זהו ביטוי נפוץ המשמש בפיתוח תוכנה שבו למפתח יש ניסיון רחב בתפקידו, אך הוא גם מיומן מעמיק בתחום ספציפי אחד.

הפס האופקי של ה-"T" מייצג את מערך המיומנויות הרחב יותר, הסרגל האנכי מציג את המיומנות היוצאת דופן והמיוחדת יותר, התמחות בתחום ספציפי.

אם אתה מתקשה להבין את ההתייחסות החזותית, התמונה למטה עשויה לעזור.

מנהל פרויקטים בצורת T

היכולת של מפתח בצורת T לעזור לחלקים שונים בצוות פיתוח ועדיין להתמקד בתחום ספציפי הופכת אותם לבעלי ערך רב.

אבל... האם נוכל ליישם את אותו עיקרון על ניהול פרויקטים? אני חושב שאנחנו יכולים.

היסודות של אדם בצורת T

ראשית, זה מועיל להבין כיצד אנשים בצורת T שונים מאחרים. כיצד נוכל לסווג אנשים שאינם בצורת T? מה ההבדלים בין אנשים בצורת T לבין אנשים בצורת אני?

  1. לאנשים בצורת I יש ידע מעמיק בנושא אחד.
  2. "כוללניים" (ג'נרליסטים), מסוגלים לבצע תפקידים רבים אך לא מתמחים בהם.

אנשים בצורת T מאפשרים לנו לעשות יותר עם אותו מספר אנשים. או אותה כמות עבודה עם פחות.

למה? מומחים מעולים בלקבל משימה נקודתית ולפתור צווארי בקבוק ובעיות. הם פותרים את הבעיה במהירות ובפעם הראשונה.

עם זאת, לא כל משימה דורשת מומחה. העברת משימות לגנרליסטים תפנה מומחים להיות זמינים לצווארי בקבוק.

אנשים בצורת T יוצרים זמינות רבה יותר של מומחים ולא מומחים כאחד, כי הם מבצעים חלק מהמשימות במקומם. צוות עם אנשים בצורת T יכול לנוע ולהסתגל מהר יותר מאשר אלה בלעדיהם.

הידעת ? חברת פי. אם. טים הנה חברת ניהול פרויקטים המובילה פרוייקטים בישראל ומחוצה לה. פי. אם. טים מפעילה את "פי. אמ. טים. אקדמי" המכללה המובילה בישראל להכשרת מנהלי פרויקטים

מה זה אומר להיות מנהל פרויקט בצורת T?

ישנן דרכים שונות לזהות ולשקול שיבוץ מנהלי פרויקטים בצורת T.

הדרך הראשונה היא לשפוט את כל כישורי מנהל הפרויקטים במסגרת ניהול הפרויקטים.

בתרחיש זה, מערך המיומנויות הרחב יכול לכלול פריטים כגון תקני Prince2®, Kanban, Scrum Sigma Six או PMBOK. המיקוד העמוק יהיה על מסגרת ניהול או קונספט אחד.

דוגמה קיצונית יכולה להיות ג'ף סאתרלנד. ג'ף היה שותף להקמת מסגרת Scrum, התמחה בה למעלה מ-30 שנה וכתב מספר ספרים בנושא. עם זאת, יש לו עדיין ידע במיומנויות אחרות של ניהול פרויקטים.

אני לא מעריץ במיוחד של הגישה הזו מכיוון שכמנהלי פרויקטים, עלינו להיכנס בצורה מעמיקה יותר לארגז הכלים לניהול הפרויקט, מערכות ותהליכים כדי למצוא את הנכונים לכל פרויקט.

במקום זאת, גישה אחרת היא לשקול את ניהול הפרויקטים כמערך המיומנויות העמוקות, האנכיות. בתרחיש זה, מנהל פרויקט בצורת T מתמחה בהפעלת פרויקטים מורכבים.

אז מהו מערך הכישורים הרחב? ובכן, זה תלוי...

מנהלי פרויקטים עובדים בדרך כלל בתעשייה ספציפית. מגזרים שונים אלה דורשים מערכי מיומנויות מיוחדים ורחבים משלהם.

קחו כדוגמה את המגזר הדיגיטלי, שבו אנחנו בונים אתרים מורכבים ופורטלים מקוונים. הצוותים שלנו מתמחים בחוויית משתמש, עיצוב יצירתי, טכני, מערכות ומיומנויות מסחריות.

מנהלי הפרויקטים הדיגיטליים המשגשגים בצורה הטובה ביותר בתעשייה זו הם אלה שיכולים להתייחס לכל מיומנות.

הם, למעשה, מנהלי פרויקטים בצורת T.

כך שמנהל פרויקטים (project managers) בצורת T הוא מישהו עם ידע בעבודה על כישורי הצוותים שלו. הם לא מתמחים כמו עמיתיהם, אבל יש להם הבנה רחבה וגם מעמיקה משהו של המושגים והשיטות המומלצות.

כך גם לגבי מנהלי תוכניות (program managers). אתה יכול להיות כוללני (ג'נרליסט) או מנהל תוכניות טכני ובעל ידע מעמיק בתחום או הבנה רחבה של נושאים רבים המאפשרים לך לתפקד בהצלחה בתפקיד.

מדוע מנהלי פרויקטים בצורת T חיוניים?

ישנם יתרונות שונים למנהלי פרויקטים בצורת T.

על ידי שליפת תובנות מהצוות שלו, למנהל פרויקט יש "אצבע על הדופק" טובה יותר של פרויקט מאשר מומחים אנכיים בצורת I. מצוין לעבודה עם בעלי עניין שונים, ויודע לדבר במספר שפות מקצועיות.

צוותי פרויקטים גם מעדיפים לעתים קרובות מנהלי פרויקטים בצורת T. למה? הם אוהבים לעבוד על בעיות עם אנשים שמדברים בשפה שלהם. מנהלי פרויקטים יכולים לעתים קרובות לשמש כמתווך בין מומחים עם דעות מוצקות מדי.

כמנהלי פרויקטים, עלינו לראות סיכונים ובעיות לפני שאחרים יעשו זאת. היכולת לאתגר חבר לצוות בפגישת אישיות או בפגישת צוות פרויקט בצורה בונה יכולה להיות שימושית.

איש מקצוע בצורת T זוכה לשבחים רבים גם בצוותי אספקה ​​אג'יליים המעודדים שיטות עבודה פונקציונליות חוצות צוות ומנטליות "נחיל" (swarm” mentality").

הצוות מצפה ממנהלי פרויקטים לעזור כאן, בדיוק כמו כולם. דוגמה מצוינת לכך יכולה להיות בדיקת מוצר כאשר צוות הבדיקות שלך עסוק.

היכן מנהלי פרויקטים בצורת T הם היעילים ביותר?

מנהלי פרויקטים בצורת T מסוגלים להכנס לארגונים בגדלים שונים ולשגשג, כאשר מערך הכישורים שלהם מתאים היטב. עם זאת, ארגונים קטנים יותר מתאימים להם בצורה יוצאת דופן.

למה? ככל שהחברה קטנה יותר, כך אדם צריך לחבוש יותר "כובעים".

ככל שארגון גדל, הוא יכול להעסיק יותר מומחי תוכן כדי להחליף חלקים מתפקידם של אחרים.

כפי שצוין לעיל, מנהלי פרויקטים מעורבים לעיתים קרובות בבדיקות מוצרים בחברות קטנות יותר. חברה תגיע בסופו של דבר לגודל שיצדיק בודק במשרה מלאה ותשחרר את מנהל הפרויקט מהבדיקות כדי להתמקד במסירת הפרויקט (project delivery).

מניסיוני, מנהלי פרויקטים עוזרים בתפקידים רבים ושונים בחברות קטנות יותר. ניהול לקוחות, אנליסט עסקי, מנהל שינויים ובעלות על מוצר הם תפקידים קונבנציונליים נוספים שמנהל פרויקטים עושה לצד העבודה היומיומית שלו.

מנהלי פרויקטים בצורת I מוצפים לעתים קרובות במהירות מהיקף האחריות שלהם בחברות קטנות יותר ומתמחות.

איך מפתחים כישורי ניהול פרויקטים בצורת T?

זה לא קל לבנות את מערך מיומנויות העומק והרוחב הנדרש כדי להפוך לצורת T.

לאנשים לוקח שנים לשכלל את כישוריהם בתחומם. איך אתה עושה את זה כמנהל פרויקט?

אנו מנהלים פרויקטים, לומדים מעמיתים ומשתתפים בהדרכות וקורסים.

עלינו לזכור שכמנהלי פרויקטים, אנו משתפרים בכל פרויקט שאנו עושים. אנו מקבלים חוש שישי דרך החזרה. בעיה שלוקחת זמן בפרויקט קודם הופכת לטבע שני עבורנו בהמשך.

סיוע וביצוע חלק ממשימות של הקולגות שלך הוא דרך מצוינת להרחיב את הכישורים שלך ולהבין טוב יותר את הפרויקט שלך. איך אתה עושה את זה יהיה תלוי במגזר שלך. לשים את עצמך, ואת הקולגות שלך, בנעליים של משתמשי הקצה של הפרויקט, הוא תמיד צעד ראשון נהדר ופשוט.

באופן מסורתי קורסים והדרכות שלקחת הם דרך מצוינת לשפר ולהרחיב את המיומנויות שלך.

בעוד שהכשרה מעמיקה ומיוחדת עשויה להיות יקרה, ישנם מספר מסלולים זולים לקבל הכשרה בסיסית לנושאים חדשים. לדוגמה, להשתמש ב-Udemy עבור קורסים מקוונים בפיתוח מוצר וחווית משתמש, להשתתף קורס ניהול פרויקטים של פי.אמ.טים בע"מ ועוד.

רוצה לקחת את זה אפילו רחוק יותר? עקוב אחר מובילי התעשייה ומה הם משתפים באינטרנט. למדתי יותר על היסודות הטכניים של העברת פרויקטים דיגיטליים מההדרכה הזו מאשר מכל הכשרה רשמית.

לבסוף, מנהל פרויקט בצורת T הוא מישהו שיש לו ידע בכישורי הצוותים שלו. חשוב להעריך שקשה יותר להשיג מעמד זה על ידי החלפת מגזרים באופן קבוע.

לסיום

אתה לא הופך למנהל פרויקטים בצורת T בן לילה. זה תהליך הדרגתי ומאתגר מאוד עבור מישהו בתעשייה חדשה.

עם זאת, זה גם מסע שיכול להוביל ליתרונות משמעותיים גם לך וגם לצוות שלך, במיוחד בארגונים קטנים יותר. מנהלי פרויקטים בצורת T הם אמינים, עוזרים להסיר צווארי בקבוק בפרויקט ומוסיפים ערך. אז תחשוב איך אתה יכול להיות יותר "מעוגל", זה יכול להיות באמצעות הכשרה (להשתתף בהדרכות, להירשם לקורסים), לעבוד עם שיתוף פעולה רב יותר (לימוד עמיתים), או פשוט להתנסות בניהול עוד ועוד פרויקטים. כך או כך, הצוות שלך יעריך אותך על כך, בהצלחה!

* המאמר נכתב בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד אך מיועד לנשים וגברים כאחד

 מאמר זה נכתב ע"י

       דן ברזילי,Dan Barzilay CEOMEng ,BSc ,PMP
       מנכ"ל ומנהל פרויקטים

 

לקבלת עדכונים וניוזלטר

Call Us
WhatsApp