בתחום ניהול פרויקטים, מיומנויות טכניות וחדות אסטרטגית תופסות לעתים קרובות את מרכז הבמה. עם זאת, ישנו היבט קריטי נוסף שיכול להשפיע באופן משמעותי על הצלחת הפרויקט אך לעתים קרובות מתעלמים ממנו: אינטליגנציה רגשית (EI). בשנים האחרונות, חשיבותו של EI במקום העבודה, כולל ניהול פרויקטים, זכתה להכרה, עם מחקרים המוכיחים את השפעתו החיובית על דינמיקת צוות, תקשורת, קבלת החלטות, ובסופו של דבר, תוצאות הפרויקט.


אינטליגנציה רגשית מתייחסת ליכולת לזהות, להבין ולנהל את רגשותיו של האדם, כמו גם את רגשותיהם של אחרים. בהקשר של ניהול פרויקטים, זה כרוך לא רק ברמה גבוהה של מודעות עצמית וויסות עצמי, אלא גם להיות אמפתי ומיומן בניווט יחסים בינאישיים בתוך צוות הפרויקט ועם בעלי עניין.

אחד היתרונות המרכזיים של אינטליגנציה רגשית בניהול פרויקטים הוא השפעתה על הדינמיקה הצוותית ושיתוף הפעולה. צוותי פרויקטים הם לעתים קרובות קבוצות מגוונות של אנשים עם רקע, אישיות וסגנונות עבודה שונים. מנהל פרויקט עם אינטליגנציה רגשית גבוהה יכול לנווט ביעילות בהבדלים אלה, לטפח סביבת צוות חיובית הבנויה על אמון, כבוד הדדי ותקשורת פתוחה. על-ידי הכרה והערכה של נקודות המבט של חברי הצוות, מנהל פרוייקט אינטליגנטי מבחינה רגשית יכול לטפח תרבות של הכללה ושיתוף פעולה, ולהניע מעורבות ומחויבות רבה יותר לקראת מטרות הפרויקט המשותפות.

יתר על כן, אינטליגנציה רגשית ממלאת תפקיד מכריע בפתרון סכסוכים וניהול בעלי עניין. בסביבה הלחוצה של ביצוע פרויקטים, קונפליקטים וחילוקי דעות הם בלתי נמנעים. עם זאת, אופן הניהול של קונפליקטים אלה יכול לעשות את ההבדל בין הצלחה לכישלון של פרוייקט. מנהל פרויקט אינטליגנטי מבחינה רגשית יכול לנווט בקונפליקטים באופן קונסטרוקטיבי, ולחפש פתרונות win-win העונים על החששות הבסיסיים של כל הצדדים המעורבים. על-ידי שמירה על קור רוח, אמפתיה והתמקדות במציאת מכנה משותף, מנהל הפרויקט יכול למזער הפרעות ולשמור על מומנטום לקראת יעדי הפרויקט.

תקשורת יעילה היא תחום נוסף שבו אינטליגנציה רגשית זורחת בניהול פרויקטים. מעבר להעברת מידע והנחיות, תקשורת אפקטיבית דורשת הבנה של ההקשר הרגשי העומד בבסיס אינטראקציות ויכולת להתאים מסרים כך שיהדהדו עם בעלי עניין שונים. בין אם מדובר במסירת חדשות קשות, מתן משוב או גיוס הצוות בזמנים מאתגרים, מנהל פרוייקט אינטליגנטי מבחינה רגשית יכול לעורר אמון, לבנות קרבה ולטפח תחושה של אחדות ומטרה בקרב חברי הצוות.

יתר על כן, אינטליגנציה רגשית יכולה לשפר את קבלת ההחלטות בניהול פרויקטים. על ידי הקשבה לרגשות ולהטיות שלהם, כמו גם לאלה של אחרים, מנהלי פרויקטים יכולים לקבל החלטות מושכלות יותר השוקלות לא רק את ההיבטים הטכניים של הפרויקט אלא גם את השלכותיו האנושיות. בין אם מדובר בשקילת פשרות בין סדרי עדיפויות מתחרים, הערכת סיכונים או הערכת צרכי בעלי עניין, מנהל פרוייקט אינטליגנטי רגשית יכול לקבל החלטות רציונליות ואמפתיות, המובילות לתוצאות בנות קיימא ומועילות יותר לכל בעלי העניין המעורבים.

לסיכום, אינטליגנציה רגשית היא נכס רב עוצמה אך לעתים קרובות מתעלמים ממנו בניהול פרויקטים. על ידי טיפוח מודעות עצמית, אמפתיה ומיומנויות בין-אישיות, מנהלי פרויקטים יכולים לטפח דינמיקה חיובית בצוות, לנווט קונפליקטים ביעילות, לתקשר עם השפעה ולקבל החלטות מושכלות המניעות את הצלחת הפרויקט. ככל שנוף ניהול הפרוייקטים ממשיך להתפתח, אימוץ אינטליגנציה רגשית כיכולת ליבה חיוני כדי להישאר קדימה ולספק תוצאות יוצאות דופן בסביבה העסקית המורכבת והדינמית של ימינו.
PMTEAM ACADAMY logo
רוצים ללמוד איך לנהל פרויקט בצורה הטובה ביותר? איך לנהל לוחות זמנים, משאבים, תקציב, תקשורת, בעלי עניין ברמה הגבוהה ביותר ובכך להביא להצלחה והבטחת איכות הפרויקט שלכם? פי.אמ.טים זה המקום שאתם מחפשים!
במגוון הקורסים של פי.אמ.טים תוכלו ללמוד את הדרך הנכונה של ניהול פרויקט, ולהצטרף לדור הבא של מנהלי הפרויקטים!
לפרטים נוספים על מגוון הקורסים ושירותי ניהול הפרויקטים שמציעים פי.אמ.טים,
צרו איתנו קשר 📞

* המאמר נכתב בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד אך מיועד לנשים וגברים כאחד.

מאמר זה נכתב ע"י:
  דן ברזילי,MEng ,BSc ,PMP  
    מנכ"ל ומנהל פרויקטים.

       

וע"י:
דביר בן אריה, איש PMO, מומחה לניהול לוחות זמנים ויועץ לו"ז.

לקבלת עדכונים וניוזלטר

Call Us
WhatsApp