Logo Hebrew

קונפליקט קיים כאשר ישנם חילוקי דעות- זה טבעי, היכן שיש דעות ישנם  חילוקי דעות, ייתכנו מאבקים בין אנשים עם רעיונות מתחרים ו / או אינטרסים אישיים שונים. קיימים מקורות רבים של קונפליקטים במקום העבודה ובניהול פרויקטים - חילוקי דעות מקצועיים או אחרים, תחושה של התעלמות מדעתי, אי שביעות רצון מתנאי עבודה או שכר, עומסי עבודה מופרזים, חוסר הכרה במאמצים ובהישגים או אי קידום, תפיסות של יחס מפלה או לא הוגן, תחושות של חוסר ביטחון, חשש מפני יתירות, עימותים בגין אישיות שונה, אי הבנות או תקלות בתקשורת וציפיות שונות של מה מהווה התנהגות נאותה. בניהול פרויקטים מנהל הפרויקט נדרש לפתור קונפליקטים בשוטף ולמעשה יכול להשתמש בטכניקות ניהול קונפליקטים ככלי עזר לניהול הפרויקט.

משולש הכישורים של מנהל פרויקט The PMI Talent Triangle, כהגדרתו ע"י ה PMI ®- Project Management Institute , גוף מקצועי שהינו עמותה בינלאומית לניהול פרויקטים , לפי מדריך גוף הידע בניהול פרויקטים, ה ® PMBOK (Project Management Body Of Knowledge) שהופק ע"י ה PMI ®, הוא:

PMI Talent Triangle

מימד המנהיגות (Leadership) כולל בחובו סדרת של מיומנויות רכות/ מיומנויות ניהול וביניהן מיומנות ניהול קונפליקטים, עליה אפרט במאמר זה. ה® PMBOK  מציע לנו מספר אסטרטגיות לפתרון הקונפליקט:
1. Withdraw \ Avoid הימנעות/נסיגה
נסיגה מהקונפליקט או מהפוטנציאל לקונפליקט, ע"י דחייתו, וזאת כדי להיות מוכן טוב יותר לפתרו או על מנת שהקונפליקט ייפתר על ידי אחרים
2. Smooth\ Accommodate החלקה/ריכוך
הדגשת הדומה והדגשת הנושאים עליהם מסכימים, במקום הדגשת השונה ואי ההסכמה, ליצירת אווירה הרמונית וידידותית, כהכנה לפתרון הקונפליקט בהמשך.
שתי השיטות הנ"ל לא פותרות את הקונפליקט אלא מסייעות לפתירתו בהמשך.
3. Compromise\ Reconcile פשרה
מציאת פתרון שמביא דרגה מסוימת של שביעות רצון לכל הצדדים, לפתרון זמני או חלקי של הקונפליקט, לעיתים אסטרטגיה זו מביאה למצב של Lose-Lose כי כל צד מוותר/מפסיד משהו ולא באמת שבע רצון.
4. Force\ Direct להכריח/להנחות
אכיפה של השקפה אחת, על חשבון השקפות אחרות, פתרון זה הוא פתרון שנקרא גם Win-Lose, כי למעשה צד אחד מנצח והשני מפסיד. בד"כ נכפה ע"י מנהל עם סמכות, על מנת לפתור מצבי חירום, לעיתים פתרון זה לא יחזיק מעמד, כי הצד "המפסיד" אינו שבע רצון וייתכן שלא יחוש מחויב לפתרון.
5. Collaborate\ Problem solve שיתוף פעולה 
שילוב של מספר השקפות לפתרון אחד שמקובל על כל הצדדים, דורש שיתוף פעולה ודיאלוג פתוח שמוביל בד"כ לקונצנזוס ולמחויבות לפתרון, פתרון זה יכול להוביל לסיטואציה שנקראת Win-Win, כי למעשה כל הצדדים שבעי רצון. לא תמיד ניתן להגיע לפתרון שכזה, אך זהו הפתרון, שאם אפשרי, מומלץ ע"י ה® PMI.
ישנן גם גישות תהליכיות לניהול קונפליקטים, העשויות לשלב אחת או יותר מהאסטרטגיות הנ"ל, להלן גישה תהליכית אחת, המפרקת את תהליך ניהול הקונפליקטים לשלבים, צעד, צעד, עד פתרון:
1. להיות מודעים לקונפליקט, כלומר- לשים לב לחוסר שיתוף פעולה, לסימנים של אי שביעות רצון של מי מהצדדים וכדומה
2. לחקור את הקונפליקט- סיבותיו, מאפייניו, בחקירתו- תן לכולם לומר את שלהם והתייחס בצורה עניינית, ולא רגשית, ככול הניתן (קל יותר לפתור קונפליקטים, בנטרול אלמנטים רגשיים)
3. למפות אפשרויות לפתרון, ניתן להיעזר בצדדים לקונפליקט לשם כך ולכתוב מסמך מסודר של פתרונות אפשריים
4. להסכים על פתרון , מהפתרונות שמופו, ככול הניתן (ראה 5 האסטרטגיות הנ"ל, מבית היוצר של ה® PMI )
5. ליישם את הפתרון / פתרונות שסוכמו
6. להעריך את הצלחת הפתרון, ולשפר / לנקוט פתרון אחר במידה ונדרש
7. לשקול אסטרטגיות מניעה, כך שהקונפליקט לא יחזור בעתיד

שלב 3 הנ"ל, הכרוך בד"כ בניהול ישיבה של הצדדים שאינם מסכימים, דורש מיומנות ניהול דיון ואינטילגנציה רגשית, על מנת שלא להגיע ל...

Conflict Management Meeting

מעוניינים בסדנת מיומנויות רכות? נא מלאו פרטים ומידע לגבי רצונכם בטופס צור קשר בצד שמאל למעלה

* המאמר נכתב בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד אך מיועד לנשים וגברים כאחד

 מאמר זה נכתב ע"י

       דן ברזילי,Dan Barzilay CEOMEng ,BSc ,PMP
       מנכ"ל ומנהל פרויקטים

 

הכנס השנתי ה21 של עמותת ה®PMI  ישראל

הכנס השנתי של הסניף הישראלי של העמותה לניהול פרויקטים- PMI® Israel,  הוא הזדמנות מצוינת להקשיב להרצאות בנושאי ניהול בכלל וניהול פרויקטים בפרט, להכיר אנשים אחרים שעוסקים בניהול פרויקטים בארגונים שונים וממגוון תעשיות, להתרשם מהדוכנים של החברות השונות בתחום ולבצע Networking, אחת האינדיקציות לכנס מוצלח היא מספר המשתתפים- השנה היו כ1,000 איש.

הכנס השנתי של ה® PMI  ישראל השנה- 2017, ב14 ליוני, היה בסימן אסטרטגיה - חשיבה יוצרת ערך, כאשר מבין מסלולי הכנס היו-  סייבר ותעשיות ביטחוניות, כלים וגישות חדשניות בניהול פרוייקט ,מיומנויות בינאישיות בניהול פרויקט, מסלול בסגנון "טד" PM Ignite וכבכל שנה- תחרות פרויקט השנה למסלולים השונים.

היו הרצאות מרתקות רבות, החל מהרצאות בנושא פרויקטי סייבר, כגון ההרצאה על פרויקטי הגנת סייבר מעבר לים של גלעד גולדשטיין סמנכ״ל  CommuniTake Technologies, הרצאות כלליות שהמתייחסות לניהול וניהול פרויקטים כגון ההרצאה של בין אסטרטגיה של קבוצה ואסטרטגיה של פרויקט, של פיני גרשון, מאמן מכבי ת"א לשעבר, והרצאות בנושאי ניהול ומנהיגות כגון ההרצאה המצוינת (!) שקיבלה ביקורות מעולות מקיר אל קיר, של ליזום, להוביל, לנהל בעולם של חוסר ודאות של ד"ר אייל דורון, יוצר וחוקר במרכז הבינתחומי הרצליה.

פי.אמ.טים גאה לעדכן שסיפקה חסות והעניקה את פרס פרויקט השנה 2017 (POY-Project Of the Year) במסלולים,  הפרס הוא השתתפות ללא תשלום בקורס היוקרתי והייחודי שלנו-  ניהול פרויקטים מתקדם והכנה למבחן הסמכת ה® PMP, Advanced Project Management and PMP ®Preparation Course.

חיפוש באתר

צור קשר

 1. שם מלא: *
 2. דואר אלקטרוני: *
 3. טלפון: *
 4. מתעניין ב:
  Invalid Input
 5. הודעה:
  Please let us know your message.
 6. אנטי-ספאם *
  Invalid Input
 7. לתקנון השימוש ומדיניות הפרטיות*נא לאשר את התקנון

המלצות

דן שלום רב,
רצינו להודות אישית על הקורס המלמד והמועיל.
עשית לנו "סדר" בשימוש מושכל בכלי ה MS PROJECT  וכיצד ניתן לרתום אותו לטובתנו ולא אותנו לטובתו...
תודה על המקצועיות המרשימה, על הידע הרב ועל העצות החשובות.
אין דומה לימוד כלי מסוג זה ממומחה תוכן עם ניסיון רב שעוסק באופן פעיל בניהול הפרויקטים, ללימוד קורס "בית ספר"
סטנדרטי.
אין ספק שהבחירה בך להעברת הקורס הייתה בחירה מוצלחת ביותר.
אנחנו מצפים בסקרנות לבחון את עצמנו במבחן המעשה בשטח.
בוודאי נמשיך להיות בקשר עם התקדמות היישום בפועל.
תודה ובהערכה רבה,

אהרון וייס , מנהל הנדסה

חברת ריאון מקבוצת פלסאון

 דן ויניב שלום ,
תודה רבה על הדרכת פרוג'קט. הייתה הדרכה ממש מצוינת!

אוהד טרסיק , חוקר בכיר

INTER LAB , MERCK GROUP

"[...] כולם התאפיינו במקצוענות, בחיוך, במענה מהיר, במוסר עבודה ובהחלט חשנו שיפור משמעותי וקיבלנו ערך מוסף גבוה ביותר משירותכם!"

ורוניקה לויפרמן

מנהלת מחלקת PMO והשקת מוצרים גלובאלית תרו תעשיות רוקחות

״תודה על עזרתכם בהדרכת מנהלי הפרויקטים שלנו ובתמיכה ושיפור תוכניות ניהול הפרויקטים שלנו.״

רון מן

מנהל פרויקטים AccuBeat

״[...] תוך זמן קצר מאוד הצליחה P.M.Team לבנות את לוח הזמנים המורכב של פרויקט צפית... אין ספק שמקצועיות מערך ה PMO - של P.M.Team תרם רבות לניהול הפרויקטים.״! "

אלון חדד

מנהל פרויקטים , כור מתכת

״ברצוננו לציין את המסירות של הצוותים, המקצוענות, הזמינות, האדיבות ואת יכולתו של מנכ״ל פי.אם.טים, מר דן ברזילי, לשבץ את הצוותים ואת האנשים המתאימים"

אלי ביטון

סמנכ״ל ביצוע חמו אהרון בע״מ

"זו השנה הרביעית בה אנו עובדים יחדיו ומסתייעים בשירותי P.M.Team. מערך ניהול הפרויקטים שהקמתם מסייע רבות לניהול הפרויקטים, תפעול ומשימות, בהתייחס לכל פרויקטי ה -IT של קבוצת Johnson and Johnson"

סער אדמוני, PMP

מנהל פרויקטי IT Omrix

״לאורך כל הדרך התאפיינתם במקצועיות, אדיבות, מהירות תגובה ואכפתיות. התכנון הניהול והבקרה שביצעתם בהתייחס ליותר מ-25 פרויקטים באתרים שונים תרמו רבות להצלחת הפרויקטים ורווחיותם״ 

אורי כהן

מנכ״ל אפקון

"ברצוני להודות על הטמעה מוצלחת של תוכנת הקלריזן שביצעה קבוצת P.M. TEAM. חברה נבדקת לא רק כאשר המסלול רץ וחלק, אלא כיצד היא מתמודדת עם אתגרים, והם אכן עמדו בכך"

שגיב עמית

מהנדס ב- CONCEPT

 ״...פרויקט שדרוג מערכת ה Project Server. מתחילת התהליך צוות הפרויקט מטעם P.M. Team שידר מקצועיות, אחריות ומחויבות לפרויקט. תכונות אלו היו קריטיות להצלחת הפרויקט למרות הקשיים שנתקלו בהם במהלך הדרך."

ודים בייגל, PMP

מנהל צוות ה PMO, אגף מערכות מידע, חברת הפניקס

"שירותי ניהול הפרויקטים של חברת P.M. TEAM היו מצוינים. עבודתו של דן התאפיינה בהשתלבות מהירה, מקצוענות, יצירתיות, יחסי אנוש מצוינים ובתוצאות מעולות."

ערן ברגיל

מנהל פרויקטים בכיר, MICRON

"תוך זמן קצר ביותר הצליחה P.M. TEAM לבסס תהליכים מסודרים לתכנון ובקרת פרויקטים, להקים מערך EPM ולשפר משמעותית את תהליכי ניהול הפרויקטים. פעילותה התאפיינה בערך מוסף מוחשי, פרקטי תוך שמירה על מקצוענות ונועם הליכות."

רותם רגב

מנהל פרויקטים, SIEMENS

 ״למרות שהשתלבתם בפרויקטים לאחר תחילתם, הצלחתם להתארגן בזריזות ולהקים מערך PMO מוצלח ויעיל בפרק זמן קצר ביותר. השירות שסיפקתם אופיין במקצוענות, חיוך, זמן תגובה מהיר ומסירות רבה.״

דני סוויסה

מנהל תפעול באל-מור חשמל

"דן תרם רבות להטמעת מערכת כנ"ף...כל זאת תוך חדוות עשייה, התלהבות ויצירת יחסי יחסי עבודה מצוינים עם המפקדים, החיילים והעמיתים שאיתם עבד."

אהוד קאוף

סא"ל, רע"ן תבל, צה"ל

"עבודת החברה אופיינה בחריצות, מקצועיות, יחסי אנוש מעולים ומעל לכל מחויבות, "ראש גדול" ומענה יעיל ומהיר לכל צורך שעלה ובכך סייעה לי לנהל את הפרויקטים המורכבים והמאתגרים שבתחום אחריותי."

רון חביב

ניהול ופיקוח פרויקטים

״התרשמתי שחברת פי. אמ. טים בע״מ, מספקת שירותי PMO, הדרכה וייעוץ בתחום ניהול הפרויקטים ברמת מומחיות גבוהה ומפגינה נסיון רב ומסירות רבה בתמיכה בתהליכי תכנון ובקרת הפרויקטים ובהכשרת מנהלי פרויקטים.״

ודים בייגל PMP

תכנון ובקרה בסימנס

״במהלך עבודתי עם P.M.Team נוכחתי ביחסי אנוש המעולים, במקצועיות הרבה והידע המקצועי רחב ההיקף בתחומי ניהול הפרויקטים יחד עם יכולת נדירה לחבר בין מתודולוגיות ניהול פרויקטים ליישומי תוכנה לצורך ניהול הפרויקטים עצמם.״

רחל הדס

מנהלת מוצר בקלריזן

"... שירותי PMO מקצועיים והסיוע הרב שאתה והצוות שלך מפי.אמ.טים סיפקתם לנו, הן בתכנון ובקרה של תכניות העבודה ב MS-Project והן בתכנון, בקרה וניהול של סיכונים בפרויקטים של כדורי הנדסה״

אורי בן ציון

מנכ״ל כדורי הנדסה בע״מ

" היי דן ,  בפרויקט זה נעזרנו בשירותכם ליצירת לו"ז לפרויקט בנייה מורכב ב- MSP. הזמינות, המקצועיות והמהירות שבה בוצעה העבודה היו נהדרים, יישר כוח "

קובי בנישו, מנהל פרויקטים

סטלה פרויקטים בע"מ 

 

Senior Course for the construction of infrastructure projects
Course project management information systems projects
pmp

לקוחות החברה

"כשיוצאים מגיעים למקומות נפלאים"
ד"ר סוס