Logo Hebrew

בימים אלו (ספטמבר 2016) התעדכנו בכלי התקשורת, לצערנו, על התמוטטות חניון ברחוב הברזל, ת"א ועל המחיר הכבד של שישה הרוגים וכ 24 פצועים.

קצת על הפרויקט

מדובר בפרויקט בהיקף של כ64 מיליון שקלים בו זכתה אפריקה ישראל, שהפעילה את דניה סיבוס לצורך הביצוע, שגם היא הפעילה, בתורה, כמקובל במקומותינו, סדרה של קבלני משנה.

עיריית ת"א פרסמה דרך חברת אחוזות החוף מכרז לבניין חניון ציבורי של 4 מפלסים, תת קרקעי, בשטח של כ 17,000 מ"ר ובו כ600 מקומות חנייה, מעליות וארובות אוורור וכן פיתוח של שצ"פ (שצ"פ – שטח ציבורי פתוח), מעל לחניון, שיכלול מבני מבואה לחניון, רחבה מרכזית עם פרגולה, עצים, מדרכות, שבילי אופניים ומתקני חנייה לאופניים, ריהוט גן, פסלי חוצות, תאורת גן ותאורת רחוב, בסוף רחוב הברזל. Habarzel Street Parking Lotהמכרז הוא בשיטת DBOT - Design, Build, Operate, Transfer, שמשמעותה שהזוכה, חברת אפריקה ישראל, אחראית הן לתכנון ההנדסי (Design) והן לביצוע (Build) וההכנסה של הזוכה יהיו מתפעול השוטף של הנכס (Operate) ולאחר X השנים הכתובות במרכז, יעביר הזכיין, את תפעול הנכס למזמין, שייהנה מההכנסות השוטפות בגין הנכס. הפרויקט יצא לביצוע בנובמבר 2014 והיה מתוכנן להסתיים בתחילת 2017.

אז מה הדילמה?

בימים אלו ישנו צו איסור פרסום באשר לתאונה ומתנהלת חקירה של משטרת ישראל באשר לגורמים לכשל וכרגע לא ניתן לדעת מCEO WORDSהם הגורמים, יחד עם זאת פורסם ב YNET ב06.09.16 שרונן גינזבורג, מנכ"ל דניה סיבוס אמר בראיון בעבר, לפני כ 3 שנים, לאריאל נוי ב"כלכליסט": "בפרויקט הקמת חניון ציבורי ברמת החייל בתל אביב, שבו אנו הקבלן המבצע, לקחנו אדריכל שינהל אותו. הוא מודע לבעיות תכנוניות, סביבתיות וכדומה, ויכול לפתור אותן מהר יותר ממהנדס, שהוא למעשה איש טכני כמו קונסטרוקטור שאחראי לכך שהמבנה לא יפול", ועולה השאלה האם חטאה חברת דניה סיבוס לעצמה כשבחרה להעסיק אדריכל ולא מהנדס אזרחי כמנהל הפרויקט?

ועלתה שוב דילמה עתיקת יומין בעולם ניהול פרויקטי הבינוי -מיהו המתאים יותר לניהול פרויקט בינוי- אדריכל או מהנדס אזרחי? בואו נדון בכך, בשלב הייזום – כשבעלי העניין מנתחים את זכויות הבנייה על הקרקע ישנו יתרון לאדריכל, בגין ראייתו הרחבה ותמיכתו בהחלטת כגון – כמה דירות ייבנו ואיזה סוגי דירות? או מהי חלוקת השטחים, לפי ייעוד? , גם בשלב התכנון ההנדסי ישנו יתרון לאדריכל, הבקיא בכל היבטי התכנון ולא "רק" בהיבט הקונסטרוקציה בו מתמחים מהנדסי הבניין (וליתר דיוק- מהנדס אזרחי עם התמחות בקונסטרוקציה), כולל היבטים של איכות הסביבה, עיצוב ואלמנטים הקשורים לסביבת הבניין.

יחד עם זאת בשלבי התקצוב והביצוע ישנו יתרון למהנדס האזרחי. שלב התקצוב הוא שלב בו בד"כ נעזרים בכתבי כמויות והרי מהנדסים אזרחיים בד"כ מבצעים חישובים אלו של כתבי הכמויות, בהתחשבות בעומסים ורגולציה וכן מבצעים בד"כ את התמחור התקציבי, גם בשלב הביצוע ישנו יתרון מובהק למהנדס אזרחי, בגין בקיאותו בכל ההיבטים הטכניים של הביצוע עצמו. בנוסף – בל נשכח שמהנדס אזרחי הוא זה שבד"כ ינהל מו"מ עם הרשויות למתן ההיתרים ומהנדס אזרחי הוא שחותם על ההיתרים ובד"כ יש לו הבנה רחבה יותר בהתייחס להיבטים של בטיחות ועמידות.


Danya Cebus Parking Lotבדיון זה, קובע לא רק השיקול של מה נכון, אלא גם כוחות השוק בישראל, כגון השיקול של מה זול יותר, בכתבה הנ"ל של אריאל נוי בכלכליסט מ 2013, ששמה "פרצה קוראת לאדריכל", נכתב "חברות הבנייה מצאו דרך להוזיל עלויות: במקום להפקיד את ניהול הפרויקט בידי מהנדס, הן ממנות אדריכל שמלווה את העבודות משלב התכנון ומצליחות לחסוך כ־3% מהעלויות" וכן נכתב " דניה סיבוס, הקבלנית הגדולה בארץ, החליטה לאחרונה לשכור את שירותיו של אדריכל - ולא של מהנדס - שינהל פרויקט (...) לבניית חניון חדש ברמת החייל בתל אביב. ההחלטה התקבלה בניסיון לצמצם את עלויות הפרויקט, כאשר במקרה זה מדובר בחיסכון שהחברה מעריכה בכ־2 מיליון שקל. מקור החיסכון, לפי החברה, הוא בהיכרות של האדריכל עם עלויות החומרים, בעיקר בשלב עבודות הגמר. דניה סיבוס היא לא היחידה. בתחום של ניהול פרויקטים, מורגש שינוי גדול בשנתיים האחרונות בשאלה מי ינהל את הפרויקטים: מהנדסים או אדריכלים".

בישראל, דרך אגב, ישנו מצב מדאיג לפיו, בניגוד למדינות רבות בעולם, לצורך ניהול פרויקט בינוי, אין צורך בתעודה מיוחדת, למשל, גם מי שרק סיים לימודי הנדסה אזרחית או אדריכלות יכול לנהל פרויקטי בינוי רחבי היקף, מבלי לשמש תחילה כסטאז'ר לX שנים, תחום ניהול פרויקטי הבינוי והתשתיות פרוץ למעשה, אין רישיון שנדרש לצורך ניהול פרויקט בינוי או תשתית.

אז מה המסקנה?

לנוכח היתרון היחסי של אדריכל בשלבי הייזום והתכנון ההנדסי והיתרון היחסי של המהנדס האזרחי בשלבי התקצוב, הביצוע והיבטי הבטיחות והעמידות של מבנים ובעיקר לנוכח הערך המוסף של עבודה משותפת של השניים, דעתי האישית היא שעבודה של צוות ניהול פרויקט, Project Management Team (אחת מהשיטות המופיעה ב®PMBOK - מדריך גוף הידע לניהול פרויקטים מבית היוצר של ארגון ה®PMI) במקום מנהל פרויקטים אחד, היא השיטה נכונה.

ישנה גישה, שיושמה בעולם וכן בחלק מחברות ההי טק הישראליות, לניהול פרויקטים טכנולוגים או מולטי דיסציפלינריים מורכבים, פרויקטים הדורשים יותר יכולות משיש בד"כ לאדם אחד, גישה של Two in a BOX, בו למשל אחד מהצוות המנהל הוא מומחה טכני ואילו המנהל השני בקיא יותר בניהול רחב היקף, או למשל אחד הוא איש תכנון ובקרה (PMO) חיצוני הבקיא בתכנון ובקרת פרויקטים בהיבטי לו"ז, תקציב וניהול סיכונים והשני מנהל פנימי, טכני יותר, שצמח מתוך החברה המנהלת ובקיא בתהליכי הניהול והביצוע בה. גישה זו, בה עבדתי, דורשת אומנם תיאום וסינרגיה טובה בין השניים והגדרת תחומי אחריות בצורה טובה (שלא יהיו התנגשויות), אך בהינתן הנ"ל, יש לה סיכוי רב יותר להצליח לטעמי, וקיומו של מנהל שותף להתייעץ איתו, גם הוא יתרון.

ניתן כמובן גם להגדיר מנהל פרויקטים אחד (מהנדס אזרחי או אדריכל, למשל) ולהגדיר לו ליווי של בעל המקצוע השני, בשלבים בהם בעל המקצוע הראשון, המהנדס האזרחי (עם התמחות ספציפית, למשל מהנדס שלד) או לחילופין האדריכל – מתמצאים פחות ובכך לסייע להצלחת הפרויקט.

מאמר זה נכתב ע"י
       דן ברזילי,Dan Barzilay CEOMEng ,BSc ,PMP
       מנכ"ל ומנהל פרויקטים

 

 

 

* הנתונים במאמר זה הם על פי מידע שפורסם בכלי התקשורת.

 

חיפוש באתר

צור קשר

 1. שם מלא: *
 2. דואר אלקטרוני: *
 3. טלפון: *
 4. מתעניין ב:
  Invalid Input
 5. הודעה:
  Please let us know your message.
 6. אנטי-ספאם *
  Invalid Input
 7. לתקנון השימוש ומדיניות הפרטיות*נא לאשר את התקנון

המלצות

דן שלום רב,
רצינו להודות אישית על הקורס המלמד והמועיל.
עשית לנו "סדר" בשימוש מושכל בכלי ה MS PROJECT  וכיצד ניתן לרתום אותו לטובתנו ולא אותנו לטובתו...
תודה על המקצועיות המרשימה, על הידע הרב ועל העצות החשובות.
אין דומה לימוד כלי מסוג זה ממומחה תוכן עם ניסיון רב שעוסק באופן פעיל בניהול הפרויקטים, ללימוד קורס "בית ספר"
סטנדרטי.
אין ספק שהבחירה בך להעברת הקורס הייתה בחירה מוצלחת ביותר.
אנחנו מצפים בסקרנות לבחון את עצמנו במבחן המעשה בשטח.
בוודאי נמשיך להיות בקשר עם התקדמות היישום בפועל.
תודה ובהערכה רבה,

אהרון וייס , מנהל הנדסה

חברת ריאון מקבוצת פלסאון

 דן ויניב שלום ,
תודה רבה על הדרכת פרוג'קט. הייתה הדרכה ממש מצוינת!

אוהד טרסיק , חוקר בכיר

INTER LAB , MERCK GROUP

"[...] כולם התאפיינו במקצוענות, בחיוך, במענה מהיר, במוסר עבודה ובהחלט חשנו שיפור משמעותי וקיבלנו ערך מוסף גבוה ביותר משירותכם!"

ורוניקה לויפרמן

מנהלת מחלקת PMO והשקת מוצרים גלובאלית תרו תעשיות רוקחות

״תודה על עזרתכם בהדרכת מנהלי הפרויקטים שלנו ובתמיכה ושיפור תוכניות ניהול הפרויקטים שלנו.״

רון מן

מנהל פרויקטים AccuBeat

״[...] תוך זמן קצר מאוד הצליחה P.M.Team לבנות את לוח הזמנים המורכב של פרויקט צפית... אין ספק שמקצועיות מערך ה PMO - של P.M.Team תרם רבות לניהול הפרויקטים.״! "

אלון חדד

מנהל פרויקטים , כור מתכת

״ברצוננו לציין את המסירות של הצוותים, המקצוענות, הזמינות, האדיבות ואת יכולתו של מנכ״ל פי.אם.טים, מר דן ברזילי, לשבץ את הצוותים ואת האנשים המתאימים"

אלי ביטון

סמנכ״ל ביצוע חמו אהרון בע״מ

"זו השנה הרביעית בה אנו עובדים יחדיו ומסתייעים בשירותי P.M.Team. מערך ניהול הפרויקטים שהקמתם מסייע רבות לניהול הפרויקטים, תפעול ומשימות, בהתייחס לכל פרויקטי ה -IT של קבוצת Johnson and Johnson"

סער אדמוני, PMP

מנהל פרויקטי IT Omrix

״לאורך כל הדרך התאפיינתם במקצועיות, אדיבות, מהירות תגובה ואכפתיות. התכנון הניהול והבקרה שביצעתם בהתייחס ליותר מ-25 פרויקטים באתרים שונים תרמו רבות להצלחת הפרויקטים ורווחיותם״ 

אורי כהן

מנכ״ל אפקון

"ברצוני להודות על הטמעה מוצלחת של תוכנת הקלריזן שביצעה קבוצת P.M. TEAM. חברה נבדקת לא רק כאשר המסלול רץ וחלק, אלא כיצד היא מתמודדת עם אתגרים, והם אכן עמדו בכך"

שגיב עמית

מהנדס ב- CONCEPT

 ״...פרויקט שדרוג מערכת ה Project Server. מתחילת התהליך צוות הפרויקט מטעם P.M. Team שידר מקצועיות, אחריות ומחויבות לפרויקט. תכונות אלו היו קריטיות להצלחת הפרויקט למרות הקשיים שנתקלו בהם במהלך הדרך."

ודים בייגל, PMP

מנהל צוות ה PMO, אגף מערכות מידע, חברת הפניקס

"שירותי ניהול הפרויקטים של חברת P.M. TEAM היו מצוינים. עבודתו של דן התאפיינה בהשתלבות מהירה, מקצוענות, יצירתיות, יחסי אנוש מצוינים ובתוצאות מעולות."

ערן ברגיל

מנהל פרויקטים בכיר, MICRON

"תוך זמן קצר ביותר הצליחה P.M. TEAM לבסס תהליכים מסודרים לתכנון ובקרת פרויקטים, להקים מערך EPM ולשפר משמעותית את תהליכי ניהול הפרויקטים. פעילותה התאפיינה בערך מוסף מוחשי, פרקטי תוך שמירה על מקצוענות ונועם הליכות."

רותם רגב

מנהל פרויקטים, SIEMENS

 ״למרות שהשתלבתם בפרויקטים לאחר תחילתם, הצלחתם להתארגן בזריזות ולהקים מערך PMO מוצלח ויעיל בפרק זמן קצר ביותר. השירות שסיפקתם אופיין במקצוענות, חיוך, זמן תגובה מהיר ומסירות רבה.״

דני סוויסה

מנהל תפעול באל-מור חשמל

"דן תרם רבות להטמעת מערכת כנ"ף...כל זאת תוך חדוות עשייה, התלהבות ויצירת יחסי יחסי עבודה מצוינים עם המפקדים, החיילים והעמיתים שאיתם עבד."

אהוד קאוף

סא"ל, רע"ן תבל, צה"ל

"עבודת החברה אופיינה בחריצות, מקצועיות, יחסי אנוש מעולים ומעל לכל מחויבות, "ראש גדול" ומענה יעיל ומהיר לכל צורך שעלה ובכך סייעה לי לנהל את הפרויקטים המורכבים והמאתגרים שבתחום אחריותי."

רון חביב

ניהול ופיקוח פרויקטים

״התרשמתי שחברת פי. אמ. טים בע״מ, מספקת שירותי PMO, הדרכה וייעוץ בתחום ניהול הפרויקטים ברמת מומחיות גבוהה ומפגינה נסיון רב ומסירות רבה בתמיכה בתהליכי תכנון ובקרת הפרויקטים ובהכשרת מנהלי פרויקטים.״

ודים בייגל PMP

תכנון ובקרה בסימנס

״במהלך עבודתי עם P.M.Team נוכחתי ביחסי אנוש המעולים, במקצועיות הרבה והידע המקצועי רחב ההיקף בתחומי ניהול הפרויקטים יחד עם יכולת נדירה לחבר בין מתודולוגיות ניהול פרויקטים ליישומי תוכנה לצורך ניהול הפרויקטים עצמם.״

רחל הדס

מנהלת מוצר בקלריזן

"... שירותי PMO מקצועיים והסיוע הרב שאתה והצוות שלך מפי.אמ.טים סיפקתם לנו, הן בתכנון ובקרה של תכניות העבודה ב MS-Project והן בתכנון, בקרה וניהול של סיכונים בפרויקטים של כדורי הנדסה״

אורי בן ציון

מנכ״ל כדורי הנדסה בע״מ

" היי דן ,  בפרויקט זה נעזרנו בשירותכם ליצירת לו"ז לפרויקט בנייה מורכב ב- MSP. הזמינות, המקצועיות והמהירות שבה בוצעה העבודה היו נהדרים, יישר כוח "

קובי בנישו, מנהל פרויקטים

סטלה פרויקטים בע"מ 

 

Senior Course for the construction of infrastructure projects
Course project management information systems projects
pmp

לקוחות החברה

"כשיוצאים מגיעים למקומות נפלאים"
ד"ר סוס