יעילות ואפקטיביות הם התורמים העיקריים בניהול פרויקטים, והמונח "נתיב קריטי" משחק תפקיד מרכזי בהשגת מטרות אלה. בתכנון וביצוע פרויקטים מורכבים, זיהוי וניהול הנתיב הקריטי הוא בלתי נמנע כדי להבטיח מסירה בזמן ותוצאות מוצלחות.
מאמר זה יתעמק בנתיב הקריטי, החשיבות שלו ואיך הוא מנחה מנהלי פרויקטים בהעצמת איכות הפרויקט וסיום בזמן.


נתיב קריטי

הגדרת הנתיב הקריטי:

את הנתיב הקריטי ניתן להגדיר כמערכת העצבים המרכזית של ניהול הפרויקט, שכולל רצפי משימות שחייבות לקרות בסדר ספציפי כדי להבטיח את השלמת הפרויקט בזמן המיועד. בעצם, הוא מייצג את הנתיב הארוך ביותר ברשת הפרויקט, תוך נסיון לקחת בחשבון את התלויות בין המשימות (הקשרים ביניהן) ומשך הזמן הנדרש להן.
כל עיכוב בכל משימה הנמצאת בנתיב הקריטי ישפיע ישירות על משך הפרויקט כולו, קרי- ידחה את סיום הפרויקט.

חשיבות הנתיב הקריטי:

הבנתו וניהולו של הנתיב הקריטי חיוניים ממספר סיבות:

אופטימיזציה של לוח הזמנים: זיהוי הנתיב הקריטי מאפשר למנהלי הפרויקט להתמקד במשימות עם ההשפעה הגדולה ביותר על לוח הזמנים של הפרויקט.
בהקצאת משאבים ומאמץ למשימות בנתיב הקריטי, ניתן למנוע עיכובים ולהבטיח את השלמת הפרויקט בזמן.

הפחתת סיכונים: הנתיב הקריטי עוזר לזהות משימות שעיכובן, יכול לגרום בסופו של דבר לעיכוב בפרויקט כולו. על ידי זיהוי משימות חשובות אלו, מנהלי הפרויקט יכולים לפתח תוכניות גיבוי, להקצות משאבים נוספים או להעדיף מאמצים לפתרון בעיות על מנת להפחית את סיכון העיכובים בלוח הזמנים.

הקצאת משאבים: הקצאת משאבים יעילה היא גורם מכריע להצלחת הפרויקט. הנתיב הקריטי עוזר בזיהוי של תקופות דרישה והקצאת משאבים. על ידי ניהול משאבים באופן אסטרטגי עבור משימות בנתיב הקריטי, ניתן למנוע חוסרי משאבים ואיטיות.

תקשורת ושקיפות: הזיהוי הבהיר של הנתיב הקריטי מאפשר תקשורת אפקטיבית בין חברי הצוות, צדדים מעורבים ולקוחות. התנהגות שקופה בנושא המשימות החשובות ביותר מסייעת בניהול הציפיות ובוודאות שכל הצדדים המעורבים מבינים את הרכיבים הקריטיים של הפרויקט.

זיהוי הנתיב הקריטי:

תהליך קביעת הנתיב הקריטי כולל את השלבים הבאים:

זיהוי המשימות: יש לרשום את כל המשימות הנדרשות להשלמת הפרויקט ולהגדיר את התלויות ביניהן. תלויות אלו הן היחסים בין המשימות, המציינים אילו משימות חייבות להסתיים כדי שהבאות בתור יוכלו להתחיל (לעיתים יש גם קשרים אחרים: אילו משימות חייבות להתחיל כדי שהמשימות הבאות בתור יוכלו להתחיל, או אילו משימות חייבות להסתיים כדי שהמשימות הבאות בתור יוכלו להסתיים, וכדומה).

הערכת משך הזמן: להעריך את הזמן שכל משימה תיקח להשלמה. הערכה זו צריכה לקחת בחשבון גורמים כמו רמת הקושי של המשימה, המשאבים הזמינים והסיכונים האפשריים.

יצירת תרשים רשת: לבנות תרשים רשת המייצג את המשימות והתלויות שלהן באופן ויזואלי. תרשים זה הוא חשוב לזיהוי הנתיב הקריטי.

חישוב המרווח הכולל (TOTAL FLOAT, נקרא גם TOTAL SLACK): המרווח הכולל, ידוע גם בקיצור בשם "FLOAT" או "SLACK", מייצג את הזמן שבו ניתן לדחות משימה בלי להשפיע על מועד השלמת הפרויקט, כלומר מבלי לדחות את תאריך סיום הפרויקט. למשימות בנתיב הקריטי יש מרווח כולל שווה ל-0, מכיוון שכל דחייה במשימות אלו תגרום מיידית לדחיית תאריך סיום הפרויקט.

זיהוי הנתיב הקריטי: הנתיב הקריטי הוא רצף המשימות הארוך ביותר, כאשר לכל משימה ומשימה בנתיב הקריטי יש מרווח כולל שווה ל-0, לכן דחייה של כל משימה ומשימה בנתיב הקריטי תדחה מיידית את תאריך סיום הפרויקט.
באמצעות שימוש בתרשים הרשת, ניתן לזהות בקלות את המשימות שאין להן גמישות בתאריכי ההתחלה והסיום. דחייה של תאריכי ההתחלה או הסיום של משימות אלו תדחה מיידית את תאריך סיום הפרויקט, כך מגלים את הנתיב הקריטי. תוכנות של ניהול פרויקטים וניהול לוחות זמנים כגון Microsoft Project, Primavera, Monday, Clarizen ועוד מבצעות שימוש בתרשים רשת וזיהוי הנתיב הקריטי, וזאת לאחר הזנת המשימות, הזנת הקשרים שבין המשימות והזנת משכי הזמן של המשימות.

ניהול הנתיב הקריטי:

ברגע שהנתיב הקריטי מזוהה, מנהלי הפרויקט יכולים לקחת צעדים פרואקטיביים לניהולו היעיל:

הקצאת משאבים: הקצאת משאבים אופטימלית למשימות בנתיב הקריטי כדי להבטיח את השלמתן בזמן. כדאי להימנע מטעינת משימות אלו ביתר משאבים, מאשר מה שהם זקוקים, מאחר וזה עשוי לגרום לבעיות ביצוע.

ניהול סיכונים: לזהות סיכונים אפשריים ולפתח אסטרטגיות להקטנתם, במיוחד בהתייחס למשימות בנתיב הקריטי. יצירת תוכניות גיבוי יכולות למנוע הפרעות ולשמור את הפרויקט ברצף הנכון.

מעקב אחר התקדמות: לעקוב באופן קבוע אחר התקדמות המשימות בנתיב הקריטי. גילוי מוקדם של כל עיכוב יאפשר התערבות מיידית ותיקון של משאבים, אם נחוץ.

תקשורת עם צדדים מעורבים: לשמור על תקשורת תמידית עם צדדים מעורבים ולהודיע להם על הנתיב הקריטי ועל שינויים שעשויים להשפיע על לוח הזמנים של הפרויקט. תקשורת שקופה בונה אמון ומסייעת בקבלת החלטות טובות יותר.

לסיכום, הנתיב הקריטי הוא כלי שלא ניתן לוויתור בניהול פרויקטים, שמנחה את מנהלי הפרויקט לאופטימיזציה של לוח הזמנים של הפרויקט, הקצאת משאבים וניהול סיכונים. בעזרת הבנה וניהול יעיל של הנתיב הקריטי, צוותי הפרויקט יכולים לנווט במורכבות של הביצוע בדיוק גבוה ולהגיע לתוצאות מוצלחות יותר.

אצלנו בפי.אמ.טים, שמים דגש על ניהול נתיב קריטי בצורה היעילה ביותר כדי להניב ולהבטיח תוצאות מוצלחות לפרויקט.
מנהל פרויקט טוב צריך לדעת את העקרונות של ניהול נתיב קריטי על מנת לדחוף את הפרויקט שלו קדימה.

כאן, במכללה של פי.אמ.טים, פי.אמ.טים אקדמי, אנו מכשירים את הדור הבא של מנהלי הפרויקטים בישראל, שיוצאים מכאן עם כל הידע השלם על ניהול פרויקטים וניהול נתיב קריטי בפרט,
הצטרפו אלינו לקורס הקרוב של ניהול פרויקטים מתקדם PMP, והתחילו את הדרך החדשה והבטוחה שלכם להצלחה!

* המאמר נכתב בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד אך מיועד לנשים וגברים כאחד.

מאמר זה נכתב ע"י:
  דן ברזילי,MEng ,BSc ,PMP  
    מנכ"ל ומנהל פרויקטים

       

וע"י:
דביר בן אריה, איש PMO, מומחה לניהול לוחות זמנים ויועץ לו"ז.

לקבלת עדכונים וניוזלטר

Call Us
WhatsApp