תרבות ארגונית היא כוח עוצמתי המשתקף בכל תחום בעסקים, כולל בניהול פרויקטים. בנוף עסקי משתנה במהירות ומורכבות כמו של היום, הבנת ההשפעה של התרבות על ניהול פרויקטים יכולה להיות אישור אסטרטגי. מאמר זה חוקר את החשיבות של התרבות הארגונית בניהול פרויקטים, מדגיש את ההשפעה שלה על הצלחת הפרויקט ומציע הבהרות על איך לטפח תרבות שתתמוך בניהול פרויקטים יעיל.

עוצמת התרבות הארגונית
תרבות ארגונית ניתן להגדיר כערכים, אמונות, תקנות ופרקטיקות משותפות המצביעות על האופן שבו עובדים בחברה. זהו הכוח הבלתי נראה שמשפיע על קבלת ההחלטות, התקשורת ועירניות העובדים. כאשר מדובר בניהול פרויקטים, התרבות בחברה יכולה לפעול כגורם מזרז להצלחה או כגורם חוסם להתקדמות.

התאמה למטרות
אחד היתרונות החשובים ביותר של תרבות ארגונית חיובית בניהול פרויקטים היא התאמה למטרות אסטרטגיות. כאשר התרבות תומכת בשקיפות, באחריות ובהתמקדות בתוצאות, יהיה קל יותר לוודא שהפרויקטים מתוכננים ומבוצעים בהתאם למטרות החברה. חברות בהן חברים בצוות חולקים באופן ברור רשת של מטרות משותפות יכולים לשרת ביחד בצורה הרבה יותר טובה להשגת מטרות אלה.

תקשורת ושיתוף פעולה
תקשורת יעילה ושיתוף פעולה הם מרכיבים חשובים ביותר להצלחת הפרויקט. בתרבות שמעניקה חשיבות לתקשורת פתוחה, סביר יותר שצוותי הפרויקט יחלקו מידע, יטפלו בבעיות ויספקו משוב. תרבות שמעריכה שיתוף פעולה תתעדף את העובדים לעבוד ביחד, לנצל את כישוריהם וניסיונם השונים, המובילים לפתרון בעיות יצירתי ולתוצאות טובות יותר של הפרויקט.

סיבולת לסיכונים
התרבות הארגונית גם מעצבת את ניהול הסיכונים של החברה. תרבות שמעריכה חדשנות ולמידה מטעויות תסייע ללקיחת סיכונים מחושבים בפרויקטים. מצד שני, תרבות המענישה כישלון עשויה לגרום להגברת הסיכונים שליליים פרויקט ולהפחתת ההזדמנויות בפרויקט (הפחתת הסיכונים החיוביים), מגמה אשר עשויה לעכב את היצירתיות ולדכא את ההתקדמות של הפרויקט.

טיפוח תרבות ידידותית לפרויקט
יצירה וטיפוח של תרבות ארגונית שמקנה תמיכה בניהול פרויקטים יעיל מחייבת התחייבות וראיית עין ארוכה. הנה מספר שלבים לשקול:

דוגמת חשיבה של המנהיגות: המנהיגות קובעת את הטון לתרבות הארגונית. מנהיגים בכירים צריכים להציג דוגמאות של הערכים וההתנהגות שירצו לראות בצוותיהם. זה כולל ערכים כמו הערכת פרקטיקות ניהול פרויקטים, תקשורת ברורה ותמיכה בשיתוף פעולה בין התפקידים השונים בצוות הפרויקט.

השתתפות העובדים: העובדים יכולים להשמיע את קולם ולצרף את תרומתם לתרבות החברה. חברה צריכה לעודד את העובדים לתת רעיונות והיבטים על איך לשפר את תהליך הניהול במערכת. כאשר העובדים מרגישים שקולם נשמע והם נחשבים, הם יהיו הרבה יותר מעורבים בהצלחת הפרויקטים.

למידה והתאמה שוטפת: חברות צריכות לבדוק ולהתאים את תרבותן כל הזמן כדי לפתח מנהלי פרויקטים עם הפרקטיקות הכי טובות,  לשפר את התהליכים בחברה ולספק הכשרה והזדמנויות לעובדים לפתח את כישורי ניהול הפרויקטים שלהם.

מסקנה

תרבות ארגונית היא כוח בלתי נראה אך חשוב שמשפיע על ניהול פרויקטים בצורה משמעותית. תרבות שמעריכה התאמה, תקשורת, שיתוף פעולה וסיכון יכולה לחזק בצורה משמעותית את ההצלחה של הפרויקטים. הכרה בכוחה של תרבות וטיפוח פעיל של תרבות חיובית המאמצת שיטות עבודה מומלצות לניהול פרויקטים היא צעד אסטרטגי שיכול להעלות את יכולתו של הארגון לבצע פרויקטים ביעילות ולהשיג את יעדיו האסטרטגיים.

עולם ניהול הפרויקטים הוא עולם מורכב המשתנה מעת לעת, המכללה של חברת פי.אמ.טים, פי.אמ.טים אקדמי, המעבירה את קורס ניהול פרויקטים PMO, שמה דגש על רענון החומר הנלמד בצורה תדירה, על מנת להעביר למשתתפים בקורס את החומר והידע הרלוונטי ביותר לאותה תקופה, זו אחת הסיבות שהמכללה שלנו היא בין המובילות בארץ ללימודי ניהול פרויקטים, עם נתוני הצלחה גבוהים במיוחד במבחן הסמכת ה-PMP הבינלאומי.
עדיין לא השתכנעתם שפי.אמ.טים אקדמי הוא המקום בשבילכם? צרו איתנו קשר! 📞

* המאמר נכתב בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד אך מיועד לנשים וגברים כאחד.

מאמר זה נכתב ע"י:
  דן ברזילי,MEng ,BSc ,PMP  
    מנכ"ל ומנהל פרויקטים.

       

וע"י:
דביר בן אריה, איש PMO, מומחה לניהול לוחות זמנים ויועץ לו"ז.

לקבלת עדכונים וניוזלטר

Call Us
WhatsApp