Logo Hebrew

בעולם ניהול הפרויקטים, התרחיש שבו תאריך היעד לסיום הפרויקט הולך ומתקרב ויחד עם זאת, מתחוור לנו, כמנהלי פרויקטים ואנשי PMO שמנתחים את הנתיב הקריטי  ומעדכנים את לו"ז הפרויקט בשוטף, שלנוכח עיכובים שהיו, הפתעות כאלו ואחרות או "סתם" תכנון לא יסודי ולא איכותי דיו של הלו"ז, עלינו "לכווץ" את לוחות הזמנים (לבצע Schedule Compression ) - הינו תרחיש נפוץ ולעיתים הכרחי.
מדריך גוף הידע בניהול פרויקטים (הPMBOK® Guide של ארגון ה®PMI ) מציג לנו שתי שיטות לקיצור לוחות זמנים של פרויקט, במאמר זה נסביר את השיטות, "נוריד" את השיטות הללו לרמת השטח ונמחיש אותן.

שיטה ראשונה לצורך כיווץ קיצור לוח הזמנים של הפרויקט נקראת Fast Tracking ובעברית- המסלול המהיר:

משמעות שיטה זו היא שנבצע במקביל (הקבלה חלקית או הקבלה מלאה) פעולות או שלבים אותם היינו מעדיפים לוגית לבצע בטור, כלומר ברצף (פעולה או שלב מסוים חייבים להסתיים ורק אז תתחיל הפעולה או השלב הבא) אם לא היה הכרח של קיצור לוחות הזמנים.
מניסיוני בניהול או תמיכה בפרויקטי תוכנה ומערכות מידע התרשמתי שהדוגמא הנפוצה ביותר ליישום שיטה זו היא ביצוע פיתוח טרם סיום האפיון ובפועל תחילת פיתוח במקביל להתקדמות באפיון (הקבלה חלקית של שלבי האפיון והפיתוח). הקבלה זו הינה אפשרית כל עוד יש לנו רשימת דרישות או טיוטה ראשונית של אפיון איתה אנו חשים "מספיק בנוח" על מנת להתקדם בפיתוח.
בפרויקטי בינוי ותשתיות, בהם תמכתי ותמכנו כאנשי תכנון ובקרה, נקטנו בשיטה זו בעיקר באמצעות מקבול של התחלת פעולות ההתקנה של תשתיות, או הכנה להתקנה של התשתיות (הכנה לתשתית של צנרת למשל, הכנה לתשתית של חשמל וכיו"ב) במקביל לביצוע תכנון הנדסי פרטני (תכנון ברמת האיזומטריות למשל, כשמדובר בצנרת) וזאת כל עוד יש תכנון הנדסי בסיסי (גם אם לא פרטני) המאפשר את המקבול הנ"ל, גם דוגמא זו הינה דוגמא של מקבול חלקי.

מהו הסיכון הכרוך בביצוע של Fast Tracking?

ייתכן שהמוצר או התוצאה הסופית אינם עומדים בקריטריון הקבלה שלהם (משמעות-בפועל הקרבנו איכות או תקינות לצורך ניסיון לקיצור לו"ז) ואז יהיה צורך בתיקונים או ביצוע העבודה מחדש, כלומר -ביצוע Rework ולמעשה השקעת זמן נוסף ועלויות נוספות.
בפרויקטי תוכנה, למשל, ייתכן שיהיה צורך לפתח מחדש או לתקן רכיבים מסוימים מכיוון שמאז פותחו האפיון "תפס כיוון אחר". בפרויקטי בינוי או תשתית, במיוחד העולם הבינוי התעשייתי והקמת מפעלים, ייתכן שיהיה צורך לתקן ו"לסלול" נתיבים אחרים של חשמל ו/או אינסטלציה, מכיוון שלמשל, קבלן ביצוע אחר כבר ביצע " Fast Tracking " והתקין (תוך כדי או טרם סיום התכנון ההנדסי הפרטני) ו"תפס" לנו "מסלול" בו תכננו להתקין צנרת או קווי חשמל.

שיטה שנייה לצורך כיווץ קיצור לוח הזמנים של הפרויקט נקראת Crashing ובעברית- דחיסה:

משמעות שיטה זו היא שנבחן אסטרטגיה חלופית אחרת, בעלות גבוהה יותר בד"כ, לצורך קיצור לוחות זמנים (כלומר- נבצע סחר חליפין של זמן וכסף). הן בפרויקטי תוכנה ומערכות מידע והן בפרויקטי בינוי ותשתיות דוגמאות של מימוש שיטה זו, בהן נקטנו, היו הפעלת מספר משמרות עבודה (למשל-מספר משמרות של מפתחים באתר לקוח, מספר משמרות של פועלים באתר בינוי), הוצאות עבודה שתכננו לבצע עם כ"א פנימי החוצה (Outsourcing) לקבלני משנה מקצוענים וזריזים בעלות גבוהה יותר אך עם קיצור לו"ז, עבודה בשעות נוספות ומגוון פתרונות יצירתיים נוספים.

מהו הסיכון הכרוך בביצוע של Crashing?

תיתכן אפשרות שביצענו שיטה זו, השקענו כסף נוסף לצורך קיצור לוחות הזמנים (ואולי חרגנו תקציבית, סיכון בפני עצמו) ואכן קיצרנו משימות מסוימות אך מכיוון שאותן המשימות לא היו בנתיב הקריטי אז בפועל לא קיצרנו את הפרויקט.
הדרך להתמודד עם סיכון זה הינה ניתוח הנתיב הקריטי והפעלת טכניקת ה Crashing אך ורק על משימות הנתיב הקריטי. בד"כ נפעיל את שיטת ה Crashing במקרים בהם חשיבות הלו"ז רבה מאוד (פרויקטים בעלי חשיבות להצלת חיי אדם, פרויקטים בהם יש קנסות על איחורים, או בונוסים על הקדמות וכו) ולכן מצדיקה הוצאות כספיות נוספות, מעבר לתכנון המקורי, לצורך קיצור הלו"ז או עמידה בלו"ז.
לסיכום, בין אם נבחר בשיטת ה Fast Trackingובין אם נבחר בשיטת הCrashing , או אולי שתיהן, חשוב לבצע ניתוח עלות-תועלת (Cost Effective Analysis ) ולהתחשב בשיקולי זמן, כסף, סיכון ואיכות טרם הפעלת השיטה בה בחרנו והאמצעי בו בחרנו, על מנת לוודא שהשקעת המאמצים הנוספים ו/או ההוצאה הנוספת לצורך קיצור הלו"ז, אכן כדאיים.

כיצד ניתן לסיים פרויקטים בזמן במזרח התיכון? ראו כתבה על איך מקימים פרויקטי תשתית ועומדים בזמנים, שהתפרסמה בספטמבר 2015 בכלכליסט.

מעוניינים ללמוד עוד על ניהול פרויקטים וניהול לו"ז? הירשמו לקורס ניהול פרויקטים מתקדם והכנה למבחן ה®PMP של P.M.Team Ltd

מאמר זה נכתב ע"י:
דן ברזילי,MEng ,BSc ,PMP
מנכ"ל ומנהל פרויקטים
חברת P.M.Team Ltd

 

חיפוש באתר

צור קשר

 1. שם מלא: *
 2. דואר אלקטרוני: *
 3. טלפון: *
 4. מתעניין ב:
  Invalid Input
 5. הודעה:
  Please let us know your message.
 6. אנטי-ספאם *
  Invalid Input
 7. לתקנון השימוש ומדיניות הפרטיות*נא לאשר את התקנון

המלצות

דן שלום רב,
רצינו להודות אישית על הקורס המלמד והמועיל.
עשית לנו "סדר" בשימוש מושכל בכלי ה MS PROJECT  וכיצד ניתן לרתום אותו לטובתנו ולא אותנו לטובתו...
תודה על המקצועיות המרשימה, על הידע הרב ועל העצות החשובות.
אין דומה לימוד כלי מסוג זה ממומחה תוכן עם ניסיון רב שעוסק באופן פעיל בניהול הפרויקטים, ללימוד קורס "בית ספר"
סטנדרטי.
אין ספק שהבחירה בך להעברת הקורס הייתה בחירה מוצלחת ביותר.
אנחנו מצפים בסקרנות לבחון את עצמנו במבחן המעשה בשטח.
בוודאי נמשיך להיות בקשר עם התקדמות היישום בפועל.
תודה ובהערכה רבה,

אהרון וייס , מנהל הנדסה

חברת ריאון מקבוצת פלסאון

 דן ויניב שלום ,
תודה רבה על הדרכת פרוג'קט. הייתה הדרכה ממש מצוינת!

אוהד טרסיק , חוקר בכיר

INTER LAB , MERCK GROUP

"[...] כולם התאפיינו במקצוענות, בחיוך, במענה מהיר, במוסר עבודה ובהחלט חשנו שיפור משמעותי וקיבלנו ערך מוסף גבוה ביותר משירותכם!"

ורוניקה לויפרמן

מנהלת מחלקת PMO והשקת מוצרים גלובאלית תרו תעשיות רוקחות

״תודה על עזרתכם בהדרכת מנהלי הפרויקטים שלנו ובתמיכה ושיפור תוכניות ניהול הפרויקטים שלנו.״

רון מן

מנהל פרויקטים AccuBeat

״[...] תוך זמן קצר מאוד הצליחה P.M.Team לבנות את לוח הזמנים המורכב של פרויקט צפית... אין ספק שמקצועיות מערך ה PMO - של P.M.Team תרם רבות לניהול הפרויקטים.״! "

אלון חדד

מנהל פרויקטים , כור מתכת

״ברצוננו לציין את המסירות של הצוותים, המקצוענות, הזמינות, האדיבות ואת יכולתו של מנכ״ל פי.אם.טים, מר דן ברזילי, לשבץ את הצוותים ואת האנשים המתאימים"

אלי ביטון

סמנכ״ל ביצוע חמו אהרון בע״מ

"זו השנה הרביעית בה אנו עובדים יחדיו ומסתייעים בשירותי P.M.Team. מערך ניהול הפרויקטים שהקמתם מסייע רבות לניהול הפרויקטים, תפעול ומשימות, בהתייחס לכל פרויקטי ה -IT של קבוצת Johnson and Johnson"

סער אדמוני, PMP

מנהל פרויקטי IT Omrix

״לאורך כל הדרך התאפיינתם במקצועיות, אדיבות, מהירות תגובה ואכפתיות. התכנון הניהול והבקרה שביצעתם בהתייחס ליותר מ-25 פרויקטים באתרים שונים תרמו רבות להצלחת הפרויקטים ורווחיותם״ 

אורי כהן

מנכ״ל אפקון

"ברצוני להודות על הטמעה מוצלחת של תוכנת הקלריזן שביצעה קבוצת P.M. TEAM. חברה נבדקת לא רק כאשר המסלול רץ וחלק, אלא כיצד היא מתמודדת עם אתגרים, והם אכן עמדו בכך"

שגיב עמית

מהנדס ב- CONCEPT

 ״...פרויקט שדרוג מערכת ה Project Server. מתחילת התהליך צוות הפרויקט מטעם P.M. Team שידר מקצועיות, אחריות ומחויבות לפרויקט. תכונות אלו היו קריטיות להצלחת הפרויקט למרות הקשיים שנתקלו בהם במהלך הדרך."

ודים בייגל, PMP

מנהל צוות ה PMO, אגף מערכות מידע, חברת הפניקס

"שירותי ניהול הפרויקטים של חברת P.M. TEAM היו מצוינים. עבודתו של דן התאפיינה בהשתלבות מהירה, מקצוענות, יצירתיות, יחסי אנוש מצוינים ובתוצאות מעולות."

ערן ברגיל

מנהל פרויקטים בכיר, MICRON

"תוך זמן קצר ביותר הצליחה P.M. TEAM לבסס תהליכים מסודרים לתכנון ובקרת פרויקטים, להקים מערך EPM ולשפר משמעותית את תהליכי ניהול הפרויקטים. פעילותה התאפיינה בערך מוסף מוחשי, פרקטי תוך שמירה על מקצוענות ונועם הליכות."

רותם רגב

מנהל פרויקטים, SIEMENS

 ״למרות שהשתלבתם בפרויקטים לאחר תחילתם, הצלחתם להתארגן בזריזות ולהקים מערך PMO מוצלח ויעיל בפרק זמן קצר ביותר. השירות שסיפקתם אופיין במקצוענות, חיוך, זמן תגובה מהיר ומסירות רבה.״

דני סוויסה

מנהל תפעול באל-מור חשמל

"דן תרם רבות להטמעת מערכת כנ"ף...כל זאת תוך חדוות עשייה, התלהבות ויצירת יחסי יחסי עבודה מצוינים עם המפקדים, החיילים והעמיתים שאיתם עבד."

אהוד קאוף

סא"ל, רע"ן תבל, צה"ל

"עבודת החברה אופיינה בחריצות, מקצועיות, יחסי אנוש מעולים ומעל לכל מחויבות, "ראש גדול" ומענה יעיל ומהיר לכל צורך שעלה ובכך סייעה לי לנהל את הפרויקטים המורכבים והמאתגרים שבתחום אחריותי."

רון חביב

ניהול ופיקוח פרויקטים

״התרשמתי שחברת פי. אמ. טים בע״מ, מספקת שירותי PMO, הדרכה וייעוץ בתחום ניהול הפרויקטים ברמת מומחיות גבוהה ומפגינה נסיון רב ומסירות רבה בתמיכה בתהליכי תכנון ובקרת הפרויקטים ובהכשרת מנהלי פרויקטים.״

ודים בייגל PMP

תכנון ובקרה בסימנס

״במהלך עבודתי עם P.M.Team נוכחתי ביחסי אנוש המעולים, במקצועיות הרבה והידע המקצועי רחב ההיקף בתחומי ניהול הפרויקטים יחד עם יכולת נדירה לחבר בין מתודולוגיות ניהול פרויקטים ליישומי תוכנה לצורך ניהול הפרויקטים עצמם.״

רחל הדס

מנהלת מוצר בקלריזן

"... שירותי PMO מקצועיים והסיוע הרב שאתה והצוות שלך מפי.אמ.טים סיפקתם לנו, הן בתכנון ובקרה של תכניות העבודה ב MS-Project והן בתכנון, בקרה וניהול של סיכונים בפרויקטים של כדורי הנדסה״

אורי בן ציון

מנכ״ל כדורי הנדסה בע״מ

" היי דן ,  בפרויקט זה נעזרנו בשירותכם ליצירת לו"ז לפרויקט בנייה מורכב ב- MSP. הזמינות, המקצועיות והמהירות שבה בוצעה העבודה היו נהדרים, יישר כוח "

קובי בנישו, מנהל פרויקטים

סטלה פרויקטים בע"מ 

 

Senior Course for the construction of infrastructure projects
Course project management information systems projects
pmp

לקוחות החברה

"כשיוצאים מגיעים למקומות נפלאים"
ד"ר סוס