Logo Hebrew

בתאריך 10/12/2013 כתב שר התחבורה מר ישראל כץ בעמוד הפייסבוק שלו כי הוא כי הוא בדרכו לחנוך את מחלף דרור החדש, שהיה צפוי להיפתח מספר ימים לאחר מכן: "היה קשה לדמיין את התוצאה הסופית והנה היום המחלף עומד על תילו". מספר ימים לאחר מכן הכבישים קרסו, שקעו, התעוותו ונוצרו כפלי קרקע אשר גרמו לדחיית פתיחת המחלף ולהשקעה כספית נוספת מעבר לתקציב 320 מיליון ₪ (לקריאת כתבה בנושא מן התקשורת). לו רק השר ו/או אנשי התכנון והביצוע היו שומעים על שיטת Pre-Mortem.

 Pre-Mortem-Facebook-Post

כישלון ושלבי הפרויקט
פרויקטים רבים ברחבי העולם נכשלים או בסופם מסתבר שהתכנון היה לוקה בחסר ויש צורך בהשקעת זמן וכספים נוספים על מנת לתקן את הבעיה, אך אין צורך ללכת רחוק על מנת למצוא דוגמאות גם בישראל: מחלף חולון מזרח, אסון גשר המכבייה, קריסת מרפסות גינדי בחדרה ועוד. כולם מכירים את חמשת תהליכי הפרויקט: יזום, תכנון, ביצוע, מעקב ובקרה וסגירה. לצערי, יש גם שלב שישי: כישלון / חיפוש אשמים / אספקת תירוצים / תביעות כספיות / מתן עונשים / חלוקת שבחים וכבוד ל-לא משתתפים. אז נשאלת השאלה – למה לא לעשות זאת אחרת?

כדור הבדולח של הפרויקט
אתם מנהלים פרויקט, שלב התכנון של הפרויקט הסתיים ואתם צעד לפני תחילת הביצוע. כעת, הסתכלו קדימה בזמן אל מועד סיום הפרויקט....הפרויקט שלכם נכשל! שיטת Pre-Mortem (הוצגה ב-2007 על ידי Gary Klein) היא כדור הבדולח של הפרויקט. אז מה היא בעצם השיטה? שיטת Pre-Mortem היא גישה ניהולית באמצעותה מבצעים ניתוח קדימה ולא אחורה, מן הפקת לקחים כבר בשלב ההתחלה וזאת על מנת לזהות כשלים לפני התרחשותם. שימו לב כי הדגש כאן הוא בגישה פרואקטיבית. גישה זו ניתן גם לשלב כחלק מתהליך זיהוי הסיכונים (לא ניתוח הסיכונים) של הפרויקט.

שלבים לביצוע

שלב ראשון – הכנת הצוות
הצוות צריך לקבל הסבר ולהיות מודע לכך שהוא הולך להשתתף בתהליך ניתוח, כאשר תהליך זה מתבצע לאחר סיום תכנון הפרויקט. מומלץ לפנות זמן מוגדר מראש וכן חברי הצוות צריכים להיות מודעים לתוכן הפרויקט.

שלב שני – הפרויקט נכשל...בואו נצא לדרך
לאחר התמקמות והסבר קצר על הפרויקט, הצוות מונחה להסתכל אל העתיד דרך כדור בדולח או לדמיין מסע בזמן אל יום לאחר השקת הפרויקט / מסירתו ללקוח ולחשוב כי הפרויקט נכשל לחלוטין! כבר בשלב זה כל אחד מנסה לחשוב מה גרם לפרויקט להיכשל כל כך.

שלב שלישי – 5 דקות...זמן להפעיל את הדמיון
קבוצת המשתתפים מקבלת מספר דקות על מנת לזהות את הגורמים הפוטנציאליים לכישלון. כל אחד רושם את כל הסיבות שהוא חושב שהביאו לכישלון כאשר ניתן גם לציין את התרחשות הגורמים על ציר זמן. היופי של שלב זו האינטואיציה השונה של כל אחד מחברי הצוות. כל אחד הוא בעל צורת חשיבה שונה והידע הקולקטיבי של הקבוצה גדול מהידע של כל אחד בנפרד. בנוסף, אין כאן הגבלת דמיון וכל סיבה תירשם.

שלב רביעי – תוצאות
המנחה עובר בסבב אחד אחד וכל אחד בתורו מציין בקול רם סיבה אחת לכישלון. במהלך הסבב, כל הסיבות נרשמות על הלוח. גם סיבות וגורמים חוזרים שכבר צוינו על ידי מישהו אחר נרשמים על הלוח וזאת בכדי לספור את מספר המופעים לכל גורם. יש לבצע סבב נוסף כל עד לסיום ציון הגורמים על ידי המשתתפים. בסוף שלב זה מתקבלת רשימה מקיפה של גורמי כישלון אפשריים וחלוקתם לקטגוריות.

שלב חמישי – בדיקה ודיון
לאחר קבלה של רשימה מקיפה, מתבצע מעבר חוזר על רשימת הגורמים. זה הזמן בו בוחרים את הגורמים בעלי החשיבות הגדולה ביותר וכן מתבצעת חשיבה ראשונית (בלבד) על דרכי התמודדות / הימנעות. יש לקבוע מועד נוסף לניתוח מעמיק יותר של הנתונים.

שלב שישי – תחזוקה תקופתית
בכל מספר שבועות/חודשים, יש לעבור על הרשימה הראשונית ולבצע בדיקת סטאטוס של כלל הגורמים, כמו כן לבדוק בעיות חדשות העלולות לצוץ.

מהם יתרונות השיטה?

 • גישה פרקטית - קלה להבנה, הכנה קצרה
 • כל קול נשמע - אנשים נוטים שלא להשמיע קול פסימי או עד לאחר שקרה משהו. בתהליך בו כולם 'שליליים', חברי הצוות לא יפחדו לחשוף את דעותיהם
 • טכניקה יצירתית - אין הגבלה על רמת הדמיון, מעודד חשיבה מחוץ לקופסא
 • הימנעות מלחץ קבוצתי - הקבוצה לא חייבת להגיע להחלטה משותפת. דעת יחיד שלעיתים לא נחשבת בקבוצה, מקבלת מקום

 חברת P.M. Team מומחית בניהול סיכונים וניהול לוחות זמנים עבור פרויקטים מורכבים.
למעוניינים לרכוש יכולות מקצועיות נוספות לניהול פרויקטים, ניתן לפנות לשרית, 054-4551568, This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

למעוניינים ללמוד כלים ושיטות לניהול פרויקטים ולהשתפר בניהול פרויקטים אנו מציעים קורס ניהול פרויקטים מתקדם והכנה למבחן הסמכת ה®PMP, למידע נוסף יש למלא את טופס הצור קשר בצד שמאל או לפנות ישירות לשרית באמצעות פרטי הקשר הנ"ל.

כותב המאמר:

יניב לוי צדק, PMP
מנהל פרויקטים ו- PMO
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

*המאמר נכתב בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד אך מיועד לנשים וגברים כאחד.

 

חיפוש באתר

צור קשר

 1. שם מלא: *
 2. דואר אלקטרוני: *
 3. טלפון: *
 4. מתעניין ב:
  Invalid Input
 5. הודעה:
  Please let us know your message.
 6. אנטי-ספאם *
  Invalid Input
 7. לתקנון השימוש ומדיניות הפרטיות*נא לאשר את התקנון

המלצות

דן שלום רב,
רצינו להודות אישית על הקורס המלמד והמועיל.
עשית לנו "סדר" בשימוש מושכל בכלי ה MS PROJECT  וכיצד ניתן לרתום אותו לטובתנו ולא אותנו לטובתו...
תודה על המקצועיות המרשימה, על הידע הרב ועל העצות החשובות.
אין דומה לימוד כלי מסוג זה ממומחה תוכן עם ניסיון רב שעוסק באופן פעיל בניהול הפרויקטים, ללימוד קורס "בית ספר"
סטנדרטי.
אין ספק שהבחירה בך להעברת הקורס הייתה בחירה מוצלחת ביותר.
אנחנו מצפים בסקרנות לבחון את עצמנו במבחן המעשה בשטח.
בוודאי נמשיך להיות בקשר עם התקדמות היישום בפועל.
תודה ובהערכה רבה,

אהרון וייס , מנהל הנדסה

חברת ריאון מקבוצת פלסאון

 דן ויניב שלום ,
תודה רבה על הדרכת פרוג'קט. הייתה הדרכה ממש מצוינת!

אוהד טרסיק , חוקר בכיר

INTER LAB , MERCK GROUP

"[...] כולם התאפיינו במקצוענות, בחיוך, במענה מהיר, במוסר עבודה ובהחלט חשנו שיפור משמעותי וקיבלנו ערך מוסף גבוה ביותר משירותכם!"

ורוניקה לויפרמן

מנהלת מחלקת PMO והשקת מוצרים גלובאלית תרו תעשיות רוקחות

״תודה על עזרתכם בהדרכת מנהלי הפרויקטים שלנו ובתמיכה ושיפור תוכניות ניהול הפרויקטים שלנו.״

רון מן

מנהל פרויקטים AccuBeat

״[...] תוך זמן קצר מאוד הצליחה P.M.Team לבנות את לוח הזמנים המורכב של פרויקט צפית... אין ספק שמקצועיות מערך ה PMO - של P.M.Team תרם רבות לניהול הפרויקטים.״! "

אלון חדד

מנהל פרויקטים , כור מתכת

״ברצוננו לציין את המסירות של הצוותים, המקצוענות, הזמינות, האדיבות ואת יכולתו של מנכ״ל פי.אם.טים, מר דן ברזילי, לשבץ את הצוותים ואת האנשים המתאימים"

אלי ביטון

סמנכ״ל ביצוע חמו אהרון בע״מ

"זו השנה הרביעית בה אנו עובדים יחדיו ומסתייעים בשירותי P.M.Team. מערך ניהול הפרויקטים שהקמתם מסייע רבות לניהול הפרויקטים, תפעול ומשימות, בהתייחס לכל פרויקטי ה -IT של קבוצת Johnson and Johnson"

סער אדמוני, PMP

מנהל פרויקטי IT Omrix

״לאורך כל הדרך התאפיינתם במקצועיות, אדיבות, מהירות תגובה ואכפתיות. התכנון הניהול והבקרה שביצעתם בהתייחס ליותר מ-25 פרויקטים באתרים שונים תרמו רבות להצלחת הפרויקטים ורווחיותם״ 

אורי כהן

מנכ״ל אפקון

"ברצוני להודות על הטמעה מוצלחת של תוכנת הקלריזן שביצעה קבוצת P.M. TEAM. חברה נבדקת לא רק כאשר המסלול רץ וחלק, אלא כיצד היא מתמודדת עם אתגרים, והם אכן עמדו בכך"

שגיב עמית

מהנדס ב- CONCEPT

 ״...פרויקט שדרוג מערכת ה Project Server. מתחילת התהליך צוות הפרויקט מטעם P.M. Team שידר מקצועיות, אחריות ומחויבות לפרויקט. תכונות אלו היו קריטיות להצלחת הפרויקט למרות הקשיים שנתקלו בהם במהלך הדרך."

ודים בייגל, PMP

מנהל צוות ה PMO, אגף מערכות מידע, חברת הפניקס

"שירותי ניהול הפרויקטים של חברת P.M. TEAM היו מצוינים. עבודתו של דן התאפיינה בהשתלבות מהירה, מקצוענות, יצירתיות, יחסי אנוש מצוינים ובתוצאות מעולות."

ערן ברגיל

מנהל פרויקטים בכיר, MICRON

"תוך זמן קצר ביותר הצליחה P.M. TEAM לבסס תהליכים מסודרים לתכנון ובקרת פרויקטים, להקים מערך EPM ולשפר משמעותית את תהליכי ניהול הפרויקטים. פעילותה התאפיינה בערך מוסף מוחשי, פרקטי תוך שמירה על מקצוענות ונועם הליכות."

רותם רגב

מנהל פרויקטים, SIEMENS

 ״למרות שהשתלבתם בפרויקטים לאחר תחילתם, הצלחתם להתארגן בזריזות ולהקים מערך PMO מוצלח ויעיל בפרק זמן קצר ביותר. השירות שסיפקתם אופיין במקצוענות, חיוך, זמן תגובה מהיר ומסירות רבה.״

דני סוויסה

מנהל תפעול באל-מור חשמל

"דן תרם רבות להטמעת מערכת כנ"ף...כל זאת תוך חדוות עשייה, התלהבות ויצירת יחסי יחסי עבודה מצוינים עם המפקדים, החיילים והעמיתים שאיתם עבד."

אהוד קאוף

סא"ל, רע"ן תבל, צה"ל

"עבודת החברה אופיינה בחריצות, מקצועיות, יחסי אנוש מעולים ומעל לכל מחויבות, "ראש גדול" ומענה יעיל ומהיר לכל צורך שעלה ובכך סייעה לי לנהל את הפרויקטים המורכבים והמאתגרים שבתחום אחריותי."

רון חביב

ניהול ופיקוח פרויקטים

״התרשמתי שחברת פי. אמ. טים בע״מ, מספקת שירותי PMO, הדרכה וייעוץ בתחום ניהול הפרויקטים ברמת מומחיות גבוהה ומפגינה נסיון רב ומסירות רבה בתמיכה בתהליכי תכנון ובקרת הפרויקטים ובהכשרת מנהלי פרויקטים.״

ודים בייגל PMP

תכנון ובקרה בסימנס

״במהלך עבודתי עם P.M.Team נוכחתי ביחסי אנוש המעולים, במקצועיות הרבה והידע המקצועי רחב ההיקף בתחומי ניהול הפרויקטים יחד עם יכולת נדירה לחבר בין מתודולוגיות ניהול פרויקטים ליישומי תוכנה לצורך ניהול הפרויקטים עצמם.״

רחל הדס

מנהלת מוצר בקלריזן

"... שירותי PMO מקצועיים והסיוע הרב שאתה והצוות שלך מפי.אמ.טים סיפקתם לנו, הן בתכנון ובקרה של תכניות העבודה ב MS-Project והן בתכנון, בקרה וניהול של סיכונים בפרויקטים של כדורי הנדסה״

אורי בן ציון

מנכ״ל כדורי הנדסה בע״מ

" היי דן ,  בפרויקט זה נעזרנו בשירותכם ליצירת לו"ז לפרויקט בנייה מורכב ב- MSP. הזמינות, המקצועיות והמהירות שבה בוצעה העבודה היו נהדרים, יישר כוח "

קובי בנישו, מנהל פרויקטים

סטלה פרויקטים בע"מ 

 

Senior Course for the construction of infrastructure projects
Course project management information systems projects
pmp

לקוחות החברה

"כשיוצאים מגיעים למקומות נפלאים"
ד"ר סוס