Logo Hebrew

אג׳ייל היא גישה שכאשר משתמשים בה באופן מתאים טומנת בחובה הבטחות רבות.
כמובן שבכל גישה חדשה שאנו מאמצים ומבצעים בה שימוש, הגישה החדשה יוצרת הרבה הבטחות וציפיות.
ניהול פרויקט בגישת האג׳ילית ממוקם באופן מסורתי כהופכי לניהול פרויקט בגישת מפל המים.
כידוע, אין שום דבר פסול בגישת מפל המים לצורך סיום ומסירה מוצלחת של פרויקטים.

כשיש לך תכולת פרויקט ברורה, דרישות מוגדרות היטב אשר יישארו מוגדרות היטב, וידוע לך בדיוק איך ומה יש לבצע מההתחלה ועד הסוף אז לא הגיוני לכאורה שלא להשתמש בגישת מפל המים. אני לדוגמא עובד באופן טורי רוב הזמן, למרות שהפרויקטים שהכי מלהיבים אותי הם דווקא הלא בטוחים והמורכבים.
לא מזמן, באחד הכנסים בהם השתתפתי, אמר לי אחד המשתתפים שלדעתו כיום המשרד לניהול פרויקטים (PMO) בנוי ברובו על ניהול פרויקטים בשיטת מפל המים כאשר נדרש בעת הזו להקים משרדי ניהול פרויקטים שונים מהקיימים לטובת ניהול פרויקטים בגישה האג׳ילית.
ישנן שתי הנחות יסוד שאנו נדרשים לשים לב אליהן: הראשונה היא שהסביבה הטבעית של המשרד לניהול פרויקטים בנויה סביב פרויקטים בגישת מפל המים. 
לרוב, אם נהיה כנים, המשרד לניהול פרויקטים מוקם כדי לטפל בבעיות ארגוניות הקשורות לאופן ביצוע ומסירת הפרויקטים. אם מרבית הפרויקטים מבוצעים באותה העת על בסיס שיטת מפל המים, כך מתוכנן ה PMO לתמוך בפרויקטים בהתאם.
עם זאת, הנחת היסוד השנייה היא כי משרד לניהול פרויקטים בארגון הפועל בגישה האג׳ילית, חייב, מסיבות שאינן ברורות, להיות שונה ממשרד לניהול פרויקטים התומך בפרויקטים בגישת מפל המים.
ההנחה הזו, אם להיות כנה, שגויה לחלוטין.
זה לא אומר שאין מגוון מבנים של משרדי ניהול הפרויקטים. אולם הסיבה הגדולה ביותר לכך של PMO יש מבנים שונים היא שהם נועדו לעשות דברים שונים. אין הגדרה אוניברסלית אחת לביצוע הפעולות השונות של ה PMO ואין בהכרח מבנה אחיד של אופן הגדרתם.
PMOs מבצעים משימות שונות בארגונים שונים. חלקם נמצאים שם כדי לנתח את הפרויקטים ולדווח להנהלה על התקדמות הפרויקטים. אחרים תומכים בפיתוח תהליכי ניהול פרויקטים בארגון. חלקם מספקים הכשרה בתחום למנהלי הפרויקטים. חלקם עוסקים בשיפור מתמיד של אופן ניהול ואספקת התוצרים של הפרויקטים ובסופו של דבר המשרד לניהול פרויקטים הנו ביתם של מנהלי הפרויקטים, או לפחות היכן שמנוהלים הפרויקטים הגדולים והמורכבים.
ניתן להיות PMO מוביל ונלהב, מגיב ומכוון שירות אשר שומר על מסגרת ניהול פרויקטים התומכת בניהול פרויקטים בגישת מפל המים, באותה מידה שניתן לקדם פרויקטים המנוהלים בגישה האג׳ילית. התהליך עשוי להיות שונה, אך העבודה והגישה שיש לנקוט וההשפעה על הפרויקטים יכולה להיות דומה להפליא.
עם זאת, בעיה גדולה יותר היא האופן שבו נתפסים ה PMOs. כשאנחנו מדברים על PMOs לעתים קרובות אנו מדברים על מבנה מסודר וארכאי. ומה שלא מדברים עליו זו הגישה, הסגנון או אופן השירות אותו מספקים ה PMOs.
בד״כ, הרושם שניתן לגבי PMOs הוא בירוקרטיה, רשמיות ונוקשות. זו לא בעיה שקשורה בגישת מפל המים או באג׳ייל, זו בעיה של גישה. או - ליתר דיוק - זו בעיה תרבותית.
קיימת תחושה בארגונים רבים ש PMOs נתפסים כבירוקרטים. שהם נמצאים כדי לכפות מבנה ניהול פרויקטים מסודר, לקבוע אילוצים ולאכוף עקביות בתהליכים. מעין ״שוטרים לאכיפת החוקים בארגון״. המציאות, למרבה הצער, היא שבמקרים רבים, בדיוק בגלל זה נוצר המשרד לניהול פרויקטים. המניע לכך לעיתים קרובות הוא שהארגון עצמו רואה עצמו כבירוקרטי, או לפחות מתיימר להיות רשמי יותר ועקבי יותר.
בארגון כזה, לעיתים הרצון לביצוע פרויקטים בגישה האג׳ילית נתקל בקשיים רבים.
זו לא בעיה של המשרד לניהול פרויקטים, זו בעיה תרבותית!
סוג התרבות הקיימת בארגון היא זו שמשפיע ומעצבת באופן בסיסי את המבנה והפרקטיקות של הארגון.
ישנן תרבויות ארגוניות התומכות ביזמות ובגמישות ועדיין הפרויקטים מנוהלים בהם בגישת מפל המים. לעומת זאת ישנם ארגונים מאמצי אג׳ייל שעדיין מחוברים ונצמדים לתהליכים באופן נוקשה ומאמינים שאם לא ייצמדו לתהליכים אזי לא יעמדו בגישה האדפטיבית בצורה טובה - כך שדבקות בתהליכים, לעיתים קרובות גוברת על הרלוונטיות לפרויקט.
אפשר לטעון ששתי הגישות שגויות ונכון יותר לטעון ששתי הגישות הן תוצר של התרבות שלהם. ותרבות אינה משתנה לעיתים קרובות, אם בכלל. ניתן לשנות אותה בעדינות, אך כמעט ולא ניתן לשנות אותה מחדש (או במהירות).
תרבות היא מעצבת המציאות שלנו. המשמעות היא גם שהתרבות היא מעצבת את אופן ביצוע הפרויקטים שלנו, וכיצד מנוהלים הפרויקטים הללו.
ניהול וביצוע פרויקטים בגישה האג׳ילית יתקבל הרבה יותר בתרבות הפתוחה לניסויים, הסתגלות וגמישות. אבל זה לא אומר שבארגונים עם גישות מסורתיות יותר לא ניתן יהיה לבצע שינוי וביצוע פרויקטים בשיטה זו.
כשאני מנהל פרויקטים ליניאריים ומוגדרים היטב, אני לא מוותר על האוריינטציה השירותית, ניהול בעלי העניין או הערכים התרבותיים. ניתן לנהל פרויקט בגישת מפל המים אשר מגיב לשינויים באופן שאינו שונה מאשר אם היה מנוהל בגישה האדפטיבית.
אג׳יליות אינה קשורה למבנה, ואינה קשורה לתהליך. אג׳יליות מבוססת על תרבות. לא משנה מה התהליך או הפרויקט שאתה מבצע. בסופו של דבר הכל קשור בתרבות שאתה מייצג, והערכים שבאישיותך.

מאמר זה נכתב ע"י
אורן שטיינברג, ®PMP®, PMI-ACP
הנשיא הנבחר של העמותה לניהול פרויקטים בישראל לשנים 2019 - 2022
מנהל תוכניות בכיר בקבוצת סלקום,
ומרצה בכיר לקורס ניהול פרויקטים מתקדם והכנה להסמכת ®PMP בחברת P.M.Team Ltd.
oren1

*המאמר נכתב בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד אך מיועד לנשים וגברים כאחד.

 

חיפוש באתר

צור קשר

 1. שם מלא: *
 2. דואר אלקטרוני: *
 3. טלפון: *
 4. מתעניין ב:
  Invalid Input
 5. הודעה:
  Please let us know your message.
 6. אנטי-ספאם *
  Invalid Input
 7. לתקנון השימוש ומדיניות הפרטיות*נא לאשר את התקנון

המלצות

דן שלום רב,
רצינו להודות אישית על הקורס המלמד והמועיל.
עשית לנו "סדר" בשימוש מושכל בכלי ה MS PROJECT  וכיצד ניתן לרתום אותו לטובתנו ולא אותנו לטובתו...
תודה על המקצועיות המרשימה, על הידע הרב ועל העצות החשובות.
אין דומה לימוד כלי מסוג זה ממומחה תוכן עם ניסיון רב שעוסק באופן פעיל בניהול הפרויקטים, ללימוד קורס "בית ספר"
סטנדרטי.
אין ספק שהבחירה בך להעברת הקורס הייתה בחירה מוצלחת ביותר.
אנחנו מצפים בסקרנות לבחון את עצמנו במבחן המעשה בשטח.
בוודאי נמשיך להיות בקשר עם התקדמות היישום בפועל.
תודה ובהערכה רבה,

אהרון וייס , מנהל הנדסה

חברת ריאון מקבוצת פלסאון

 דן ויניב שלום ,
תודה רבה על הדרכת פרוג'קט. הייתה הדרכה ממש מצוינת!

אוהד טרסיק , חוקר בכיר

INTER LAB , MERCK GROUP

"[...] כולם התאפיינו במקצוענות, בחיוך, במענה מהיר, במוסר עבודה ובהחלט חשנו שיפור משמעותי וקיבלנו ערך מוסף גבוה ביותר משירותכם!"

ורוניקה לויפרמן

מנהלת מחלקת PMO והשקת מוצרים גלובאלית תרו תעשיות רוקחות

״תודה על עזרתכם בהדרכת מנהלי הפרויקטים שלנו ובתמיכה ושיפור תוכניות ניהול הפרויקטים שלנו.״

רון מן

מנהל פרויקטים AccuBeat

״[...] תוך זמן קצר מאוד הצליחה P.M.Team לבנות את לוח הזמנים המורכב של פרויקט צפית... אין ספק שמקצועיות מערך ה PMO - של P.M.Team תרם רבות לניהול הפרויקטים.״! "

אלון חדד

מנהל פרויקטים , כור מתכת

״ברצוננו לציין את המסירות של הצוותים, המקצוענות, הזמינות, האדיבות ואת יכולתו של מנכ״ל פי.אם.טים, מר דן ברזילי, לשבץ את הצוותים ואת האנשים המתאימים"

אלי ביטון

סמנכ״ל ביצוע חמו אהרון בע״מ

"זו השנה הרביעית בה אנו עובדים יחדיו ומסתייעים בשירותי P.M.Team. מערך ניהול הפרויקטים שהקמתם מסייע רבות לניהול הפרויקטים, תפעול ומשימות, בהתייחס לכל פרויקטי ה -IT של קבוצת Johnson and Johnson"

סער אדמוני, PMP

מנהל פרויקטי IT Omrix

״לאורך כל הדרך התאפיינתם במקצועיות, אדיבות, מהירות תגובה ואכפתיות. התכנון הניהול והבקרה שביצעתם בהתייחס ליותר מ-25 פרויקטים באתרים שונים תרמו רבות להצלחת הפרויקטים ורווחיותם״ 

אורי כהן

מנכ״ל אפקון

"ברצוני להודות על הטמעה מוצלחת של תוכנת הקלריזן שביצעה קבוצת P.M. TEAM. חברה נבדקת לא רק כאשר המסלול רץ וחלק, אלא כיצד היא מתמודדת עם אתגרים, והם אכן עמדו בכך"

שגיב עמית

מהנדס ב- CONCEPT

 ״...פרויקט שדרוג מערכת ה Project Server. מתחילת התהליך צוות הפרויקט מטעם P.M. Team שידר מקצועיות, אחריות ומחויבות לפרויקט. תכונות אלו היו קריטיות להצלחת הפרויקט למרות הקשיים שנתקלו בהם במהלך הדרך."

ודים בייגל, PMP

מנהל צוות ה PMO, אגף מערכות מידע, חברת הפניקס

"שירותי ניהול הפרויקטים של חברת P.M. TEAM היו מצוינים. עבודתו של דן התאפיינה בהשתלבות מהירה, מקצוענות, יצירתיות, יחסי אנוש מצוינים ובתוצאות מעולות."

ערן ברגיל

מנהל פרויקטים בכיר, MICRON

"תוך זמן קצר ביותר הצליחה P.M. TEAM לבסס תהליכים מסודרים לתכנון ובקרת פרויקטים, להקים מערך EPM ולשפר משמעותית את תהליכי ניהול הפרויקטים. פעילותה התאפיינה בערך מוסף מוחשי, פרקטי תוך שמירה על מקצוענות ונועם הליכות."

רותם רגב

מנהל פרויקטים, SIEMENS

 ״למרות שהשתלבתם בפרויקטים לאחר תחילתם, הצלחתם להתארגן בזריזות ולהקים מערך PMO מוצלח ויעיל בפרק זמן קצר ביותר. השירות שסיפקתם אופיין במקצוענות, חיוך, זמן תגובה מהיר ומסירות רבה.״

דני סוויסה

מנהל תפעול באל-מור חשמל

"דן תרם רבות להטמעת מערכת כנ"ף...כל זאת תוך חדוות עשייה, התלהבות ויצירת יחסי יחסי עבודה מצוינים עם המפקדים, החיילים והעמיתים שאיתם עבד."

אהוד קאוף

סא"ל, רע"ן תבל, צה"ל

"עבודת החברה אופיינה בחריצות, מקצועיות, יחסי אנוש מעולים ומעל לכל מחויבות, "ראש גדול" ומענה יעיל ומהיר לכל צורך שעלה ובכך סייעה לי לנהל את הפרויקטים המורכבים והמאתגרים שבתחום אחריותי."

רון חביב

ניהול ופיקוח פרויקטים

״התרשמתי שחברת פי. אמ. טים בע״מ, מספקת שירותי PMO, הדרכה וייעוץ בתחום ניהול הפרויקטים ברמת מומחיות גבוהה ומפגינה נסיון רב ומסירות רבה בתמיכה בתהליכי תכנון ובקרת הפרויקטים ובהכשרת מנהלי פרויקטים.״

ודים בייגל PMP

תכנון ובקרה בסימנס

״במהלך עבודתי עם P.M.Team נוכחתי ביחסי אנוש המעולים, במקצועיות הרבה והידע המקצועי רחב ההיקף בתחומי ניהול הפרויקטים יחד עם יכולת נדירה לחבר בין מתודולוגיות ניהול פרויקטים ליישומי תוכנה לצורך ניהול הפרויקטים עצמם.״

רחל הדס

מנהלת מוצר בקלריזן

"... שירותי PMO מקצועיים והסיוע הרב שאתה והצוות שלך מפי.אמ.טים סיפקתם לנו, הן בתכנון ובקרה של תכניות העבודה ב MS-Project והן בתכנון, בקרה וניהול של סיכונים בפרויקטים של כדורי הנדסה״

אורי בן ציון

מנכ״ל כדורי הנדסה בע״מ

" היי דן ,  בפרויקט זה נעזרנו בשירותכם ליצירת לו"ז לפרויקט בנייה מורכב ב- MSP. הזמינות, המקצועיות והמהירות שבה בוצעה העבודה היו נהדרים, יישר כוח "

קובי בנישו, מנהל פרויקטים

סטלה פרויקטים בע"מ 

 

Senior Course for the construction of infrastructure projects
Course project management information systems projects
pmp

לקוחות החברה

"כשיוצאים מגיעים למקומות נפלאים"
ד"ר סוס