Logo Hebrew

אסטרטגיות וטכניקות המשא ומתן התפתחו מאוד בעשור האחרון, יחד עם יישומים מסייעים ביניהם גישור, בוררות ומגוון כלי השפעה ושכנוע שפיתחה הפסיכולוגיה היישומית, אז בואו נתחיל מהמקור - מהו משא ומתן?

 ההגדרה המקובלת של משא ומתן (בראשי תיבות: מו"מ) היא כל תקשורת שמטרתה לשכנע או להשפיע על הזולת. משא ומתן הוא מושג חברתי בעל בולטות בתחומי מדעי החברה, הניהול והשיווק ואשר בא לציין את תהליך התנהלותם של דברים (דיבור, שפת גוף, מהלכים) בין שני אנשים או יותר, לצורך הגעה לעסקה.

במשא ומתן ניתן לדון הן בדברים מוחשיים כעצמים, משאבים או כסף, והן בדברים שאינם מוחשיים כגון ידע, כישרון או קניין רוחני."כולנו מנהלים משא ומתן פעמים רבות ביום"(Shell, 1999, p 6) ואכן,Shell ציין כי רוב האנשים מתחילים במשא ומתן בגיל צעיר מאוד. זה מעלה כמה שאלות, החל מ-מהו באמת משא ומתן? 

למרות שיש דעות רבות, יש דמיון בין הגדרות רשמיות רבות של משא ומתן, להלן מספר הגדרות, בתרגום חופשי לעברית:
• תהליך ההתקשרות הלוך ושוב לצורך הגעה להסכם משותף על צרכים או רעיונות שונים" (Acuff, 2008, p 6)
• "תהליך שבו אנו מנסים לשכנע אנשים לתת לנו משהו שאנחנו רוצים בתמורה למשהו אחר" (Kublin, 1995, p 18)
• "תהליך של אינטראקציה אופורטוניסטית פוטנציאלית, שלפיהן שני צדדים או יותר, עם איזה סכסוך לכאורה, מבקשים לשפר מצבם באמצעות פעולה משותפת" (Lax and Sebenius 1986, p 11)
בהגדרות הנ"ל יש כמה אלמנטים משותפים. לדוגמה, משא ומתן הוא תהליך שבו מעורבים שני אנשים או יותר באמצעות תקשורת שנועדה לשכנע, כדי לספק את צרכיהם. כמו כן, האנשים המעורבים נכנסים למשא ומתן כי הם מאמינים שהם יכולים לספק את צרכיהם עם פתרון טוב יותר מאשר הם היו יכולים להשיג אם הם פעלו לבד.
Cellich, C., &. Jain (, p252004) הציעו שתי הגדרות, אחת דומה לנ"ל ואחת שונה:
(א) "תרגיל מכני של הצעות והצעות נגדיות המוביל לעסקה"
(ב) "שיתוף מידע ופיתוח מערכת יחסים שעשויה להוביל לעסקה"
הסבר אחד להבדלים טמון בעדשות התרבותיות המשמשות את תהליך המשא ומתן. הסבר אפשרי נוסף הוא שההגדרה הראשונה משקפת פרדיגמה טקטית, ואילו ההגדרה השנייה משקפת נקודת מבט אסטרטגית.
ההנחה הבסיסית של מאמר זה היא כי מיומנויות רכות, בכלל ומיומנויות משא ומתן, בפרט, חשובים למנהלי פרויקטים, וזאת ככתוב במחקר של Skulmoski and Hartman, 2010 .
במחקר הנ"ל מיומנויות המשא ומתן היוו אחת משבע הקטגוריות של היכולות הרכות (Soft Skills) שאותן ניתחו, כאשר 6 קבוצות המשנה של מיומנויות המשא ומתן כללו:
1. שכנוע (Persuasiveness),
2. שיווק ומכירה (Marketing and Selling);
3. בניית הקונצנזוס (Consensus Building);
4. מיומנויות משא ומתן (Negotiation/Facilitation Skills);
5. קונפליקט ויישוב סכסוכים (Conflict and Dispute Resolution Skills), על נושא זה פירטתי במאמרי הקודם – ניהול קונפליקטים בשירות מנהל הפרויקט;
6. מיומנויות גישור/ בוררות (Mediation/ “umpire” skills).
מנהלי פרויקטים צריכים לדעת היבטים רבים של משא ומתן ונדרשים פעמים רבות להוביל, לבצע או להיות מעורבים ב6 מיומנויות המו"מ הנ"ל.
הציטוט של Shell בתחילת מאמר זה מדגיש עד כמה כל אחד מאיתנו מעורב במשאים ומתנים שונים מדי יום, וזה בהחלט חל על מנהלי פרויקטים.
אופיו של מו"מ שמבצע מנהל פרויקט נע בין שגרה לייחודיות, כלומר- הם דומים בכך שהמטרה הבסיסית של משא ומתן היא לפתור סכסוך כלשהו (לעתים קרובות אי הסכמות לגבי הקצאת משאבים); אך הם שונים כי ימי העבודה של מנהל הפרויקט הם לעתים רחוקות שגרתיים ברמת המיקרו- אופי הסכסוך או המשאבים שיש להקצות יכול להשתנות באופן משמעותי. מנהל פרויקט יכול גם לסייע בפתרון קונפליקטים אחרים, כולל חילוקי דעות של בעלי עניין בפרויקט (Project Stakeholders).
מעוניינים ללמוד מו"מ? ניהול קונפליקטים? מיומנויות ניהול? מיומנויות רכות? לחברת פי.אמ.טים ישנן סדנאות בדיוק לכך, לארגונים המעוניינים בכך לקבוצות של עובדיהם, מלאו פרטים בטופס צור קשר בצד שמאל, ונחזור אליכם!
מאמר זה שילב בין ניסיונו של המחבר ומספר מחקרים/מאמרים, המוצגים כאן בסדר הABC:


Acuff, F.L. (2008.). How to negotiate anything with anyone anywhere around the world. New York: AMACOM
Bourne, L. (2007, January). Avoiding the successful failure. PMI Global Congress 2007, Asia-Pacific, Hong Kong, China.
Craddock, W. T. (2010). Five things every project manager should know about negotiation. Paper presented at PMI® Global Congress 2010—North America, Washington, DC. Newtown Square, PA: Project Management Institute.
Cellich, C., &. Jain, S.C. (2004). Global business negotiations; A practical guide. Mason, OH: Thomson South Western.
Clampitt, P.C. (2001). Communicating for managerial effectiveness (2nd ed.). Thousand Oaks, CA: Sage Publications, Inc.
Fisher, R., Ury, W., & Patton, B. (1991). Getting to yes; Negotiating agreement without giving in (2nd ed.). New York: Penguin Books.
Kublin, M. (1995). International negotiating; A primer for American business professionals. New York: International Business Press.
Lax, D.A., & Sebenius, J.K. (1986). The manager as negotiator; Bargaining for cooperation and competitive gain. New York: The Free Press.
Lewicki, R.J., Barry, B., & Saunders, D.M. (2010). Negotiation (6th ed.). New York: McGraw-Hill/Irwin.
Nelson, R.R. (2005). Project retrospectives: Evaluating project success, failure, and everything in between. MIS Quarterly Executive, 4(3), 361-372.
Peters, T.J., & Waterman, R.H, Jr. (1982). In search of excellence; Lessons from America's best-run companies. New York: Harper & Row Publishers.
Project Management Institute. (2017). A guide to the project management body of knowledge (PMBOK®Guide— Six Edition. Newtown Square, PA: Author.
Shell, G. R. (1999). Bargaining for advantage: Negotiation strategies for reasonable people. New York: Penguin Books.
Shenhar, A.J., & Dvir, D. (2007). Reinventing project management: The diamond approach to successful growth and innovation. Boston: Harvard Business School Press
Skulmoski, G.J., & Hartman, F.T. (2010, March). Information systems project manager soft competencies: A project-phase investigation. Project Management Journal, 41(1), 61-80.

* המאמר נכתב בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד אך מיועד לנשים וגברים כאחד

 מאמר זה נכתב ע"י

       דן ברזילי,Dan Barzilay CEOMEng ,BSc ,PMP
       מנכ"ל ומנהל פרויקטים

 

הכנס השנתי ה21 של עמותת ה®PMI  ישראל

הכנס השנתי של הסניף הישראלי של העמותה לניהול פרויקטים- PMI® Israel,  הוא הזדמנות מצוינת להקשיב להרצאות בנושאי ניהול בכלל וניהול פרויקטים בפרט, להכיר אנשים אחרים שעוסקים בניהול פרויקטים בארגונים שונים וממגוון תעשיות, להתרשם מהדוכנים של החברות השונות בתחום ולבצע Networking, אחת האינדיקציות לכנס מוצלח היא מספר המשתתפים- השנה היו כ1,000 איש.

הכנס השנתי של ה® PMI  ישראל השנה- 2017, ב14 ליוני, היה בסימן אסטרטגיה - חשיבה יוצרת ערך, כאשר מבין מסלולי הכנס היו-  סייבר ותעשיות ביטחוניות, כלים וגישות חדשניות בניהול פרוייקט ,מיומנויות בינאישיות בניהול פרויקט, מסלול בסגנון "טד" PM Ignite וכבכל שנה- תחרות פרויקט השנה למסלולים השונים.

היו הרצאות מרתקות רבות, החל מהרצאות בנושא פרויקטי סייבר, כגון ההרצאה על פרויקטי הגנת סייבר מעבר לים של גלעד גולדשטיין סמנכ״ל  CommuniTake Technologies, הרצאות כלליות שהמתייחסות לניהול וניהול פרויקטים כגון ההרצאה של בין אסטרטגיה של קבוצה ואסטרטגיה של פרויקט, של פיני גרשון, מאמן מכבי ת"א לשעבר, והרצאות בנושאי ניהול ומנהיגות כגון ההרצאה המצוינת (!) שקיבלה ביקורות מעולות מקיר אל קיר, של ליזום, להוביל, לנהל בעולם של חוסר ודאות של ד"ר אייל דורון, יוצר וחוקר במרכז הבינתחומי הרצליה.

פי.אמ.טים גאה לעדכן שסיפקה חסות והעניקה את פרס פרויקט השנה 2017 (POY-Project Of the Year) במסלולים,  הפרס הוא השתתפות ללא תשלום בקורס היוקרתי והייחודי שלנו-  ניהול פרויקטים מתקדם והכנה למבחן הסמכת ה® PMP, Advanced Project Management and PMP ®Preparation Course.

חיפוש באתר

צור קשר

 1. שם מלא: *
 2. דואר אלקטרוני: *
 3. טלפון: *
 4. מתעניין ב:
  Invalid Input
 5. הודעה:
  Please let us know your message.
 6. אנטי-ספאם *
  Invalid Input
 7. לתקנון השימוש ומדיניות הפרטיות*נא לאשר את התקנון

המלצות

דן שלום רב,
רצינו להודות אישית על הקורס המלמד והמועיל.
עשית לנו "סדר" בשימוש מושכל בכלי ה MS PROJECT  וכיצד ניתן לרתום אותו לטובתנו ולא אותנו לטובתו...
תודה על המקצועיות המרשימה, על הידע הרב ועל העצות החשובות.
אין דומה לימוד כלי מסוג זה ממומחה תוכן עם ניסיון רב שעוסק באופן פעיל בניהול הפרויקטים, ללימוד קורס "בית ספר"
סטנדרטי.
אין ספק שהבחירה בך להעברת הקורס הייתה בחירה מוצלחת ביותר.
אנחנו מצפים בסקרנות לבחון את עצמנו במבחן המעשה בשטח.
בוודאי נמשיך להיות בקשר עם התקדמות היישום בפועל.
תודה ובהערכה רבה,

אהרון וייס , מנהל הנדסה

חברת ריאון מקבוצת פלסאון

 דן ויניב שלום ,
תודה רבה על הדרכת פרוג'קט. הייתה הדרכה ממש מצוינת!

אוהד טרסיק , חוקר בכיר

INTER LAB , MERCK GROUP

"[...] כולם התאפיינו במקצוענות, בחיוך, במענה מהיר, במוסר עבודה ובהחלט חשנו שיפור משמעותי וקיבלנו ערך מוסף גבוה ביותר משירותכם!"

ורוניקה לויפרמן

מנהלת מחלקת PMO והשקת מוצרים גלובאלית תרו תעשיות רוקחות

״תודה על עזרתכם בהדרכת מנהלי הפרויקטים שלנו ובתמיכה ושיפור תוכניות ניהול הפרויקטים שלנו.״

רון מן

מנהל פרויקטים AccuBeat

״[...] תוך זמן קצר מאוד הצליחה P.M.Team לבנות את לוח הזמנים המורכב של פרויקט צפית... אין ספק שמקצועיות מערך ה PMO - של P.M.Team תרם רבות לניהול הפרויקטים.״! "

אלון חדד

מנהל פרויקטים , כור מתכת

״ברצוננו לציין את המסירות של הצוותים, המקצוענות, הזמינות, האדיבות ואת יכולתו של מנכ״ל פי.אם.טים, מר דן ברזילי, לשבץ את הצוותים ואת האנשים המתאימים"

אלי ביטון

סמנכ״ל ביצוע חמו אהרון בע״מ

"זו השנה הרביעית בה אנו עובדים יחדיו ומסתייעים בשירותי P.M.Team. מערך ניהול הפרויקטים שהקמתם מסייע רבות לניהול הפרויקטים, תפעול ומשימות, בהתייחס לכל פרויקטי ה -IT של קבוצת Johnson and Johnson"

סער אדמוני, PMP

מנהל פרויקטי IT Omrix

״לאורך כל הדרך התאפיינתם במקצועיות, אדיבות, מהירות תגובה ואכפתיות. התכנון הניהול והבקרה שביצעתם בהתייחס ליותר מ-25 פרויקטים באתרים שונים תרמו רבות להצלחת הפרויקטים ורווחיותם״ 

אורי כהן

מנכ״ל אפקון

"ברצוני להודות על הטמעה מוצלחת של תוכנת הקלריזן שביצעה קבוצת P.M. TEAM. חברה נבדקת לא רק כאשר המסלול רץ וחלק, אלא כיצד היא מתמודדת עם אתגרים, והם אכן עמדו בכך"

שגיב עמית

מהנדס ב- CONCEPT

 ״...פרויקט שדרוג מערכת ה Project Server. מתחילת התהליך צוות הפרויקט מטעם P.M. Team שידר מקצועיות, אחריות ומחויבות לפרויקט. תכונות אלו היו קריטיות להצלחת הפרויקט למרות הקשיים שנתקלו בהם במהלך הדרך."

ודים בייגל, PMP

מנהל צוות ה PMO, אגף מערכות מידע, חברת הפניקס

"שירותי ניהול הפרויקטים של חברת P.M. TEAM היו מצוינים. עבודתו של דן התאפיינה בהשתלבות מהירה, מקצוענות, יצירתיות, יחסי אנוש מצוינים ובתוצאות מעולות."

ערן ברגיל

מנהל פרויקטים בכיר, MICRON

"תוך זמן קצר ביותר הצליחה P.M. TEAM לבסס תהליכים מסודרים לתכנון ובקרת פרויקטים, להקים מערך EPM ולשפר משמעותית את תהליכי ניהול הפרויקטים. פעילותה התאפיינה בערך מוסף מוחשי, פרקטי תוך שמירה על מקצוענות ונועם הליכות."

רותם רגב

מנהל פרויקטים, SIEMENS

 ״למרות שהשתלבתם בפרויקטים לאחר תחילתם, הצלחתם להתארגן בזריזות ולהקים מערך PMO מוצלח ויעיל בפרק זמן קצר ביותר. השירות שסיפקתם אופיין במקצוענות, חיוך, זמן תגובה מהיר ומסירות רבה.״

דני סוויסה

מנהל תפעול באל-מור חשמל

"דן תרם רבות להטמעת מערכת כנ"ף...כל זאת תוך חדוות עשייה, התלהבות ויצירת יחסי יחסי עבודה מצוינים עם המפקדים, החיילים והעמיתים שאיתם עבד."

אהוד קאוף

סא"ל, רע"ן תבל, צה"ל

"עבודת החברה אופיינה בחריצות, מקצועיות, יחסי אנוש מעולים ומעל לכל מחויבות, "ראש גדול" ומענה יעיל ומהיר לכל צורך שעלה ובכך סייעה לי לנהל את הפרויקטים המורכבים והמאתגרים שבתחום אחריותי."

רון חביב

ניהול ופיקוח פרויקטים

״התרשמתי שחברת פי. אמ. טים בע״מ, מספקת שירותי PMO, הדרכה וייעוץ בתחום ניהול הפרויקטים ברמת מומחיות גבוהה ומפגינה נסיון רב ומסירות רבה בתמיכה בתהליכי תכנון ובקרת הפרויקטים ובהכשרת מנהלי פרויקטים.״

ודים בייגל PMP

תכנון ובקרה בסימנס

״במהלך עבודתי עם P.M.Team נוכחתי ביחסי אנוש המעולים, במקצועיות הרבה והידע המקצועי רחב ההיקף בתחומי ניהול הפרויקטים יחד עם יכולת נדירה לחבר בין מתודולוגיות ניהול פרויקטים ליישומי תוכנה לצורך ניהול הפרויקטים עצמם.״

רחל הדס

מנהלת מוצר בקלריזן

"... שירותי PMO מקצועיים והסיוע הרב שאתה והצוות שלך מפי.אמ.טים סיפקתם לנו, הן בתכנון ובקרה של תכניות העבודה ב MS-Project והן בתכנון, בקרה וניהול של סיכונים בפרויקטים של כדורי הנדסה״

אורי בן ציון

מנכ״ל כדורי הנדסה בע״מ

" היי דן ,  בפרויקט זה נעזרנו בשירותכם ליצירת לו"ז לפרויקט בנייה מורכב ב- MSP. הזמינות, המקצועיות והמהירות שבה בוצעה העבודה היו נהדרים, יישר כוח "

קובי בנישו, מנהל פרויקטים

סטלה פרויקטים בע"מ 

 

Senior Course for the construction of infrastructure projects
Course project management information systems projects
pmp

לקוחות החברה

"כשיוצאים מגיעים למקומות נפלאים"
ד"ר סוס