Logo Hebrew

כנראה שמעת על ניהול רזה- Lean Management, אבל במידה שלא- אל דאגה!, מאמר זה יסביר את עקרונות הבסיס, שהפכו את שיטת הניהול הרזה לכלי ניהול אוניברסאלי, בתהליכי ניהול עסקיים, בתהליכי פיתוח מוצר, מהגדרת המוצר, דרך הייצור ועד שיווק, בפיתוח תוכנה, בבינוי וכן, גם ב... ניהול פרויקטים באשר הם.
ניהול רזה, בתמצות, הוא תיאוריה עסקית שמניעה אותנו ליצור מכסימום ערך עבור לקוחות עם מינימום בזבוז ומינימום משאבים. ארגון המטמיע ניהול רזה יודע מה חשוב ללקוחות ומתמקד בשיפור תהליכי המפתח המגדילים את הערך ללקוח. סוג זה של ניהול הוא יותר דרך חשיבה מאשר תוכנית הפחתת עלויות והוצאות.

להלן 3 עקרונות הבסיס:
1) לספק ערך ללקוח, מנקודת מבטו של הלקוח
2) למנוע בזבוז, כלומר לא לבצע פעילויות שאינן מספקות ערך למוצר הסופי
3) שיפור מתמיד
קצת היסטוריה- כיצד פותחה מתודולוגיית הניהול הרזה?
מתודולוגיית הניהול הרזה פותחה על רצפת הייצור. כתחילת הניהול רזה נחשבת פריצת הדרת של הנרי פורד בהמצאת קו ייצור אוטומטי, בהשקפה של "ייצור זורם"- Flow Production. בקו הייצור האוטומטי חלק אחר חלק נעו על מסוע אוטומטי, על מנת לעבור הרכבה של חלקים נוספים.
מערכת הייצור הממונעת וההשקפה הנ"ל הייתה כמובן מהפכנית מנקודת מבט של דרך חדשה של ייצור, יחד עם זאת, במונחים של מכירות, המכירות של דגם Tשל פורד, הדגם הראשון שיוצר בצורת המסוע האוטומטי, נכשל בתחילה. הייצור של פורד מודל T היה נקודת המוצא של מה שיהפוך תעשיית ענק והחל את השקפת הניהול הרזה.
בהמשך טויוטה לקחה את רעיון הייצור וההרכבה בעזרת המסוע האוטומטי צעד נוסף, על מנת לספק
את מגוון המוצרים שהצרכנים חיפשו. מערכת הייצור של רכבי טויוטה לא התמקדה רק בתהליך הייצור, אלא גם בתהליך המוצר/מוצרים עצמם, מההגדרה, דרך הייצור ועד המכירה.
מהם הצעדים שיש לבצע לצורך הטמעת ההשקפה של ניהול רזה?

LEAN SLIDE
1. זהה ערך, Identify Value
מה כל חברה שואפת לעשות? להציע מוצר / שירות שהלקוח מוכן לשלם עבורו. לשם כך, החברה צריכה ליצור או להוסיף ערך, משהו המוגדר כערך לפי צרכי הלקוחות שלה.
הערך טמון בבעיה שאתה מנסה לפתור עבור הלקוח. ליתר דיוק בחלק של פתרון הבעיה שהלקוח שלך מוכן לשלם עבורו באופן פעיל. כל פעילות או תהליך אחר שאינו מביא ערך למוצר הסופי נחשב לבזבוז.
תחילה יש לזהות את הערך שאתה רוצה לספק ולאחר מכן להמשיך לשלב הבא.
2. מיפוי זרם הערך, Map the Value Stream
מיפוי תהליך זרימת העבודה, המיפוי חייב לכלול את כל הפעולות ואנשים המעורבים בתהליך עד אספקת המוצר הסופי ללקוח. על ידי כך תוכל לזהות אילו חלקים של התהליך לא מביאים ערך.
כאשר יש לך את זרם הערך ממופה, זה יהיה הרבה יותר קל לך לראות אילו תהליכים הם בבעלות איזה מהצוותים ומי אחראי על מדידה, ואז לבצע הערכה ושיפור של תהליך זה. ראיית התמונה הגדולה באופן זה תאפשר לזהות את השלבים שאינם מביאים ערך ולבטל אותם.
3. יצירת זרימת עבודה רציפה, Create Continuous Workflow
אחרי שהשגנו שליטה בזרימת הערך יש צורך לוודא כי העבודה של כל צוות אכן זורמת, זה עשוי לקחת זמן מה.
פיתוח מוצר / שירות יכלול לעיתים קרובות עבודת צוות מולטי דיספלינארית- חברי הצוות ממלאים דיספלינות שונות ותפקידים שונים. צווארי בקבוק והפרעות עשויים להופיע בכל עת. עם זאת, על ידי פירוק העבודה לחבילות עבודה קטנות יותר (work packages) יותר וכן ע"י יצירת ויזואליזציה של זרימת העבודה, תוכל בקלות לזהות ולהסיר מחסומים בתהליך.
4. יצירת מערכת שמושכת, Create a Pull System
זרימת עבודה רציפה וקבועה היא ערובה לכך שהצוותים שלך יכולים לבצע משימות עבודה הרבה יותר מהר עם פחות מאמץ. עם זאת, כדי להבטיח את זרימת העבודה יציבה, הקפד ליצור מערכת שמושכת את העבודה.
במערכת כזו העבודה ממשיכה רק אם יש ביקוש לכך, כך אין בזבוז. זה מאפשר לך לייעל את השימוש במשאבים ולספק מוצר / שירותים רק אם יש ביקוש לכך.
כדוגמא- כשאנו הולכים לפיצריה, רק לאחר שהאופה מושך את ההזמנה שלנו הוא מתחיל להכין את הפיצה. הוא אינו מכין טונות של מנות מראש כי אין ביקוש לכך, אם היה מכין טונות של מנות פיצה מראש אזי אלו טונות של מנות היכולות להיות בזבוז של משאבים.
5. שיפור מתמשך, Continuous Improvement
לאחר שביצעת את כל השלבים הקודמים, יש לך מערכת ניהול רזה, Lean Management.
כעת אל תשכח לשים לב לשלב האחרון, כנראה החשוב ביותר- לשים לב שהעובדים בכל הרמות מעורבים ומשקיעים, באופן רציף, לשיפור התהליך: Continuous Improvement ולפתרון הבעיות שצצות, שכן מערכת ניהול רזה אינה מבודדת ואינה סטטית.
ישנן טכניקות שונות כדי לעודד שיפור מתמשך. לדוגמה, מפגש יומי של הצוות כדי לדון במה נעשה כבר, מה צריך לעשות וזיהוי המכשולים האפשריים ודרכי הטיפול בהם. זוהי דרך קלה לשיפור תהליכים על בסיס יומי.
מהם היתרונות של ניהול רזה?
א) פוקוס- בניהול רזה מפחיתים את כמות הפעילויות הבזבזניות (צורכות מאמץ אך לא יוצרות ערך) וכך הצוות שמבצע את העבודה מתרכז בפעילויות שיוצרות ערך.
ב) שיפור פרודקטיביות והתייעלות- כשעובדים מתרכזים בפעילויות שיוצרות ערך הם פרודוקטיביים ויעילים יותר, כי הם לא מוסחים ע"י פעילויות לא ברורות ובזבזניות.
ג) מערכת חכמה יותר, העובדת על ידי משיכה (Pull System)- ע"י הקמה של מערכת העובדת על פי משיכה, נספק שירות/עבודה רק אם יש ביקוש.
ד) ניצול טוב יותר של המשאבים- מערכת ניהול רזה המבוססת על ביקוש תאפשר לך להשתמש במשאבים רק שנדרש ורק בכמות הנדרשת, ללא בזבוז משאבים.
כתוצאה מהנ"ל חברה המשתמשת בעקרונות ניהול רזה גמישה יותר ויכולה להיענות לדרישות לקוח מהר יותר, ובנוסף עקרונות ניהול רזה מאפשרים לך ליצור מערכת ייצור/שירות יציבה עם סיכוי גבוה יותר לשפר תוצאות וביצועים.
מהו Lean בניהול פרויקטים?
ניהול רזה בניהול פרויקטים, Lean Project Management, הוא יישום מתודולוגיית הניהול הרזה לניהול פרויקטים, בדומה ל Lean Construction, Lean Manufacturing ועוד.
העיקרון המוביל של ניהול פרויקטים רזה הוא לספק יותר ערך, בפחות בזבוז ובמינימום משאבים בהקשר של פרויקט ולמעשה מיישם את כל 5 העקרונות הנ"ל, בהקשר של ניהול פרויקט- החל מהגדרת תוצרי הפרויקט ככאלו שמספקים ערך ללקוח, הגדרת תהליכי עבודת הפרויקט באופן לא בזבזני, ע"י תרשים זרימה, ותוך הקפדה שכל פעילויות היא פעילות שיוצרת ערך ללקוח וכלה בהתמקדות בשיפור תהליכי עבודה פרויקטאלים ופתרון/הסרת מכשולים ובעיות.
להרחבה בנושא ראו מאמר Lean project management, באתר ה® PMI.

* המאמר נכתב בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד אך מיועד לנשים וגברים כאחד.

 מאמר זה נכתב ע"י

       דן ברזילי,Dan Barzilay CEOMEng ,BSc ,PMP
       מנכ"ל ומנהל פרויקטים

 

הכנס השנתי ה21 של עמותת ה®PMI  ישראל

הכנס השנתי של הסניף הישראלי של העמותה לניהול פרויקטים- PMI® Israel,  הוא הזדמנות מצוינת להקשיב להרצאות בנושאי ניהול בכלל וניהול פרויקטים בפרט, להכיר אנשים אחרים שעוסקים בניהול פרויקטים בארגונים שונים וממגוון תעשיות, להתרשם מהדוכנים של החברות השונות בתחום ולבצע Networking, אחת האינדיקציות לכנס מוצלח היא מספר המשתתפים- השנה היו כ1,000 איש.

הכנס השנתי של ה® PMI  ישראל השנה- 2017, ב14 ליוני, היה בסימן אסטרטגיה - חשיבה יוצרת ערך, כאשר מבין מסלולי הכנס היו-  סייבר ותעשיות ביטחוניות, כלים וגישות חדשניות בניהול פרוייקט ,מיומנויות בינאישיות בניהול פרויקט, מסלול בסגנון "טד" PM Ignite וכבכל שנה- תחרות פרויקט השנה למסלולים השונים.

היו הרצאות מרתקות רבות, החל מהרצאות בנושא פרויקטי סייבר, כגון ההרצאה על פרויקטי הגנת סייבר מעבר לים של גלעד גולדשטיין סמנכ״ל  CommuniTake Technologies, הרצאות כלליות שהמתייחסות לניהול וניהול פרויקטים כגון ההרצאה של בין אסטרטגיה של קבוצה ואסטרטגיה של פרויקט, של פיני גרשון, מאמן מכבי ת"א לשעבר, והרצאות בנושאי ניהול ומנהיגות כגון ההרצאה המצוינת (!) שקיבלה ביקורות מעולות מקיר אל קיר, של ליזום, להוביל, לנהל בעולם של חוסר ודאות של ד"ר אייל דורון, יוצר וחוקר במרכז הבינתחומי הרצליה.

פי.אמ.טים גאה לעדכן שסיפקה חסות והעניקה את פרס פרויקט השנה 2017 (POY-Project Of the Year) במסלולים,  הפרס הוא השתתפות ללא תשלום בקורס היוקרתי והייחודי שלנו-  ניהול פרויקטים מתקדם והכנה למבחן הסמכת ה® PMP, Advanced Project Management and PMP ®Preparation Course.

חיפוש באתר

צור קשר

 1. שם מלא: *
 2. דואר אלקטרוני: *
 3. טלפון: *
 4. מתעניין ב:
  Invalid Input
 5. הודעה:
  Please let us know your message.
 6. אנטי-ספאם *
  Invalid Input
 7. לתקנון השימוש ומדיניות הפרטיות*נא לאשר את התקנון

המלצות

דן שלום רב,
רצינו להודות אישית על הקורס המלמד והמועיל.
עשית לנו "סדר" בשימוש מושכל בכלי ה MS PROJECT  וכיצד ניתן לרתום אותו לטובתנו ולא אותנו לטובתו...
תודה על המקצועיות המרשימה, על הידע הרב ועל העצות החשובות.
אין דומה לימוד כלי מסוג זה ממומחה תוכן עם ניסיון רב שעוסק באופן פעיל בניהול הפרויקטים, ללימוד קורס "בית ספר"
סטנדרטי.
אין ספק שהבחירה בך להעברת הקורס הייתה בחירה מוצלחת ביותר.
אנחנו מצפים בסקרנות לבחון את עצמנו במבחן המעשה בשטח.
בוודאי נמשיך להיות בקשר עם התקדמות היישום בפועל.
תודה ובהערכה רבה,

אהרון וייס , מנהל הנדסה

חברת ריאון מקבוצת פלסאון

 דן ויניב שלום ,
תודה רבה על הדרכת פרוג'קט. הייתה הדרכה ממש מצוינת!

אוהד טרסיק , חוקר בכיר

INTER LAB , MERCK GROUP

"[...] כולם התאפיינו במקצוענות, בחיוך, במענה מהיר, במוסר עבודה ובהחלט חשנו שיפור משמעותי וקיבלנו ערך מוסף גבוה ביותר משירותכם!"

ורוניקה לויפרמן

מנהלת מחלקת PMO והשקת מוצרים גלובאלית תרו תעשיות רוקחות

״תודה על עזרתכם בהדרכת מנהלי הפרויקטים שלנו ובתמיכה ושיפור תוכניות ניהול הפרויקטים שלנו.״

רון מן

מנהל פרויקטים AccuBeat

״[...] תוך זמן קצר מאוד הצליחה P.M.Team לבנות את לוח הזמנים המורכב של פרויקט צפית... אין ספק שמקצועיות מערך ה PMO - של P.M.Team תרם רבות לניהול הפרויקטים.״! "

אלון חדד

מנהל פרויקטים , כור מתכת

״ברצוננו לציין את המסירות של הצוותים, המקצוענות, הזמינות, האדיבות ואת יכולתו של מנכ״ל פי.אם.טים, מר דן ברזילי, לשבץ את הצוותים ואת האנשים המתאימים"

אלי ביטון

סמנכ״ל ביצוע חמו אהרון בע״מ

"זו השנה הרביעית בה אנו עובדים יחדיו ומסתייעים בשירותי P.M.Team. מערך ניהול הפרויקטים שהקמתם מסייע רבות לניהול הפרויקטים, תפעול ומשימות, בהתייחס לכל פרויקטי ה -IT של קבוצת Johnson and Johnson"

סער אדמוני, PMP

מנהל פרויקטי IT Omrix

״לאורך כל הדרך התאפיינתם במקצועיות, אדיבות, מהירות תגובה ואכפתיות. התכנון הניהול והבקרה שביצעתם בהתייחס ליותר מ-25 פרויקטים באתרים שונים תרמו רבות להצלחת הפרויקטים ורווחיותם״ 

אורי כהן

מנכ״ל אפקון

"ברצוני להודות על הטמעה מוצלחת של תוכנת הקלריזן שביצעה קבוצת P.M. TEAM. חברה נבדקת לא רק כאשר המסלול רץ וחלק, אלא כיצד היא מתמודדת עם אתגרים, והם אכן עמדו בכך"

שגיב עמית

מהנדס ב- CONCEPT

 ״...פרויקט שדרוג מערכת ה Project Server. מתחילת התהליך צוות הפרויקט מטעם P.M. Team שידר מקצועיות, אחריות ומחויבות לפרויקט. תכונות אלו היו קריטיות להצלחת הפרויקט למרות הקשיים שנתקלו בהם במהלך הדרך."

ודים בייגל, PMP

מנהל צוות ה PMO, אגף מערכות מידע, חברת הפניקס

"שירותי ניהול הפרויקטים של חברת P.M. TEAM היו מצוינים. עבודתו של דן התאפיינה בהשתלבות מהירה, מקצוענות, יצירתיות, יחסי אנוש מצוינים ובתוצאות מעולות."

ערן ברגיל

מנהל פרויקטים בכיר, MICRON

"תוך זמן קצר ביותר הצליחה P.M. TEAM לבסס תהליכים מסודרים לתכנון ובקרת פרויקטים, להקים מערך EPM ולשפר משמעותית את תהליכי ניהול הפרויקטים. פעילותה התאפיינה בערך מוסף מוחשי, פרקטי תוך שמירה על מקצוענות ונועם הליכות."

רותם רגב

מנהל פרויקטים, SIEMENS

 ״למרות שהשתלבתם בפרויקטים לאחר תחילתם, הצלחתם להתארגן בזריזות ולהקים מערך PMO מוצלח ויעיל בפרק זמן קצר ביותר. השירות שסיפקתם אופיין במקצוענות, חיוך, זמן תגובה מהיר ומסירות רבה.״

דני סוויסה

מנהל תפעול באל-מור חשמל

"דן תרם רבות להטמעת מערכת כנ"ף...כל זאת תוך חדוות עשייה, התלהבות ויצירת יחסי יחסי עבודה מצוינים עם המפקדים, החיילים והעמיתים שאיתם עבד."

אהוד קאוף

סא"ל, רע"ן תבל, צה"ל

"עבודת החברה אופיינה בחריצות, מקצועיות, יחסי אנוש מעולים ומעל לכל מחויבות, "ראש גדול" ומענה יעיל ומהיר לכל צורך שעלה ובכך סייעה לי לנהל את הפרויקטים המורכבים והמאתגרים שבתחום אחריותי."

רון חביב

ניהול ופיקוח פרויקטים

״התרשמתי שחברת פי. אמ. טים בע״מ, מספקת שירותי PMO, הדרכה וייעוץ בתחום ניהול הפרויקטים ברמת מומחיות גבוהה ומפגינה נסיון רב ומסירות רבה בתמיכה בתהליכי תכנון ובקרת הפרויקטים ובהכשרת מנהלי פרויקטים.״

ודים בייגל PMP

תכנון ובקרה בסימנס

״במהלך עבודתי עם P.M.Team נוכחתי ביחסי אנוש המעולים, במקצועיות הרבה והידע המקצועי רחב ההיקף בתחומי ניהול הפרויקטים יחד עם יכולת נדירה לחבר בין מתודולוגיות ניהול פרויקטים ליישומי תוכנה לצורך ניהול הפרויקטים עצמם.״

רחל הדס

מנהלת מוצר בקלריזן

"... שירותי PMO מקצועיים והסיוע הרב שאתה והצוות שלך מפי.אמ.טים סיפקתם לנו, הן בתכנון ובקרה של תכניות העבודה ב MS-Project והן בתכנון, בקרה וניהול של סיכונים בפרויקטים של כדורי הנדסה״

אורי בן ציון

מנכ״ל כדורי הנדסה בע״מ

" היי דן ,  בפרויקט זה נעזרנו בשירותכם ליצירת לו"ז לפרויקט בנייה מורכב ב- MSP. הזמינות, המקצועיות והמהירות שבה בוצעה העבודה היו נהדרים, יישר כוח "

קובי בנישו, מנהל פרויקטים

סטלה פרויקטים בע"מ 

 

Senior Course for the construction of infrastructure projects
Course project management information systems projects
pmp

לקוחות החברה

"כשיוצאים מגיעים למקומות נפלאים"
ד"ר סוס