בעולם הדינמי של ניהול פרויקטים, ארגונים מחפשים באופן קבוע דרכים לשדרג את היעילות שלהם, להפחית סיכונים ולהבטיח תוצאות מוצלחות בפרויקטים. שחקן מפתח להשגת מטרות אלה הוא ה-PMO. ה-PMO(Project Management Office), או בעברית, המשרד לניהול פרויקטים, הוא יחידה מיוחדת בתוך ארגון שמשמשת לתפקידים מרובים בתכנון, ביצוע ומעקב אחר פרויקטים.
במאמר זה, נעיין בחשיבותו של ה-PMO בניהול פרויקטים ונחקור את תפקידיו השונים.

תפקידי משרד ניהול הפרויקט

 1. פיקוח על הפרויקט:  אחד מתפקידיו הראשיים של משרד ניהול הפרויקט הוא להקים ולאכוף סטנדרטים של פיקוח אחר הפרויקט. זה כולל את הגדרת המתודולוגיות, התהליכים ושיטות הניהול של הפרויקטים. על ידי הבטחת כך שהפרויקטים יעקבו אחר הסטנדרטים האלה, משרד ניהול הפרויקט תומך בעקביות, שקיפות ואחריות ברחבי הארגון.

 2. הקצאת משאבים:  ה-PMO אחראי להקצאת משאבים, ומבטיח שהאנשים הנכונים עם הכישורים הנכונים מוקצים לפרויקטים. זה עוזר לאופטימיזציה של ניצול המשאבים, ומונע שימוש ביתר משאבים או תת-שימוש בנכסים יקרים.

 3. ניהול סיכונים:  זיהוי והפחתת סיכונים הוא תפקיד חיוני של ה-PMO. על ידי ביצוע ניתוחים של סיכונים ויישום אסטרטגיות לניהול סיכונים, ה-PMO עוזר להגן על הצלחת הפרויקט ולהפחית אפשרויות לעצירות פוטנציאליות.

 4. מעקב אחרי ביצועים:  ה-PMO מבצע מעקב תדיר אחרי ביצועי הפרויקט על ידי מעקב אחר מדדי ביצוע מרכזיים (KPIs) ומדדים נוספים. זה מאפשר זיהוי מוקדם של בעיות ויישום פעולות מתקנות כדי לשמור על הפרויקטים במסלול וברצף הנדרש להשלמתו בזמן.

 5. ניהול ידע:  ה-PMO בדרך כלל מתחזק ספריית מידע הקשורה לפרויקטים, למידת לקחים ושיטות עבודה מוכחות. הידע הזה מעשיר את הלמידה הארגונית ומבטיח שטעויות לא יתבצעו שוב בפרויקטים בעתיד.

 6. תקשורת עם צדדים מעורבים:  תקשורת אפקטיבית היא חיונית להצלחת הפרויקט. ה-PMO מקנה תקשורת בין צדדים מעורבים בפרויקט (Stakeholders, בעלי עניין), ובכך מבטיח שכולם מודעים ומסונכרנים עם מטרותיו הפרויקט והתקדמותו.

 7. תקנות ושיפור מתמיד:  ה-PMO תומך בתהליכי ניהול הפרויקטים התקניים ומעודד תרבות של שיפור מתמיד. הוא מנתח את נתוני הפרויקט כדי לזהות אזורים לשדרוג ולהמליץ על חידודים ושיפור בתהליכים.

 8. ניהול לוחות זמנים:  עמידה בלוחות הזמנים היא המטרה הכי חשובה בפרויקט, שמה חריגה בלוחות הזמנים תגרור אחריה קנסות בהיבטים כספיים וכן משפטיים. לכן התפקיד העיקרי והחשוב ביותר של ה-PMO הוא הקמת לוחות הזמנים, שהינם למעשה תוכנית העבודה של הפרויקט,  תוך שמירה על הגיון ורצף נכון לפעילויות הפרויקט, ניהול ומעקב אחרי לוחות הזמנים, הרמת דגלים אדומים כאשר זוהו איחורים, וכן נקיטת צעדים ופעולות מתקנות אפשריות כדי להבטיח את סיום הפרויקט בתאריך היעד הנדרש.

יתרונותיו של ה-  PMO
הנוכחות של PMO מנוסה מציעה יתרונות רבים לארגונים:

 1. שיפור ביעילות:  על ידי ייעול של תהליכי ניהול פרויקטים, ה-PMO משפר את היעילות של מהלך הפרויקט, מפחית עודפים וחוסך זמן ומשאבים.

 2. הפחתת סיכונים:  דרך ניהול סיכונים אקטיבי, ה-PMO עוזר לארגונים למנוע כשלים בפרויקטים, להשיג חיסכון בהוצאות, וכן למנוע עצירות ואיחורים בפרויקט בצורה אפקטיבית כדי לשמור על מטרות ויעדי הפרויקט.

 3. קבלת החלטות משופרת:  ה-PMO מספק לארגון החלטות עם מידע מדויק ובזמן אמת, ובכך מאפשר בחירות נבונות ביחס להשקעות ועדיפויות הפרויקט. 

 4. הבטחת שיתוף פעולה:  ה-PMO מקנה תמיכה בשיתוף הפעולה בתוך צוותי הפרויקט, וכן בין צוות הפרויקט לבין בעלי העניין, על ידי טיפוח סביבת עבודה מלוכדת.

 5. עקביות:  תהליכים סטנדרטיים ותרגולם מבטיחים עקביות בביצוע הפרויקט ובכך מובילים לתוצאות משופרות.

 6. עמידה ביעד:  על ידי הקמת תכניות עבודה ולוחות זמנים אשר בנויים על רצף פעולות והגיון בפרויקט, ה-PMO מפחית עצירות ואיחורים ובכך מבטיח עמידה בזמני הפרויקט ויעדיו.

*******************************************************************************************************
 פי.אמ.טים אקדמי, P.M.Team Academy, חטיבת ההדרכות של חברת פי.אמ.טים בע"מ, P.M.Team Ltd, מקיימת קורס להכשרת אנשי PMO, ששמו ניהול פרויקטים מתקדם והכנה למבחן הPMP. מעסיקים רבים שולחים לקורס זה לצורך הכשרת אנשי PMO והכשרת מנהלי פרויקטים, כמו כן ישנם נרשמים פרטיים רבים.

הקורס מספק ארגז כלים לניהול פרויקטים ולתמיכה בפרויקטים, מיועד לכל מי שרוצה ללמוד כיצד לנהל פרויקטים באופן מוצלח (כולל ביצוע הסבה מקצועית לצורך תחילת עבודה כאיש PMO ו/או כמנהל פרויקט), ולכל מי שמעוניין לשפר את יכולות ניהול הפרויקטים.

קורס ניהול פרויקטים PMP (בשמו המקוצר) הנ"ל מספק בנוסף הכנה יסודית מאוד למבחן הסמכת ה PMP, למי שבוחר לגשת למבחן הסמכה בינלאומי ויוקרתי זה.
*******************************************************************************************************

לסיכום:
בסביבת העסקים המורכבת של היום, ניהול פרויקטים מוצלח הוא חיוני להשגת יעדי הארגונים. ה-PMO הוא  שותף מכריע בתהליך זה על ידי אספקת התשתית, הפיקוח והידע הנדרשים לקידום הצלחת הפרויקטים. מפיקוח אחר הפרויקט והקצאת המשאבים ועד לניהול סיכונים ושיתוף מידע, תפקיד ה-PMO הוא חלק חיוני השומר על הפרויקטים במסלול ותורם להצלחה של הארגון כולו. בעוד ארגונים ממשיכים להתפשט ולהתמודד עם אתגרים חדשים, ה-PMO נשאר חלק מרכזי מניהול הפרויקטים היעיל, עוזר לארגונים להתאים עצמם ולצמוח בנוף שמשתנה תמיד.

תפקיד ה-PMO הוא חלק מבין הנושאים הנלמדים בקורס ניהול הפרויקטים המתקדם והכנה למבחן הסמכת ה PMP של חברת P.M.Team המציעה בין היתר שירותי ניהול פרויקטים, PMO, ניהול לוחות זמנים לפרויקטים, ייעוץ ארגוני, וכן קורסים וסדנאות להעשרת הידע וצמיחה מקצועית.

קורס ניהול הפרויקטים המתקדם שלנו מוכר על ידי ארגון הPMI העולמי כקורס תנאי סף, לצורך רישום למבחן הסמכת ה PMP.
P.M.Team Academy מוכרת כמכללה המכשירה את הדור החדש של מנהלי הפרויקטים ואנשי ה PMO.

אם אתם מתעניינים בניהול פרויקטים, רוצים להיות מנהלי פרויקט או שתפקיד ה-PMO מדבר אליכם,
אל תבזבזו זמן, והירשמו עכשיו לקורס ניהול הפרויקטים הקרוב שלנו!


* המאמר נכתב בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד אך מיועד לנשים וגברים כאחד.

מאמר זה נכתב ע"י:
  דן ברזילי,MEng ,BSc ,PMP  
    מנכ"ל ומנהל פרויקטים

       

וע"י:
דביר בן אריה, איש PMO, מומחה לניהול לוחות זמנים ויועץ לו"ז.

  

לקבלת עדכונים וניוזלטר

Call Us
WhatsApp