Logo Hebrew

פרויקט חדש נכנס לארגון ויש צורך לבצע תכנון לבדיקת היתכנות ראשונית ואספקת מידע להנהלת החברה לצורך קבלת החלטות. אין לך הרבה זמן ויש דרישה לספק תוצאות ראשונות באופן מהיר אך גם איכותי. לעיתים אף יש צורך לבנות לו"ז למגה פרויקט תוך שבועיים. הגיע הזמן ללמוד תכנון מהיר ב- 4 שלבים לצורך הצגת לו"ז ראשוני (draft) לפרויקט.

שלב 1 – WBS בשתי רמות
שמו השני של שלב זה הוא שלב ה-"מה?" עליך להחליט ולרשום את הפעילויות הדרושות על מנת לסיים את הפרויקט בזמן, אך אל תשכח כי אין לך הרבה זמן כדי לייצר לו"ז ראשוני. אל דאגה, ה- WBS – Work Breakdown Structure)/מבנה תכולת העבודה) בא לעזרתך! אין צורך לצלול יותר מידי עבור השלב ההתחלתי וניתן להסתפק בחלוקה לשתי רמות תכנון. יתכן שתכנון של שתי רמות אומנם אינה מפורטת דיה אך שמירה על עקרון זה בשלב הנוכחי יחסוך לך המון זמן מאשר החלופה לצלול לפרטים. תוכל לרשום בהערות עבור כל ערסל (פעילות מסכמת) או עבור כל שורה מה היא כוללת על מנת שלא לפספס תכולה בשלב תכנון מתקדם יותר.
מהיכן עליך לקחת את המידע לפעילויות הדרושות? לא חסרים מקומות – החל מחוזה מול הספק/לקוח, דרך מסמך הייזום, מסמך התכולה ופגישות עם בעלי עניין (כולל מומחי תוכן) ועד לשרטוטים של הפרויקט או של התהליכים שבו, במידה וישנם.

שלב 2 – לוגיקה
שמו השני של שלב זה נקרא שלב ה- "איך?" הכוונה כמובן היא באיזה סדר עלינו לבצע את הפעילויות בפרויקט. כאן ההמלצה היא חד משמעית – keep it simple. לרוב, קשרים של Finish to Start או Start to Start יעשו את העבודה בצורה מעולה. קח בחשבון שסוג הקשרים שתבחר והפעילויות שתבחר לקשר ישפיעו באון ישיר ומהותי את הצורה בה ינוהל הפרויקט ועל תאריך הסיום שלו. מאין תדע מה סדר הביצוע הלוגי של פעילויות הפרויקט? גם כאן תוכל להיעזר במגוון כלים ושיטות שידך משגת – ניסיון שלך מפרויקטים אחרים או דומים, מומחים בתחום, חוזה פרויקט היכול לציין תאריכים של אבני דרך או תאריכים רצויים לסיום פעילויות ועוד.

שלב 3 – משאבים
שלב ה-"מי?" יכול לומר לך בהמשך האם יש לך מספיק אנשי מקצוע על מנת לסיים את הפרויקט בזמן. בשלב זה תוכל לרדת לפרטים, לרשום וליישם משאבים עד העובד האחרון או לחילופין תוכל לרשום משאבים בצורה גנרית (לדוגמא: מהנדס, פועל, או מאפיין, מפתח). הזן לתוכנת ניהול הפרויקטים בה אתה משתמש את רשימת המשאבים הזמינים לך (שים לב להבדל המהותי מ-כמות משאבים דרושים) לביצוע פעילויות הפרויקט שרשמת בשלב 1 ושייך את המשאבים בכמות הנדרשת לפעילויות.

שלב 4 - משכים
אתה כבר לקראת סיום התכנון הראשוני וכל מה שנותר לך הוא להעריך זמני ביצוע בשלב ה-"כמה?". הערכת זמני הביצוע יקבעו ביחד עם הקשרים שיישמת בשלב 2 את תאריך סיום הפרויקט. כדאי שיחידות הזמן (שעות, ימים, שבועות, חודשים) שתבחר יהיו עקביים ותואמים לסוג ואופי הפרויקט. הערכת הזמן יכולה להתבצע במספר אפשרויות כגון: חוות דעת מומחים, ניסיון עבר / פרויקטים דומים, הערכה פרמטרית, שיטות סטוכסטיות (לדוגמא PERT) ועוד.

מה בהמשך?
לאחר הגשת ואישור הלו"ז הראשוני (draft), קיים הצורך לבצע תכנון מפורט של לו"ז הפרויקט על כל מרכיביו וזאת על מנת להגיע לתוצאות איכותיות ומדויקות יותר. התכנון המפורט טומן בחובו השקעה של עבודה רבה, להלן חלק מהפעולות שיהיה עליך לבצע:
• פירוק ה- WBS ליותר רמות עומק (לפי הצורך)
• הערכת משכים מדויקת יותר
• השמת משאבים פרטנית יותר
• בדיקת עומסים והחלקת משאבים
• יישום אילוצים (constraints)
• יישום לוח עבודה לפרויקט
• בדיקת הנתיב הקריטי וביצוע אופטימיזציות ועוד...

חברת P.M. Team Ltd מתמחה בבנייה, עדכון ובקרת תכולות עבודה ולו"ז אינטגרטיבי לפרויקטים מורכבים ובשילוב של כלי תכנון ובקרה לניהול פרויקטים: MS Project / Project Server, Clarizen ו- Primavera בהתאם לצרכי הארגון, , כולל אפיון ופיתוח כלי עזר שאינם במסגרת יכולות מוצר המדף.
בהצלחה,

יניב לוי צדק, PMP
מנהל פרויקטים ו- PMO
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דן ברזילי,MEng ,BSc ,PMP
מנכ"ל ומנהל פרויקטים
*המאמר נכתב בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד אך מיועד לנשים וגברים כאחד.

 

חיפוש באתר

צור קשר

 1. שם מלא: *
 2. דואר אלקטרוני: *
 3. טלפון: *
 4. מתעניין ב:
  Invalid Input
 5. הודעה:
  Please let us know your message.
 6. אנטי-ספאם *
  Invalid Input
 7. לתקנון השימוש ומדיניות הפרטיות*נא לאשר את התקנון

המלצות

דן שלום רב,
רצינו להודות אישית על הקורס המלמד והמועיל.
עשית לנו "סדר" בשימוש מושכל בכלי ה MS PROJECT  וכיצד ניתן לרתום אותו לטובתנו ולא אותנו לטובתו...
תודה על המקצועיות המרשימה, על הידע הרב ועל העצות החשובות.
אין דומה לימוד כלי מסוג זה ממומחה תוכן עם ניסיון רב שעוסק באופן פעיל בניהול הפרויקטים, ללימוד קורס "בית ספר"
סטנדרטי.
אין ספק שהבחירה בך להעברת הקורס הייתה בחירה מוצלחת ביותר.
אנחנו מצפים בסקרנות לבחון את עצמנו במבחן המעשה בשטח.
בוודאי נמשיך להיות בקשר עם התקדמות היישום בפועל.
תודה ובהערכה רבה,

אהרון וייס , מנהל הנדסה

חברת ריאון מקבוצת פלסאון

 דן ויניב שלום ,
תודה רבה על הדרכת פרוג'קט. הייתה הדרכה ממש מצוינת!

אוהד טרסיק , חוקר בכיר

INTER LAB , MERCK GROUP

"[...] כולם התאפיינו במקצוענות, בחיוך, במענה מהיר, במוסר עבודה ובהחלט חשנו שיפור משמעותי וקיבלנו ערך מוסף גבוה ביותר משירותכם!"

ורוניקה לויפרמן

מנהלת מחלקת PMO והשקת מוצרים גלובאלית תרו תעשיות רוקחות

״תודה על עזרתכם בהדרכת מנהלי הפרויקטים שלנו ובתמיכה ושיפור תוכניות ניהול הפרויקטים שלנו.״

רון מן

מנהל פרויקטים AccuBeat

״[...] תוך זמן קצר מאוד הצליחה P.M.Team לבנות את לוח הזמנים המורכב של פרויקט צפית... אין ספק שמקצועיות מערך ה PMO - של P.M.Team תרם רבות לניהול הפרויקטים.״! "

אלון חדד

מנהל פרויקטים , כור מתכת

״ברצוננו לציין את המסירות של הצוותים, המקצוענות, הזמינות, האדיבות ואת יכולתו של מנכ״ל פי.אם.טים, מר דן ברזילי, לשבץ את הצוותים ואת האנשים המתאימים"

אלי ביטון

סמנכ״ל ביצוע חמו אהרון בע״מ

"זו השנה הרביעית בה אנו עובדים יחדיו ומסתייעים בשירותי P.M.Team. מערך ניהול הפרויקטים שהקמתם מסייע רבות לניהול הפרויקטים, תפעול ומשימות, בהתייחס לכל פרויקטי ה -IT של קבוצת Johnson and Johnson"

סער אדמוני, PMP

מנהל פרויקטי IT Omrix

״לאורך כל הדרך התאפיינתם במקצועיות, אדיבות, מהירות תגובה ואכפתיות. התכנון הניהול והבקרה שביצעתם בהתייחס ליותר מ-25 פרויקטים באתרים שונים תרמו רבות להצלחת הפרויקטים ורווחיותם״ 

אורי כהן

מנכ״ל אפקון

"ברצוני להודות על הטמעה מוצלחת של תוכנת הקלריזן שביצעה קבוצת P.M. TEAM. חברה נבדקת לא רק כאשר המסלול רץ וחלק, אלא כיצד היא מתמודדת עם אתגרים, והם אכן עמדו בכך"

שגיב עמית

מהנדס ב- CONCEPT

 ״...פרויקט שדרוג מערכת ה Project Server. מתחילת התהליך צוות הפרויקט מטעם P.M. Team שידר מקצועיות, אחריות ומחויבות לפרויקט. תכונות אלו היו קריטיות להצלחת הפרויקט למרות הקשיים שנתקלו בהם במהלך הדרך."

ודים בייגל, PMP

מנהל צוות ה PMO, אגף מערכות מידע, חברת הפניקס

"שירותי ניהול הפרויקטים של חברת P.M. TEAM היו מצוינים. עבודתו של דן התאפיינה בהשתלבות מהירה, מקצוענות, יצירתיות, יחסי אנוש מצוינים ובתוצאות מעולות."

ערן ברגיל

מנהל פרויקטים בכיר, MICRON

"תוך זמן קצר ביותר הצליחה P.M. TEAM לבסס תהליכים מסודרים לתכנון ובקרת פרויקטים, להקים מערך EPM ולשפר משמעותית את תהליכי ניהול הפרויקטים. פעילותה התאפיינה בערך מוסף מוחשי, פרקטי תוך שמירה על מקצוענות ונועם הליכות."

רותם רגב

מנהל פרויקטים, SIEMENS

 ״למרות שהשתלבתם בפרויקטים לאחר תחילתם, הצלחתם להתארגן בזריזות ולהקים מערך PMO מוצלח ויעיל בפרק זמן קצר ביותר. השירות שסיפקתם אופיין במקצוענות, חיוך, זמן תגובה מהיר ומסירות רבה.״

דני סוויסה

מנהל תפעול באל-מור חשמל

"דן תרם רבות להטמעת מערכת כנ"ף...כל זאת תוך חדוות עשייה, התלהבות ויצירת יחסי יחסי עבודה מצוינים עם המפקדים, החיילים והעמיתים שאיתם עבד."

אהוד קאוף

סא"ל, רע"ן תבל, צה"ל

"עבודת החברה אופיינה בחריצות, מקצועיות, יחסי אנוש מעולים ומעל לכל מחויבות, "ראש גדול" ומענה יעיל ומהיר לכל צורך שעלה ובכך סייעה לי לנהל את הפרויקטים המורכבים והמאתגרים שבתחום אחריותי."

רון חביב

ניהול ופיקוח פרויקטים

״התרשמתי שחברת פי. אמ. טים בע״מ, מספקת שירותי PMO, הדרכה וייעוץ בתחום ניהול הפרויקטים ברמת מומחיות גבוהה ומפגינה נסיון רב ומסירות רבה בתמיכה בתהליכי תכנון ובקרת הפרויקטים ובהכשרת מנהלי פרויקטים.״

ודים בייגל PMP

תכנון ובקרה בסימנס

״במהלך עבודתי עם P.M.Team נוכחתי ביחסי אנוש המעולים, במקצועיות הרבה והידע המקצועי רחב ההיקף בתחומי ניהול הפרויקטים יחד עם יכולת נדירה לחבר בין מתודולוגיות ניהול פרויקטים ליישומי תוכנה לצורך ניהול הפרויקטים עצמם.״

רחל הדס

מנהלת מוצר בקלריזן

"... שירותי PMO מקצועיים והסיוע הרב שאתה והצוות שלך מפי.אמ.טים סיפקתם לנו, הן בתכנון ובקרה של תכניות העבודה ב MS-Project והן בתכנון, בקרה וניהול של סיכונים בפרויקטים של כדורי הנדסה״

אורי בן ציון

מנכ״ל כדורי הנדסה בע״מ

" היי דן ,  בפרויקט זה נעזרנו בשירותכם ליצירת לו"ז לפרויקט בנייה מורכב ב- MSP. הזמינות, המקצועיות והמהירות שבה בוצעה העבודה היו נהדרים, יישר כוח "

קובי בנישו, מנהל פרויקטים

סטלה פרויקטים בע"מ 

 

Senior Course for the construction of infrastructure projects
Course project management information systems projects
pmp

לקוחות החברה

"כשיוצאים מגיעים למקומות נפלאים"
ד"ר סוס