ

" היי דן ,  בפרויקט זה נעזרנו בשירותכם ליצירת לו"ז לפרויקט בנייה מורכב ב- MSP. הזמינות, המקצועיות והמהירות שבה בוצעה העבודה היו נהדרים, יישר כוח "

קובי בנישו, מנהל פרויקטים

סטלה פרויקטים בע"מ 

 

Senior Course for the construction of infrastructure projects
Course project management information systems projects
pmp

לקוחות החברה

"כשיוצאים מגיעים למקומות נפלאים"
ד"ר סוס